Odmiana pomidora szklarniowego 'Maluno' zdominowały w tym roku stoisko firmy Syngenta
XX Międzynarodowe Dni Ogrodnika w Gołuchowie to wydarzenie, które ze względu na swoją lokalizację skierowane jest głównie do producentów warzyw szklarniowych i ostatnio również roślin jagodowych, których uprawa pod osłonami również i w tym regionie zyskuje na znaczeniu. Jednak prezentowana oferta firm mogła również zainteresować producentów polowych, choćby ze względu na przyszłoroczny dobór odmian uprawianych warzyw, który jak pokazał ten rok jest wysoce istotny w trudnych warunkach pogodowych.
W rozmowach z przedstawicielami firm nasiennych obecnych w Gołuchowie, wszyscy podzielają zdanie, że był to ciężki rok dla producentów. Mariusz Kwiatkowski z firmy Syngenta zaznaczał, że susza, brak wody podczas wschodów, wysoka temperatura, niestabilne warunki pogodowe to jedne z przyczyn tegorocznych problemów w uprawie warzyw, jak na przykład słabe wschody, czy choroby odglebowe, które nasiliła wysoka temperatura gleby. Kwiatkowski podkreślał także, że w takim roku jak ten duże znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie rezerwuaru wody w glebie początkiem sezonu oraz przemyślany dobór odmian.
Odmiana pomidora szklarniowego 'Maluno’ zdominowały w tym roku stoisko firmy Syngenta
Marcin Grosner z Syngenta Polska
Marcin Piechota (z lewej) i Mariusz Kąkol z firmy Seminis
Papryka Maximus firmy Seminis zasługuje na uwagęze względu na swoją wczesność
Sławomir Mechacki z HM.CLAUSE udzielał informacji z zakresu odmian warzyw tej firmy
Cukinia odmiana Precioza F1 przeznaczona na świeży rynek
Piotr Pietrzak (Enza Zaden) rekomendował na przyszły sezon odmiany cebuli Medusa F1, Vuelta F1 i Novista F1
Marcin Pawlak z firmy Rijk Zwaan
Kapusta Resima RZ F1 (Rijk Zwaan) – odmiana wczesna do bardzo długiego przechowywania
Wczesna odmiana buraczka Betty RZ F1 (Rijk Zwaan)
Mariusz Płucinik z Hazery polecał do uprawy rzodkiewkę Melito F1, pomidory gruntowe Edimar i Scooter F1 do zbioru kombajnowego oraz sałatę kruchą Glassica
Karolina Marzecka i Kaludia Horlop z firmy SAKATA, rekomendowały nową odmianę ogórka tej firmy – Marvi F1
PlantiCo posiada sporo odmian pomidora gruntowego w swojej ofercie
Jak informowali przedstawiciele PlantiCo w tym sezonie hitem sprzedaży był bób odmiana BIZON
Na stoisku firmy Spójnia. W ofercie tej firmy pojawiły się nowe odmiany ogórka Horizon F1 oraz Starter F1
POLAN posiada w swojej ofercie trzy odmiany czosnku ozimego. Dorota Burdek z tej firmy informowała, że najlepiej sprzedającą się jest tradycyjna odmiana Harnaś
Papryka Bogna (POLAN), która wybarwia się w trzech przejściach – seledynowy, pomarańczowy, czerwony
Firma PNOS z Ożarowa Mazowieckiego zapowiedziała wprowadzenie nowej oferty w październiku. Na zdjęciu kapusta Albatros F1
W tym roku mimo trudnych warunków producenci, którzy wcześnie zasadzili kapustę, w 13-14 tygodniu byli zadowoleni z plonów. Jak twierdzi Daniel Babij z firmy Grupa Mularski, klienci już interesują się zakupem rozsady i składają zamówienia na przyszły sezon. W Grupie Mularski dobrze rozwija się również segment niszowy – cebula z rozsady, która według Daniela Babija pozytywnie zaskoczyła w tym roku plonowaniem w stosunku do dymki. Jest to cebula na świeży rynek, a przy jej uprawie stosuje się mniej zabiegów ochrony roślin.
Na stoisku Grupy Mularskich prowadzono wiele ciekawych rozmów branżowych.
Anna Kraszkiewicz (od lewej) i Aneta Okoń z firmy Rozsadnik znanej z produkcji rozsad warzyw, która w tym roku rozpoczęła także produkcję sadzonek truskawki
Nawożenie dolistne i do fertygacji
Na stoisku firmy Agro-Sorb jak zawsze spory ruch
Andrzej Kobiela (z lewej) z firmy Vigor zwracał uwagę na cieszący się sporym zainteresowaniem nawóz FertiNA AktiCal
Krajowy Konkurs Wzorowy Ogrodnik
Podczas XX Dni Ogrodnika w Gołuchowie, obyła się finałowa gala już XII edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”.
Nagrodę rozdano w pięciu głównych kategoriach i jednej kategorii specjalnej. W kategorii Warzywnictwo Gruntowe laureatami zostali Państwo Brygida i Klaudiusz Matejka z Opola (woj. oposlkie). Pozostali finaliści w tej kategorii to Pan Artur Matuszak z Kucharek (pow. pleszowski, woj. wielkopolskie) oraz Państwo Ewa i Wojciech Chwalisz z Chełmiczek (pow. inowrocławski, woj. kujawsko – pomorskie).
Finaliści konkursu „Wzorowy Ogrodnik” w kategorii Warzywnictwo gruntowe: (od lewej) Ewa i Wojciech Chwalisz, Brygida i Klaudiusz Matejka, Agnieszka i Artur Matuszak (fot. S. Zabarski)
Statuetki i puchary wręczali: Marlena Maląg – Wicewojewoda Wielkopolski, Wiesława Nowak – Dyrektor WODR w Poznaniu, Jadwiga Rybarczyk – Prezes SITR Oddz. w Kaliszu i Bogdan Biadała – Prezes Polskiego Związku Ogrodniczego (fot. S. Zabarski)
Laureaci Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik” w kategorii Warzywnictwo gruntowe Brygida i Klaudiusz Matejka (fot. S. Zabarski)