XIX Międzynarodowe Dni Ogrodnika w Gołuchowie odbywające się 8-9 września, to po części święto tutejszych producentów szklarniowych, a także ogólnopolskie wydarzenie o długoletniej historii, które już na trwałe wpisało się w kalendarium polskich targów branży ogrodniczej.
Podczas Międzynarodowych Dni Ogrodnika dominowały głównie stoiska związane z uprawą w szklarniach, jednak wiele ciekawych rozwiązań mogło zainteresować także warzywników uprawiających w polu.
Nowi dostawcy rozsad
Bardzo ciekawą ofertę prezentowało Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Rozsadnik z Bogucic. Firma zajmuje się produkcją rozsady. Najczęściej są to rozsady roślin kapustnych – kapusty, kalafiory, brokuły, ale i też papryka, pomidory gruntowe, selery, pory. Jak informują przedstawiciele firmy – każde warzywo jest do wysiania. Ważne jedynie, jeżeli nasiona są trudno dostępne i trzeba je sprowadzić, aby klient zgłaszał się wcześniej. Gospodarstwo w swobodniejszych okresach produkuje wrzosy oraz byliny np. lawendę.
Wśród stałych bywalców obecna była firma Mularski, który od 3 lat jest też liczącym się na rynku dostawca rozsad warzyw gruntowych. Atutem rozsady produkowanej przez tę firmę jest przede wszystkim mocny system korzeniowy, uzyskiwany dzięki m.in. unikatowej technologii hartowania rozsady. Rozsada dostarczana przez Grupę Mularski, jest w tacach na wysokich nogach, które ułatwiają transport jak też zapewniają utrzymanie jakości rozsady w trakcie transportu.
Okrycia na każdą okazję
Firma Center Plast promowała ich agrowłókninę Lutrasil PRO – agrowłókninę z dodatkowymi włóknami wzmacniającymi o szerokości 28,5 m – co jest rzadkością na rynku. Agrowłóknina występuje w gramaturach P19 i P23 lub grubsza pod zamówienie klienta. Lutrasil PRO ma być bardziej podatna na układanie – elastyczna, wytrzymalsza, przepuszcza więcej promieni UV, a także niweluje fenomen „bicia roślin”.
Przedstawicielki firmy rekomendowały także folię perforowaną AGRAVIT, służącą do bezpośredniego okrywania roślin. Głównym zastosowaniem foli ma być przyśpieszenie wegetacji roślin.
Maszyny do siewu i zbioru
Z dużym zainteresowaniem spotkała się wystawa maszyn firmy Weremczuk, która w swojej ofercie ma siewniki do pietruszki, marchwi, cebuli i innych warzyw korzeniowych, sadzarki do wysadzania warzyw z rozsady, ogławiarki, redliniarki oraz kombajny na przykład do zbiorów ziemniaków.
Co ciekawe, firma prowadzi po wcześniejszym uzgodnieniu z rolnikiem pokazy swoich maszyn. Pracownicy firmy przywożą maszyny na pole i na przykład wykonują zbiór kombajnem. W przypadku siewników, klient sam wykonuje siew, a pracownicy uczą go obsługiwać maszyny. W taki sposób przyszły kupujący może sam doświadczyć działania maszyn, a przy okazji nauczyć się ich obsługi na przyszłość.