W ubiegłym tygodniu wspólnie z Jakubem Wroną z firmy Luty Jacek odwiedziłam kilka gospodarstw warzywniczych w Złotnikach w pobliżu Krakowa, w tym jedno zajmujące się m.in. uprawą kalafiora przeznaczonego na wczesny zbiór. Sprawdźmy zatem, jak przebiegają w nim zbiory tego wczesnego warzywa.

Gospodarstwo Dawida Kisiela nastawione jest na produkcje wczesnych warzyw kapustnych, którą realizuje w niskich tunelach igołomskich o wymiarach 33 m x 4 m. W tym roku produkcja odbywa się w 16 takich tunelach na areale około 0,5 ha. Tunele zamontowana w tym roku 1 marca. W tym gospodarstwie uprawia się również brokuły i selery. Zbiory selera przyspiesza się poprzez ich okrywanie wczesną wiosną białą agrowłókniną.

Zbiory wczesnych kapust i kalafiorów realizowane są zazwyczaj od pierwszych dni maja. Dla większości plantatorów, zajmujących się ich uprawą sezon tak naprawdę rozpoczyna się już w okresie zimowym od produkcji rozsady. Czas produkcji rozsady w tym zimowym okresie trwa około 2 miesiące. W tym gospodarstwie rozsadę produkuje się w ogrzewanym tunelu w wielodoniczkach mających 96 komórek. Jak zauważa plantator mimo wczesnego terminu uprawy rozsady, czasami pojawiają się szkodniki, w tym roku była to np. mszyca, którą zwalczono preparatem Mospilan 20 SP.

Uprawiane odmiany

Dawid Kisiel w nasiona zaopatruje się w firmie Luty Jacek. W przypadku wspomnianych wcześniej odmian kalafiora postawił w tym roku na odmiany Speedstar F1 i Solistar F1 z firmy Syngenta.

Kalafior Solistar F1 to odmiana, której okres wegetacji wynosi 55-59 dni, jednak wszystko zależy od rejonu uprawy. Nadaje się do uprawy w tunelach oraz pod niskimi osłonami takimi jak agrowłókniny. Jest to odmiana o bardzo dobrym wigorze wzrostu oraz dobrej zdrowotności, które to elementy w ocenie D. Kisiela, są niezwykle ważne w wyborze odmiany. Oczywiście ważna jest również wysoka jakość róży, którą ta odmiana zapewnia.

Odmiana Speedstar F1 w porównaniu do Solistara F1 ma jeszcze krótszy okres wegetacji – 52-56 dni. Liście są trwałe, niełamiące się. Również róża, jej kolor, wielkość i zbicie jak na tak wczesną odmianę są bardzo dobre.

Obie odmiany były sadzone w rozstawie 43 cm x 43 cm. Plantacja w niskich tunelach została założona 7 marca 2022 roku. Zbiory kalafiorów zaczęto w tym gospodarstwie 16 maja. Przygotowując stanowiska pod tą uprawę jesienią zastosowaliśmy obornik – zwykły, niegranulowany, mieszany. Przed sadzeniem posypowo wysiany został nawóz YaraMila Complex. Kalafiory w trakcie wegetacji podsypywaliśmy pogłównie saletrą wapniową, 3 tygodnie po posadzeniu – informuje plantator. Według D. Kisiela w uprawie kalafiorów na najwcześniejszy zbiór nie ma dużych problemów z chorobami czy szkodnikami. Najczęstsze kłopoty w tej uprawie to susza, co wymaga posiadania systemów do nawadniania uprawy. Kolejny kłopot to wysokie koszty ogrzewania, które znacząco wpływają na koszty produkcji rozsady.

W celu zachowania białego koloru róży kalafiora przykrywa się ją liściem poprzez ich załamanie lub przy skręca zamykając gumką chroniąc róże przed słońcem. Lepiej, gdy liście są załamywane, gdy tnie się kalafior do skrzynek, przed wejściem w pole – oznajmia plantator. Jak informował D. Kisiel jego odbiory oczekują niewielkich kalafiorów o masie 1 kg i średnicy, która nie powinna być mniejsza niż 13 cm.

Plantator średnio ocenia ten sezon. Bardzo wysokie, w porównaniu z ubiegłym rokiem koszty produkcji, a przy tym niższa niż w ubiegłym roku cena po jakiej można sprzedać wczesne kalafiory oraz słaby popyt. Jak informował plantator średnia cena sprzedaży kalafiorów w maju kształtowała się na poziomie 2,70 zł i była duża poniżej jego oczekiwań.

Poniżej krótka fotorelacja