Od 2023 roku można ubiegać się o dopłaty bezpośrednie na ekoschematy obszarowe, wśród których znajdują się między innymi obszary z roślinami miododajnymi. Program ma na celu zachęcenie rolników do ich tworzenia jednak na konkretnych zasadach. Aby mieć pewność otrzymania wsparcia, należy zapoznać się z wykazem roślin miododajnych stworzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O tym, jakie rośliny objęte są ekoschematem oraz jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dopłatę, opowiadamy w poniższym artykule.
Wykaz roślin miododajnych – ekoschemat w dopłatach bezpośrednich
Raz w roku w latach 2023-2027 rolnicy mogą otrzymać dopłaty bezpośrednie między innymi wówczas, gdy zdecydują się na uprawę gatunków z wykazu roślin miododajnych ARiMR. Ekoschematy obszarowe tego typu wymagają wysiewu mieszanki, w skład której wchodzą co najmniej 2 gatunki roślin miododajnych – 1 o charakterze produkcyjnym i 1 typu nieprodukcyjnego. Należy jednak pamiętać, że gatunki o charakterze produkcyjnym nie powinny dominować.
Co więcej, na wspomnianych obszarach rolnik nie może prowadzić produkcji rolnej czy wypasu zwierząt do 31 sierpnia. Zabronione jest również koszenie oraz stosowanie środków ochrony roślin czy nawozów. Można jednak zdecydować się na prowadzenie pasieki. Wartość dopłaty uzależniona jest od powierzchni obszaru zajmowanego przez rośliny miododajne i wynosi nieco ponad 269 euro na każdy hektar.
Wykaz roślin miododajnych o charakterze nieprodukcyjnym i produkcyjnym
W wykazie numer I, czyli wykazie roślin miododajnych o charakterze nieprodukcyjnym, znajdziemy aż 38 gatunków, takich jak czyściec prosty, lubczyk ogrodowy, chabry, ostropest plamisty, pszczelnik mołdawski, szałwia czy werbena krzaczasta. Jeśli zaś chodzi o II wykaz roślin miododajnych, ekoschemat obejmuje na przykład słonecznik zwyczajny, grykę zwyczajną, facelię błękitną czy lucerny, a więc gatunki wykorzystywane do karmienia zwierząt oraz w roli poplonu bądź nawozu.
Każda z roślin cechuje się odmienną wydajnością miodową określaną w kilogramach na hektar. Do najbardziej miododajnych gatunków zalicza się mikołajka płaskolistnego, kocimiętkę nagą czy facelię błękitną. Przy doborze gatunków z wykazu roślin miododajnych należy oczywiście pamiętać o tym, aby ich wymagania co do stanowiska były podobne. Jeśli planujemy prowadzenie pasieki, musimy mieć również na względzie, że ze względu na konieczność wysiewu mieszanek, pozyskamy jedynie miody wielokwiatowe.
Wykaz roślin miododajnych ARiMR – ekoschematy nieobowiązkowe, ale opłacalne
Wysiew gatunków z wykazu roślin miododajnych jest oczywiście nieobowiązkowy, choć zdecydowanie stanowi korzystną opcję, jeśli odpowiednio przemyślimy uprawę. Warto jednak pamiętać, że obszar ten nie może stanowić ugoru z roślinami miododajnymi w ramach normy GAEC 8. Co więcej, ekoschemat ten można łączyć z innymi, w tym opracowaniem i przestrzeganiem planu nawożenia, zróżnicowaną strukturą upraw czy uproszczonymi systemami upraw. O otrzymanie dopłat można ubiegać się poprzez aplikację eWniosekPlus