Jarmuż to gatunek chętnie uprawiany ze względu na liczne właściwości prozdrowotne, które konsumenci coraz częściej doceniają w swojej kuchni. Roślina ta wykazuje właściwości przeciwutleniające, wzmacnia naczynia krwionośne i chroni przed miażdżycą, a jednocześnie w porównaniu do innych warzyw kapustnych jest bardzo prosta do uprawy. Co ważne, jarmuż można zasiać jako poplon i wzrasta w okresie, w którym nie musimy się obawiać ataku szkodników. Jego duża popularność sprawia natomiast, że uprawa jest niezwykle opłacalna – zwłaszcza jeśli będziemy mieć na uwadze to, z czym nie łączyć jarmużu.
Jarmuż – z czym go nie łączyć?
Przed wysiewem każdego warzywa należy zapoznać się z jego preferencjami dotyczącymi stanowiska – mowa tu oczywiście nie tylko o rodzaju i jakości podłoża, ale również o tym, co uprawialiśmy na nim poprzednio, a także co uprawiamy w sąsiedztwie planowanego dla jarmużu stanowiska. Podstawowa zasada dotycząca tego, z czym nie można łączyć jarmużu, mówi o tym, żeby nie sadzić obok siebie roślin należących do rodziny kapustowatych. Unikajmy również sadzenia jarmużu na stanowiskach, na których uprzednio rosły owe rośliny. W przeciwnym razie narazimy się na większe ryzyko wystąpienia chorób oraz szkodników.
Z czym nie łączyć jarmużu? Jakie rośliny możemy obok niego uprawiać?
Zasady dotyczące tego, z czym nie łączyć jarmużu, wynikają z faktu, że rośliny należące do tej samej rodziny mają podobne potrzeby, a więc istnieje ryzyko, że będą rywalizowały o składniki pokarmowe. Taka sytuacja z kolei może zdecydowanie zaważyć na jakości zbiorów. Warto jednocześnie posiadać wiedzę na temat tego, w sąsiedztwie jakich roślin uprawa jarmużu jest dobrym pomysłem. Odpowiednie stanowisko dla tego warzywa z rodziny kapustowatych znajduje się na przykład obok szpinaku, cebuli, pomidorów czy też marchwi. Z powodzeniem możemy przeznaczyć dla niego miejsce również w sąsiedztwie fasoli czy sałaty. Może również rosnąć na podłożu, na którym uprzednio wysiewaliśmy wspomniane warzywa.
Z czym nie można łączyć jarmużu i o czym jeszcze należy pamiętać podczas jego uprawy?
Podczas planowania uprawy należy pamiętać nie tylko o tym, z czym nie można łączyć jarmużu, ale również o innych wymaganiach tej rośliny. Co ważne, gleba, na której planujemy wysiew, nie powinna być piaszczysta lub podmokła ani cechować się wysokim poziomem kwasowości. Jarmuż możemy z powodzeniem zasadzić jako poplon w celu użyźnienia gleby. Warto ponadto mieć na względzie, że przymrozki nie tylko nie szkodzą tej roślinie, ale czynią jej smak zdecydowanie lepszym.
Jarmuż – z czym go nie łączyć i jak zapewnić sobie bogate plony?
Z czym nie łączyć jarmużu? Jakich stanowisk nie lubi ta roślina? To jedno z kilku pytań, które warto sobie zadać, planując uprawę. Jeżeli chcemy sobie zapewnić naprawdę obfite, dobrej jakości plony, pamiętajmy również o tym, aby odpowiednio przygotować glebę przed wysiewem. Powinna zostać odchwaszczona, przekopana, a także wzbogacona o odpowiednią dawkę nawozu – w przypadku jarmużu będzie to około 5 litrów na 1 metr kwadratowy. Co więcej, w przypadku dużych upraw warto zdecydować się na odmianę, która będzie przystosowana do zbioru maszynowego.