Zaraza i alternarioza ziemniaka to jedne z najgroźniejszych chorób spotykanych na plantacjach ziemniaka. Jakie są ich objawy? Co wpływa na ich rozwój? Jak plantatorzy mogą się przed nimi chronić? O tym, w dalszej części artykułu.

Ważnym czynnikiem decydującym o nasileniu rozwoju obu tych chorób, będzie pogoda. Zarazie ziemniaka sprzyja wysoka wilgotność powietrza i temperatura 12–15oC, a intensywny rozwój choroby przebiega w temperaturze powyżej 18oC. Patogen Phytophthora infestans poraża liście, łodygi i bulwy. Objawy zarazy na liściach występują w różnych miejscach, ale najczęściej na brzegach liści w postaci nieregularnych jasno- lub ciemnozielonych plam stopniowo brunatniejących i powiększających się. Dokoła tych plam tworzy się jasnozielona obwódka, a na spodniej stronie liścia, przy dużej wilgotności powietrza, na pograniczu zdrowej i porażonej części występuje biały nalot grzybni – trzonki z zarodnikami sporangialnymi P. infestans (fot. 1). Na wierzchołkach roślin, ogonkach liściowych i łodygach choroba występuje w postaci brunatnych plam w warunkach wysokiej wilgotności może występować biały nalot grzybni. Przy dużej presji patogena łodygi w miejscu występowania plam łamią się (fot. 2.). W czasie deszczu zarodniki spłukiwane są z roślin i trafiają do gleby porażając także bulwy. Na porażonej ich powierzchni występują sine plamy, które przy silnym porażeniu zagłębiają się, a miąższ w miejscu ich występowania staje się rdzawobrunatny i twardy (fot. 3).

Alternarioza ziemniaka wywoływana głównie przez grzyb Alternaria solani, który najczęściej pojawia się w lipcu i sierpniu, rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza występującej przemiennie z okresami suszy i wysokich temperatur. Choroba ta potrafi zniszczyć bardzo szybko powierzchnię asymilacyjną roślin zmniejszając tym samym plon bulw i pogarszając jego jakość. Typowymi objawami alternariozy są brunatnoczarne plamy o średnicy 10-20 mm (fot. 4.). Plamy początkowo są owalne, a później z powodu ograniczenia ich przez nerwy stają się wieloboczne. Ponadto w miarę ich rozwoju pojawiają się koncentryczne pierścienie. Dookoła plam może być widoczna również chloroza, która jest efektem działania kwasu alternariowego. Silnie porażone liście żółkną, zasychają i przedwcześnie zamierają. Alternarioza ziemniaka występuje również na bulwach w postaci brunatnosinych wgłębnych, wklęsłych plam. Bardzo dobrym rozwiązaniem w walce z obiema chorobami jest użycie w programie ochrony Carial Star w dawce 0,6 l/ha. Przeciwko zarazie ziemniaka silnym środkiem mającym bardzo wysoką skuteczność wg Euroblight, tj. 4,4, jest Carial Flex w dawce 0,6 kg/ha, stosowany przemiennie z innymi fungicydami w okresie wegetacji ziemniaków.

Fot. 4. Typowe objawy alternariozy na liściach ziemniaka

Więcej o uprawie ziemniaka znajdziecie w poniższym linku https://www.syngenta.pl/uprawy/ziemniak

dr hab. Katarzyna Rębarz, Syngenta Polska Sp. z o.o.

artykuł promocyjny