Uprawa pomidorów gruntowych w niektórych częściach Polski jest silnie rozpowszechniona. Warunki do takiej działalności w Polsce mamy przeciętne, ale dzięki właściwym decyzjom agrotechnicznym oraz uregulowaniu tego segmentu rynku ogrodniczego niektóre gospodarstwa kontynuują od wielu lat produkcję pomidorów notując zadowalające rezultaty.
Jak przebiegał początek sezonu?
Planowany termin wysadzania pomidorów do gruntu zbiegł się z kolejną falą wiosennych przymrozków. Przebieg pogody sprawił, że niektórzy plantatorzy zdecydowali się na opóźnianie sadzenia w celu ograniczenia potencjalnych strat spowodowanych ujemnymi temperaturami nocnymi. Ważnym elementem po założeniu plantacji było zapewnienie roślinom komfortu wodnego. Tam, gdzie rozłożenie linii kroplujących bezpośrednio po wysadzeniu rozsady nie było możliwe, decydowano się na deszczowanie kwater. Zmagania z suszą i przymrozkami w większości gospodarstw dały zadowalające efekty i w połowie czerwca plantacje były na ogół w dobrej kondycji.
Czym nawozić?
Jak informuje Sebastian Przedzienkowski z Yara Poland na plantacjach którymi się opiekuje wyjściowym produktem był YaraMila Complex. Program nawożenia każdorazowo układany jest w oparciu o wyniki analiz chemicznych gleby wykonywanych metodą ogrodniczą. Dawki wysiewanego nawozu były więc precyzyjnie dostosowywane do aktualnych potrzeb. Dodatkowo przewidziane są aplikacje posypowych nawozów azotowych, azotowo-wapniowych i potasowych. Programy żywienia pomidorów formułowane przez S. Przedzienkowskiego zakładają także nawożenie nalistne. W tym obszarze plantatorzy będą sięgać po nawozy z gamy Kristalon – wieloskładnikowe produkty o zróżnicowanej kompozycji – oraz Calcinit, saletrę wapniową. Wykorzystany będzie także YaraVita Brassitrel Pro. W okresie okołokwitnieniowym plantatorzy do dyspozycji mieć będą YaraVita Frutrel. To produkt powstały na bazie alg morskich, zawierający dodatkowo składniki pokarmowe. Więcej informacji na temat żywienia pomidorów oraz ewentualnych modyfikacji uzyskać można oglądając poniższy film. Na nim S. Przedzienkowski dzieli się swą wiedzą i obserwacjami w trakcie lustracji jednej z kujawskich plantacji pomidorów polowych.