W dobie pandemii COVID-19 przemysł ziemniaczany został mocno zachwiany, można powiedzieć ,,zamarł”. Ma związek z tym co dzieje się na rynku usług gastronomicznych i eksportu. W Europie praktycznie handel surowcem do produkcji frytek i chipsów nie istnieje. Rosnące zapasy i brak perspektyw na najbliższy czas skutkuje częściowym przesunięciem tego surowca na świeży rynek. Konsekwencją tego stanu jest mocny spadek cen kontraktów futures na platformie handlowej EEX na najbliższy okres. Aktualna wycena na dostawę na 20 czerwca br. wynosi zaledwie 30 euro za tonę, wobec 185 euro w pierwszych tygodniach stycznia i 300 euro w lipcu 2019 roku.
Załamanie cenowe na ziemniaki kontraktowane
Takiej sytuacji na rynku ziemniaków dla przetwórstwa jeszcze nie było. Kryzys wystąpił w kluczowym okresie dla producentów, którzy już rozpoczęli sadzenie ziemniaków. Pojawiają się informację na rynku światowym o korektach kontraktów na ziemniaki ze zbiorów w 2020 roku. Prognozuje się spadek powierzchni uprawy ziemniaków do produkcji frytek i chipsów o około 20% . Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja na rynku ziemniaków konsumpcyjnych zarówno na rynku światowym jak i na krajowym. Zmiana konsumpcji z ,, gastronomicznej na konsumpcyjną” spowodowała znaczne ożywienie na rynku po ogłoszeniu pandemii jednak po nałożeniu na ludność obostrzeń dotyczących wychodzenia z domu mocno trend ten wyhamował. Średni poziom cen na rynkach hurtowych w kraju kształtował się na poziomie 1,44 zł/kg w połowie marca do 1,37 zł/kg pod koniec lutego br. Aktualne cena za ziemniaki na rynku hurtowym Bronisze wynosi 1,30 zł/kg za ziemniaki importowane z sezonu 2019 i 3,20 zł/kg za młode importowane i około 1,35 zł/kg za ziemniaki krajowe. Prognozuje się wzrost zainteresowania ziemniakami do konsumpcji na naszym rynku ze względu na przywiązanie żywieniowe Polaków do ziemniaków.
Czy Polska Federacja Ziemniaka pomoże?
Z pomocą przychodzi Polska Federacja Ziemniaka na stronie której znajdujemy komunikat:
,,W związku z trwającym kryzysem spowodowanym epidemią Polska Federacja Ziemniaka wspólnie z partnerami Agrosad, Awex i Onix oraz Centralą Nasienną Nidzica postanowili podjąć działania zmniejszające negatywne skutki pandemii na branżę ziemniaczaną. Jednym z realizowanych działań jest zapobieganie zmniejszaniu się areału upraw ziemniaka w Polsce. Dlatego prosimy o zgłaszanie się do PFZ producentów rolnych, którzy w ostatnich tygodniach zmuszeni byli do ograniczenia areału upraw ziemniaka. W tym trudnym dla nas okresie jesteśmy gotowi wraz z naszymi partnerami nawiązać współpracę z producentami posiadającymi doświadczenie w uprawie ziemniaków i tym samym pomóc w rozwoju polskich gospodarstw i polskiej branży ziemniaczanej.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu na adres biuro@federacjaziemniaka.pl”