W dniu 11 grudnia w Łodzi firma Bayer zorganizowała Forum Doradców Warzywnych (FDW). W ramach tego wydarzenia omówiono zagadnienia związane z ochroną warzyw. Najwięcej uwagi poświęcono zagadnieniu żerowania wciornastka na kilku gatunkach warzyw, a szczególnie na cebuli i porach. Zdaniem niektórych forumowiczów przebieg warunków pogodowych sprawił, że w niektórych przypadkach walka z tym szkodnikiem była ekstremalnie trudna do wygrania. Dyskutowano także o innych owadach zerujących na warzywach i metodach kontroli ich populacji.
Wciornastek – poważny problem sezonu 2019
Na prośbę głównego organizatora FDW Radosława Suchorzewskiego z firmy Bayer biologię wciornastka przedstawił Robert Wrzodak z GPW Primavega. Opowiedział nieco o sposobie rozmnażania tego szkodnika i jego dynamice. Okazuje się, że tegoroczne warunki, a więc wysokie temperatury w połączeniu z długimi okresami bezdeszczowej pogody sprawiły, że na niektórych plantacjach populacje wciornastka przybierały monstrualne rozmiary. W uprzywilejowanej sytuacji byli ci plantatorzy, którzy mogli deszczować swoje uprawy. Dostarczenie wody na plantacje poprawiało działanie insektycydów oraz zmywało część szkodników z roślin. W gronie insektycydów wykazujących skuteczność w kończącym się roku R. Suchorzewski wymienił Movento 100 SC. Preparat ten działa systemicznie dwukierunkowo w roślinie a jednocześnie jest bezpieczny dla organizmów pożytecznych. Aktywuje się bowiem dopiero, gdy szkodnik odżywi się chronioną rośliną. Efekt działania preparatu nie jest więc widoczny bezpośrednio po wykonaniu zabiegu.
FiTTER – nowy insektycyd w ofercie firmy Bayer
Movento 100 SC nie był jedynym insektycydem o którym rozmawiano w Łodzi. Dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer poinformował o wprowadzeniu przez koncern do sprzedaży preparatu FiTTER. W pozostałych krajach znany jest on pod nazwą FLiPPER. Zmiana nazwy na polskim rynku podyktowana jest wyłącznie względami handlowymi. W rzeczywistości produkt ten ma dokładnie takie same parametry jak preparat po który sięgają plantatorzy z innych państw. Bayer jest jego wyłącznym dystrybutorem. Można go stosować w uprawie pomidora i ogórka pod osłonami oraz pomidora w polu. To produkt pochodzenia naturalnego, który w swym składzie zawiera kwasy karboksylowe. Działa na szkodniki kontaktowo poprzez uszkodzenie kutikuli a następnie wnika do ciała owada. Aby mógł wykazać pełnię swych walorów ważne jest, aby preparat został naniesiony na całe ciało szkodnika lub przynajmniej jak największą część jego powierzchni. Produkt ten jest znany i ceniony w wielu krajach Europy Zachodniej i Południowej. Stosuje się go w stężeniu 1% w ilości cieczy roboczej dostosowanej do fazy rozwojowej chronionego gatunku. Im więcej biomasy tym więcej wody potrzebne jest do przygotowania cieczy roboczej. Woda powinna być też miękka (poniżej 13°) a jej odczyn pH nie powinien być niższy niż 6,5. To ważne zatem, by wystrzegać się sporządzania mieszanek zbiornikowych z preparatami obniżającymi odczyn pH cieczy roboczej. Produkt ten nadaje się do uzupełnienia programu integrowanej ochrony warzyw.
Przeprowadzone doświadczenia wykazały skuteczność preparatu zbliżoną do konwencjonalnych produktów już stosowanych na polskich plantacjach. Jest to także preparat stosunkowo bezpieczny dla organizmów pożytecznych. Testy wykonano także w stężeniu 2%, a więc dwukrotnie wyższym od rekomendowanego, a mimo to dla wybranych gatunków fauny pożytecznej okazał się co najwyżej lekko szkodliwy. W przypadku stosowania cieczy roboczej wykonanej zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie nie stwierdzono poważniejszego zagrożenia dla organizmów pożytecznych. Jest także bezpieczny dla konsumentów warzyw oraz dogodny do użycia przez warzywników w okresie przedzbiorczym. Okres karencji wynosi tu bowiem zaledwie 1 dzień.