Uzyskanie wysokiej wydajności na plantacji pomidorów polowych, choć bardzo ważnie, nie zawsze jest gwarancją dochodowej produkcji. Zakłady przetwórcze premiują bowiem surowiec o odpowiednich parametrach. Chodzi przede wszystkim o pomidory odpowiednio słodkie. Jak zwiększyć poziom Brix w pomidorach? Odpowiedzi na to pytanie udziela Włodzimierz Prus z firmy ADOB.
Decydujące czynniki
Jednym z nich jest rozstaw. Pomidor to roślina światłolubna. Sadząc pomidory warto zachować ich położenie względem siebie zbliżone do kwadratu. To zapewni owocom równomierny, obfity dostęp do światła i w efekcie umożliwi dobre wybarwienie i wysłodzenie. Po wysadzeniu rozsady bardzo ważne jest zaopatrzenie roślin w azot. Dlatego też we wczesnych fazach wzrostu stosunek azotu do potasu powinien wynosić 1:1,3, ale potem relacja ta powinna ulec zmianie. Optymalny stosunek tych makroelementów w późniejszym okresie to 1:1,7. Potas odgrywa bardzo ważną rolę w procesie wytwarzania cukrów. Wysycenie nim owoców poprawia ich smak i jakość. Jednak ważne są nie tylko makro, ale i mikroelementy. Te zaś opłaca się podawać dolistnie.
Rola nawożenia dolistnego w uprawie pomidorów
Dawki mikroelementów, np. niezwykle potrzebnego do harmonijnego wzrostu i plonowania pomidorom żelaza, podawać można dolistnie. Metoda ta jest precyzyjna, pewna a zabieg możliwy do wykonania w zasadzie w dowolnym okresie wegetacji roślin. Ważnym mikroelementem w żywieniu pomidorów jest także bor. Bez niego niemożliwe byłoby kwitnienie i rozwój rośliny. W glebie jest go niewiele, więc kilkukrotna jego aplikacja, np. preparatem ADOB® Bor na liście wspomaga znacząco plonowanie. Wapń potrzebny jest najbardziej w okresie dojrzewania owoców. Jego pobieranie z gleby związane jest z transpiracją. Trafia więc głównie do liści, a do owoców w mniejszym stopniu. Aby zapewnić dostatek tego pierwiastka można podać go w bezazotowym produkcie ADOB® Ca IDHA.
Nawadnianie tak, ale z rozwagą
Poza odpowiednim żywieniem roślin ważne jest także właściwe gospodarowanie wodą. W okresie od maja do września suma opadów atmosferycznych na przestrzeni ostatnich lat zapewniała pomidorom połowę potrzebnej do optymalnego plonowania wody. Czynnik ten ma silne znaczenie plonotwórcze, ale zbyt obfite nawadnianie odbija się ujemnie na wskaźniku Brix. Aby nie dopuścić do spadku zawartości cukrów w owocach pomidora nie należy jednorazowo podawać więcej niż 20 mm wody.