Ze względu na to, że zrobiło się ciepło i sucho na plantacjach ogórków gruntowych i fasoli szparagowej można spotkać objawy żerowania zmiennika lucernowca. Nie zauważony w porę szkodnik ten może spowodować spore straty w uprawach. Jak zatem zwalczać?
Zmienik lucernowiec – objawy na fasoli i ogórku
Na roślinach fasoli zmiennik lucernowiec (dorosłe i larwy) wysysa szczytowe listki, które bardzo szybko w słonecznej pogodzie ulegają wysuszeniu. Przy nieco chłodniejszej pogodzie objawy żerowania mogą występować na części blaszki liściowej. Bardzo dobrze widoczne jest to na ogórkach gruntowych. Na roślinach ogórków zmieniki lubią żerować na wierzchołkach wzrostu co powoduje ich zasychanie. Jeżeli na roślinach ogórków są rosnące zawiązki to może dochodzić do ich nakłucia, co powoduje krzywienie się ich podczas wzrostu. Wewnątrz krzywizny powstaje wtedy dziurka. Jeżeli takiej dziurki nie ma to oznacza to, że na krzywienie owoców ma wpływ pogoda i zaburzenia w pobieraniu składników pokarmowych.
Jak walczyć z owadami zmienika?
Jeżeli chodzi o fasolę szparagową po zauważeniu pierwszych objawów żerowania można wykonać zabieg preparatami zawierającymi acetamipryd (np. Mospilan), aby wzmocnić działanie substancji aktywnej można dołożyć do acetamirydu zarejestrowany w uprawie fasoli pyretroid. Mamy w handlu taki zestaw przygotowany pod nazwą D-Act. Zabiegi najlepiej wykonać tuż przed wschodem słońca dodając do cieczy roboczej produkt Protector, który zwiąże się z woskiem roślinnym i przedłuży działanie substancji aktywnych. W przypadku roślin kwitnących trzeba zwrócić uwagę na prewencje dla pszczół.
W przypadku ogórków sytuacja się znacznie komplikuje ze względu na to, że owoce są już zbierane, a acetamioryd na tej roślinie ma 14 dni karencji. Kilka lat temu do zwalczania zmiennika na plantacjach ogórków zarejestrowane były produkty takiej jak Talstar czy Trebon. Niestety nie ma ich już w handlu nawet jako produkty biobójcze. Obydwa produkty miały 3 dni karencji.