Choć Polska jest w gronie największych producentów cebuli w Europie to ciągle trudno nam się wyróżnić pod względem jakościowym. By to zmienić konieczne jest większe zwrócenie na detale produkcyjne, dobre planowanie produkcji nie tylko na najbliższy sezon ale i kolejne lata. Na to właśnie zwracali uwagę zaproszeni goście do WEB Cebula, który odbył się 31 stycznia.

Dlaczego cebula w niektórych okresach jest tak tania?

Musimy zdawać sobie sprawę że działamy na rynku popytu i podaży. Jeśli Holandia, która jest głównym graczem na światowym  i europejskim rynku cebuli ma dostęp do taniego surowca, to go tam kupuje. Jeśli jednak popatrzymy na profesjonalnych producentów cebuli, którzy nastawiają się na długie przechowanie cebuli (pamiętajmy, że przechowalnictwo cebuli zaczyna się na polu) nie powinni mieć powodów do obaw. Już słyszymy o tym, że ceny cebuli w Holandii idą w górę i to rokuje na dobrą sprzedaż – podkreślał Jakub Sobecki z Sobecki Doradztwo. Podstawą do każdej inwestycji jest dobry projekt. Tak też powinno być z produkcją warzyw w gospodarstwach. Podstawą powinny być badania gleby przed każdym sezonem – Pokaż mi badania gleby a powiem Ci gdzie jesteś – to jedna z moich kluczowych zasad w rozmowie z plantatorami. Nich zatem okres zimy będzie czasem na to dobre zaplanowanie produkcji nie na nadchodzący sezon, ale najbliższe lata.

Uczestnicy Web Cebula 2022

Jakość cebuli musi być lepsza

Wyzwaniem na dziś jest poprawienie produkcji w kontekście jakości i wysokości plonów. Nie jest też tak, że producenci z zachodniej Europy nie mają problemów, czasem mają ich jeszcze więcej niż nasi producenci. Wyzwaniem na dziś jest podążanie za lepszą jakością, na co składać się będzie wiele czynników, począwszy od zachowania prawidłowego płodozmianu, odpowiedniego przygotowania stanowiska pod uprawę, wybór odmiany no i wreszcie cały zespół zabiegów agrotechnicznych w trakcie sezonu. W tym wszystkim pomaga projekt Onion Leader, w ramach którego plantatorzy, którzy uprawiają nasze odmiany mają zapewniony serwis doradczy w trakcie sezonu. To się naprawdę dobrze sprawdza – podkreślał Władysław Tokarczyk z Syngenta Polska, dodając – Uczmy się wspólnie na bazie naszych doświadczeń i takich spotkań jak to dzisiejsze.

O glebę trzeba dbać

Przede wszystkim dbajmy o to co mamy w glebie bo od tego dużo będzie zależeć w trakcie dalszej produkcji. Cebula nie lubi zasolenia i wysokiej zawartości chlorków, zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu, zatem nadmiar nawozów w niewłaściwej postaci może szkodzić roślinom. Nawożenie powinno być dopasowane do potrzeb roślin i warunków uprawowych. Nasza nowa gama nawozów DNA Performance ma temu właśnie służyć – jak najlepszemu wykorzystaniu składników pokarmowych dostarczanych w podawanych nawozach – podkreślał Piotr Kotowski z Timac Agro Polska.

uprawa cebuli
Podstawą do dobrej kondycji cebuli w trakcie uprawy jest m.in. właściwe przygotowanie stanowiska

W tym roku mamy w Europie jakieś 700 tys. ton więcej względem poprzedniego roku, tak więc zrozumiałe są niskie ceny na rynku. Kto jednak stawia na produkcję jakościowej cebuli i potrafi ją dobrze przechować powinien zarobić również w tym roku.  Pamiętajmy o dobrym planowaniu produkcji, które powinno się zaczynać nie na 2-3 miesiące przed terminem siewu, ale 2-3 lata wcześniej. Producenci zdają sobie sprawę, jak poważny jest problem zmęczenia gleb i jakie może mieć konsekwencje – mówił Mariusz Kąkol z Seminis/Bayer.

Dobry wybór odmiany cebuli ma kluczowe znaczenie

Leczmy przyczyny nie objawy, dbajmy o płodozmian i bezpieczeństwo w produkcji. Wybierać odmiany pod konkretne przeznaczenie i konkretne warunki uprawowe. To będzie na pewno kluczem do udanej produkcji cebuli – podkreślał Paweł Wechterowicz z Enza Zaden.

Bardzo ważna jest znajomość stanowiska na którym prowadzona jest uprawa, dobierając do nich odpowiednie odmiany w odniesieniu do sposobu późniejszego ich zagospodarowania. Bardzo ważne w handlu cebule jest też prowadzenie racjonalnej sprzedaży, najlepiej gdy odbywa się to systematycznie przez cały okres handlowy. Planujmy produkcję z dużym wyprzedzeniem, a to na pewno pozwoli na stabilizację produkcji w gospodarstwie i obrębie całego kraju – powiedział Jakub Gęsicki z Bejo Zaden.

WEB Cebula Jakie cebule warto uprawiać w sezonie 2022

Był transmitowany na naszym kanale YT i profilu FB 31 marca. Zapraszamy do obejrzenia całego spotkania: