Szkolenie warzywnicze – uprawy kapustne, zorganizowane 19 grudnia w Koniuszy dla producentów warzyw kapustnych stanowiło doskonałą okazję do zapoznania się z nowymi rekomendacjami dotyczącymi uprawy i ochrony tego warzywa w nadchodzącym sezonie. W pierwszej części relacji z tego wydarzenia przedstawimy rekomendacje przedstawione przez doradców z firm BASF oraz Biocont Polska.
Lepsza skuteczność
Jak informował Przemysław Kostrzewski z firmy BASF, osoby stosujące produkty tej firmy mogą być pewne ich wysokiej skuteczności. Okazuje się, że ich działanie jest często zdecydowanie lepsze w porównaniu do wielu dostępnych na rynku generyków, które zawierają te same substancje czynne, ale nie zawsze działają tak efektywnie. BASF oferuje również program lojalnościowy, umożliwiający zwrot części kosztów poniesionych na zakupione produkty, po zapisaniu się do programu BeneFito.
P. Kostrzewski podał, że ich firma aktualnie pracuje nad zarejestrowaniem w uprawie kapusty opatentowanej substancji o nazwie Revysol, która jest porównywana do difenokonazolu, ale charakteryzuje się zdecydowanie wyższą odpornością, na przykład na promieniowanie UV. Dzięki temu możliwe jest wydłużenie jej skutecznego działania w kontekście zwalczania wielu chorób. Produkty zawierające Revysol są już zarejestrowane w uprawach zbóż, są także stosowane w ochronie ziemniaków i owoców.
P. Kostrzewski zwrócił również uwagę na ekstremalne zjawiska pogodowe, które nasiliły się w ostatnich latach i przyczyniły się do pojawienia się nowych gatunków szkodników oraz chorób, takich jak alternarioza czy fuzarioza główek kapusty, z którą po raz pierwszy zaczęto się borykać w Polsce od około 2012 roku. Zainfekowanie tych roślin prowadzi do pojawienia się pierwszych objawów po około 14 dniach. Obecnie nie ma zarejestrowanych fungicydów skutecznych w zwalczaniu tej choroby, lecz stosując środki zarejestrowane do walki z czernią krzyżowych, można ograniczyć jej występowanie. Przykładem może być produkt Signum z dodatkiem siarczanu magnezu (4 kg/ha), który może pomóc w walce z tą nową chorobą – mówił P. Kostrzewski.
Doradca z BASF podkreślił, że na rynku dostępnych jest wiele generyków produktu Signum, jednak oryginalne rozwiązanie zapewnia znacznie lepszą skuteczność przy niewiele wyższej cenie. Przykładowe badania w ochronie cebuli przed Stemphylium vesicarium wykazały, że zastosowanie oryginalnego Signum w porównaniu do generycznego produktu zawierającego te same substancje czynne przyniosło 11% różnicę w plonie, co w przeliczeniu na hektar oznaczało wzrost o 4,4 tony, a tym samym dodatkowy przychód w wysokości ponad 6 tysięcy złotych, przy założeniu średniej ceny cebuli na poziomie 1,5 zł za kilogram – informował Kostrzewski. Warto wiedzieć, że Signum skutecznie zwalcza zarówno alternariozę (czernie krzyżowe), jak i szarą pleśń u większości gatunków warzyw.
W ocenie P. Kostrzewskiego, czernie krzyżowe to choroba, która w ostatnich latach nasila swoją szkodliwość, co jest efektem wysokiej wilgotności oraz temperatur wynoszących 15-25°C, sprzyjających rozwojowi tego patogenu. Zarodniki konidialne mogą rozprzestrzeniać się na znaczne odległości, sięgające nawet 2 km. Do zwalczania czerni krzyżowej można stosować Signum oraz Dagonis, który skutecznie przeciwdziała zgniliźnie twardzikowej, alternariozie, mączniakowi prawdziwemu oraz czarnej zgniliźnie. Dagonis sprawdzi się doskonale w początkowych zabiegach ochraniających kapusty w okresie formowania główek.
Szara pleśń to kolejna choroba, którą można zwalczać z powodzeniem, zarówno za pomocą produktów chemicznych, jak i biologicznych. P. Kostrzewski polecał wprowadzenie tegorocznej nowości – biofungicydu o nazwie Serifel, który doskonale sprawdzi się w ochronie kapusty. Produkty chemiczne, takie jak Signum, zalecał traktować jako końcowy etap ochrony, przygotowujący plony do przechowywania.
W obliczu rosnących wymagań dotyczących pozostałości chemicznych u odbiorców warzyw, warto uwzględnić w ochronie także produkty biologiczne. Biofungicyd Serifel, który zawiera bakterie z rodzaju Bacillus amyloliquefaciens szczep MB600, charakteryzuje się wysoką skutecznością, a jego rozwój jest możliwy w szerokim zakresie temperatur. P. Kostrzewski podkreślił, że ten biologiczny produkt można łączyć z wieloma fungicydami, takimi jak np. Bellis, Cabrio Duo, Captan, Scala, Score, Switch oraz Signum. W przeprowadzonych badaniach okazało się, że warto łączyć go z adjuwantami silikonowymi, co zwiększa jego efektywność.
P. Kostrzewski poinformował również, że z ochrony zostały już wyłączone fungicydy zawierające metiram (Polyram 70 WG), które mogły być używane do 28 listopada 2024 roku. W przyszłym sezonie z ochrony wyłączona zostanie również substancja dimetomorf (Cabrio Duo 112 EC oraz Orvego 525 SC), która będzie dostępna w sprzedaży do 20 kwietnia 2025 roku, a w użyciu do 20 maja 2025 roku.
Zalecane zmiany w programie ochrony kapusty mają na celu nie tylko zwiększenie efektywności działań, ale również dostosowanie się do zmieniających się warunków klimatycznych oraz wymagań rynku, co pozwoli na uzyskanie lepszych plonów i jakości produktów.
Ochrona biologiczna warzyw kapustnych
Swoje wystąpienie biologicznym rozwiązaniom rekomendowanym do ochrony warzyw kapustnych poświecił dr Michał Pniak z firmy Biocont Polska. Kluczowym dla nas produktem rekomendowanym do zastosowanie na plantacjach warzyw kapustnych jest Naturalis, zarejestrowany do zwalczania mączlików, wciornastków, przędziorków i drutowców – informował specjalista. Rekomendowany jest on do zwalczania form dorosłych tych szkodników, jednak najlepszą skuteczność będzie wykazywał w zwalczaniu ich jaja oraz larwy. Naturalis zawiera grzyb z rodzaju Bauveria bassiana szczep ATCC 74040, jest to substancja z rodzaju biologicznych insektycydów. Produkt ten może być wykorzystywany również do zwalczania szkodników wstępujących w glebie, dotyczy to drutowców, wtedy rośliny powinny być podlewane roztworem tego produktu. Wykazuje działanie kontaktowe, polegające na wnikaniu strzępek grzyba w ciało owada. Do optymalnego rozwoju tego pożytecznego grzyba wymagana jest wysoka wilgotność. Jak informował dr. M. Pniak, produkt Naturalis można łączyć z większością dostępnych na rynku insektycydów, a nawet z kilkoma fungicydami. W ocenie tego specjalisty w przypadku zwalczania wciornastków dobre efekty uzyskuje się stosując łącznie Naturalis z insektycydami zawierającymi spinosadem na przemiennie ze stosowanym solo Naturalisem. W celu optymalizacji zabiegów zwalczających wciornastki, warto używać także tablice lepowe. Stosując ten produkt do ochrony, korzystając z ekoschematów, można liczyć na dodatkowe dopłaty. Dobre efekty daje również stosowanie łącznie i na przemiennie Naturalisu z takimi produktami jak np. Movento, Benevia czy Prev-AM. Oczywiście aby uzyskać pełną skuteczność zwalczania szkodników przy wykorzystaniu produktów naturalnych w połączeniu z chemicznymi, warto skorzystać z naszego doradztwa, w trakcie którego przedstawimy optymalne rozwiązania, które udało się nam opracować dzięki prowadzonym przez nas wdrożeniom – informował dr M. Pniak.
NeemAzal to kolejny produkt w ofercie firmy Biocont, będący jednym z nielicznych biologicznych, środków ochrony roślin działający powierzchniowo i wgłębnie. W 60% działa jednak powierzchniowo. Produkt ten działanie na szkodniki gryzące, ssące oraz minujące. Ograniczanie żarłoczności larw i postaci dorosłych (również chrząszczy) oraz płodności szkodników. Wykazuje działanie wgłębne nawet do 10 dni. Może być stosowany w ramach ekoschematów „Integrowana produkcja roślin” oraz w uprawach ekologicznych.
Lepinoc Plus to produkt zwalczający gąsienice, zwierający bakterię owadobójczą Bacillus thuringensis. Wykazuje wysoką skuteczność, wpisuje się również w dofinansowanie wynikające z ekoschematów oraz biologicznej ochrony. W kapuście dobrze zwalcza bielinki, tantnisia krzyżowiaczka oraz mątwiki. W przypadku tego produktu należy pamiętać, że pokrywając rośliny tą substancją aktywną, zawarty w niej grzyb jest zjadany przez żerujące gąsienice. Te po jego zjedzeniu, w ciągu 30 minut zaprzestają żerowania, a umierają w kolejnych kilkunastu godzinach. Najlepszy efekt uzyskujemy stosując ten produkt na młode gąsienice. Może być mieszany z wieloma fungicydami czy też insektycydami, poza produktami miedziowymi oraz preparatami zwiększającymi pH cieczy roboczej (pH powyżej 8). Optymalne pH cieczy roboczej dla tego produktu zawiera się w przedziale pH 5–8.
Prev -AM to produkt zawierający olejek pomarańczowy. Tu również można korzystać z ekoschematów oraz IP, jest to insektycyd, fungicyd i akarycyd w jednym. Produkt wykazuje działanie kontaktowe. Naniesiony na patogenny, powoduje rozpuszczanie chityny. Dlatego w celu uzyskania wysokiej skuteczności powinien być dobrze naniesiony na opryskiwaną powierzchnię, co zapewni optymalna skuteczność.
M. Pniak, zwracał również uwagę, na korzyści wynikające ze stosowania urządzeń sygnalizujących wystąpienie określonego zagrożenia. W tym celu bardzo pomocne jest stosowanie różnego rodzaju pułapek do monitoringu występowania czy to wciornastków, czy też śmietki kapuścianej.