Wyzwania w ochronie roślin i nowe propozycje od Sumi Agro

Czas podsumowań ale też nowych produktów. Tak można by ująć w skrócie spotkanie prasowe zorganizowane przez Sumi Agro Poland w Warszawie. Była okazja do omówienia już wprowadzonych na rynek produktów ale też zaprezentowania nowości na nadchodzący sezon 2025.

Rolnicze podsumowanie roku 2024

Przybyłych na spotkanie dziennikarzy powitał prezes zarządu Sumi Agro Poland Tomasz Malczewski. W roku 2024 działo się naprawdę wiele. Rok był burzliwy, a rozpoczął się od ogólnoeuropejskich strajków rolników, okazujących w ten sposób swoje niezadowolenie z nowych przepisów legislacyjnych. Największą problemem okazała się obawa, o przyszłość, o możliwość rozwoju i prosperowania w zgodzie w wymaganiami i oczekiwanymi europejskiego rynku. Przyniosło to pewne efekty, bowiem UE zawiesiła dokument SUR, dotyczący redukcji stosowania środków ochrony roślin. Warto tu jednak zauważyć, że wycofywanie środków ochrony roślin z europejskiego rynku to proces który trwa już od jakiś 10 lat.

Ten kończący się rok pokazał też nowy trend związany z procesem zakupowym rolników. To efekt rosnących kosztów produkcji i coraz mniejszych zasobów finansowych na nowe inwestycje. Współczesny rolnik nie kupuje już środków ochrony roślin z dużym wyprzedzeniem. Są to raczej zakupy sporadyczne, związane z bieżącymi potrzebami czy sytuacją w uprawach. To też stawia nowe wyzwania przed całym łańcuchem dostaw i dystrybucji środków ochrony. Widać też rosnące zainteresowanie produktami generycznymi jak też widoczny wzrost importu równoległego.

Tomasz Malczewski prezes zarządu Sumi Agro Poland podsumował rok 2024

Wsparcie nawożenia azotem

Jacek Preuss podsumował pierwszy rok funkcjonowania na rynku produktu mikrobiologicznego Encera. Zawiera on bakterie wspomagając w uprawach odżywianie roślin azotem. Doświadczenia w uprawi rzodkiewki wykazało, że zastosowanie Encera miało przełożenie na szybszy wzrost, większą masę liści i podwojoną  objętość korzeni względem kontroli. Również stwierdzono, że rośliny traktowane tym produktem zdecydowanie lepiej znosiły skutki okresowego deficytu wody. Bardzo podobne wyniki uzyskano w doświadczeniach z sałatą – bujniejszy przyrost masy liściowej i korzeni po aplikacji Encera.  W tym roku produkt Encera zyskał możliwość stosowania w uprawach ekologicznych. W nowym 2025 roku produkt będzie dostępny w trwalszej formulacji WG, oraz opakowaniach dostosowanych do dawek na 0,5 ha i 4 ha.

Skuteczna desykacja ziemniaków i nie tylko

Dr Daniel Zawada dyrektor ds. Rejestracji i Rozwoju Produktów Sumi Agro Poland przedstawił nowe możliwości desykacji ziemniaków.– Nasz nowy środek do desykacji MIZUKI to produkt, na który czekało wielu producentów ziemniaka. Skuteczne zasuszanie nadziemnych części roślin umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie zbioru oraz zwiększa efektywność całego procesu – wyjaśniał ekspert. Jego wartością jest dodatek emulgatorów i zwilżaczy, tworząc gotowa do zastosowania formulację. Po naniesieniu na rośliny działa bardzo szybko doprowadzając do szybkiego wysychania liści. Produkt posiada rejestrację jako herbicyd kontaktowy do stosowania przed wschodami ziemniaków. Możliwe jest łączenie go z produktami doglebowymi. Drugie zastosowanie to desykacja ziemniaków z efektem niszczenia liści i łodyg, ale też lepsze odrywanie bulw od stolonów i zasychanie skórki. Efekt zasychania masy zielonej trwa do 3 tygodni. Przy obfitej masie zielonej zalecane są dwa zbiegi, gdzie ten drugi wykonuje się 5-7 dni po pierwszej aplikacji. Ważne jest tu zadbanie o dobre pokrycie masy zielnej cieczą podczas wykonywania zbiegu.

Drugi omawiany produkt to Bismark przeznaczony do zwalczania chwastów w uprawie ziemniaków i rzepaku ozimego. Zawiera dwie substancje aktywne chlomazon i pendymetalinę, i ma postać mikrokapsuł zawieszanych w cieczy do rozcieńczania wodą. Zapewnia wysoką skuteczność i kompleksową ochronę przed szerokim spektrum chwastów. Zalecana dawka to 2 l/ha.

Kontrola chorób w uprawie rzepaku

Jacek Preuss omówił nowe rozwiązania fungicydowe w ochronie rzepaku. Powierzchnia uprawy tego gatunku szacowana jest w Polsce na około 1 mln ha.  Najgroźniejsze choroby rzepaku to zgnilizna twardzikowa i sucha zgnilizna kapustnych. Obie choroby pojawiają się relatywnie często powodując bardzo duże szkody w sytuacji nieprawidłowego zwalczania (zniżka plonu nawet 50%).

Nabana 250 SC to nowy fungicyd do ochrony rzepaku ozimego i jarego w dawce 0,8 l/ha. Działa translaminarnie i systemiczne zapewniając bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu zgnilizny twardzikowej. Działa też przeciwko innym patogenom, może być stosowany w mieszaninach. To efekt działania mendestrobiny, która hamuje rozwój Sclerotinia sclerotiorum na wielu etapach cyklu życia choroby. W doświadczeniach fungicyd Nabana zapewniał bardzo wysoka skuteczność do 70% i nawet 84% w mieszaninie z protiokonazolem. Dodatkowym atutem fungicydu NABANA 250 SC jest pozytywny wpływ na fizjologię roślin poprzez stymulację procesu fotosyntezy. Produkt to przełom w ochronie rzepaku – nie tylko skutecznie przeciwdziała zgniliźnie twardzikowej, ale także wspiera kondycję roślin i wydajność uprawy.

Nowe możliwości ochrony rzepaku przedstawił Jacek Preuss