Marchew od razu budzi nasze skojarzenia z kolorem pomarańczowym. Nie wszyscy wiedzą, że to popularne warzywo może się pochwalić wieloma odmianami, różniącymi się pod względem właściwości takich jak kolor. Żółta marchew pochodząca z Azji Środkowej to odmiana, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, a swój słoneczny kolor zawdzięcza ksantofilowi i luteinie, czyli barwnikom karotenoidowym.
Marchew pastewna żółta – czym różni się od naszej rodzimej, pomarańczowej odmiany?
Marchew to warzywo, które posiada odmiany w różnych kolorach – te z dużą zawartością antocyjanów są fioletowe i różowe, czerwone posiadają wiele karotenu, a białe w zasadzie nie mają pigmentu. Każda z nich różni się od znanej nam odmiany pomarańczowej pod względem nie tylko wyglądu, ale również smaku oraz składu chemicznego. Żółta marchew smakuje od niej bardziej słodko, a jednocześnie zawiera więcej kalorii oraz niższą ilość karotenu i wilgoci. W kwestii uprawy potrzebuje ponadto nieco cieplejszego klimatu.
Żółta marchew – właściwości
Marchew pastewna żółta to odmiana niezwykle bogata w składniki odżywcze. W jej składzie znajdziemy wiele minerałów, takich jak między innymi żelazo, potas, magnez, cynk, sód, fosfor, wapń oraz witamin z grup A, B, C, E, K czy PP. Co więcej, może się pochwalić optymalną zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Luteina i ksantofil, które nadają jej żółtą barwę również są nie bez znaczenia dla zdrowia i funkcjonowania ludzkiego organizmu. Luteina wykazuje pozytywny wpływ na wzrok, chroniąc siatkówkę przed promieniami UV, natomiast ksantofil chroni nasz organizm przed rozwijaniem się nowotworów.
Oczywiście, jak wszystkie inne odmiany, marchew żółta pastewna jest korzystna dla metabolizmu, a także dla zdrowia i wyglądu skóry, paznokci oraz włosów. Regularne spożywanie żółtej marchwi wykazuje ponadto dobroczynny wpływ na pracę serca. W 100 gramach tego niezwykłego warzywa znajdują się 33 kalorie, a choć surowa może się pochwalić niskim indeksem glikemicznym, diabetycy powinni uważać na jej spożycie po obróbce.
Popularne odmiany żółtej marchwi
Jedną z najbardziej popularnych odmian marchwi pastewnej żółtej jest Yellowstone, wyhodowana w Stanach Zjednoczonych i cechująca się cytrynowym odcieniem. Znana jest z wysokiego plonowania, bardzo dobrą adaptacyjnością, a także odpornością na liczne choroby. Jej korzenie są długie – osiągają przynajmniej 18 centymetrów.
Inną popularną żółtą marchwią jest Mirzoi 304, czyli tak zwana odmiana stołowa, której historia sięga lat 40-tych. Ta odmiana jest nieco mniejsza niż Yellowstone, bowiem korzeń osiąga około 10-15 centymetrów długości. Wyróżnia się jednak niezwykle soczystym miąższem.
Jak uprawiać marchew pastewną żółtą?
Żółta marchew do optymalnego wzrostu potrzebuje żyznej gleby, cechującej się dobrą przepuszczalnością. Można ją sadzić na stanowiskach po pomidorach, ogórkach, cukinii, ziemniakach, a także truskawkach i wszelkich roślinach strączkowych. Marchew żółtą pastewną sadzi się w listopadzie, przed nadejściem przymrozków. Należy wybrać okres, w którym temperatura nie spada poniżej 16 stopni Celsjusza.
Żółtą marchew sadzimy na głębokości około 1,5 centymetra, zachowując 2-centymetrowe odległości między poszczególnymi wgłębieniami. Jeśli sadzimy marchew w rzędach, pamiętajmy o tym, by pomiędzy nimi był 20-centymetrowy odstęp. Na koniec przykrywamy nasiona piaskiem i torfem. Marchew żółtą pastewną zbiera się w czerwcu, choć niekiedy dojrzewa także wcześniej.
Do jakich dań można wykorzystać żółtą marchew?
Podobnie jak odmianę pomarańczową, żółtą marchew można wykorzystać do gotowania zup, jak również przygotowywania dań mięsnych, rybnych, wegetariańskich oraz ciast. Marchew pastewna żółta znajduje swoje zastosowanie również w przypadku sosów.
Choć żółta marchew jest bardzo zdrowa, jak ze wszystkim, należy uważać, by nie spożywać jej w nadmiernych ilościach. Przede wszystkim powinny mieć to na względzie osoby uzależnione od nikotyny, cukrzycy, alergicy oraz osoby borykające się z problemami z tarczycą.