Wszystko o uprawie kapusty

Organizatorzy spotkania

W niedzielę, 26 stycznia firma Syngenta zorganizowała w Charsznicy w woj. małopolskim spotkanie dla producentów kapusty. Była to okazja do przedstawienia portfolio odmian tej firmy, ze szczególnym uwzględnieniem kapust kiłoodpornych. Uczestnicy mogli także poznać najnowsze preparaty ochronne oraz szczegóły zamawiania rozsad na nowy sezon. Zapraszamy na relację wideo i fotoreportaż z wydarzenia.

Zygmunt Siekacz na początku spotkania podkreślił, że poprzedni sezon był bardzo trudny dla producentów kapusty. Przyspieszenie wegetacji wczesnych odmian sprawiło, że pierwsze polskie kapusty nałożyły się na rynku z ostatnimi dostawami kapust z południa Europy, głównie Macedonii, przez to ceny były niskie. Zwrócił uwagę na to, że w poprzednim sezonie ceny kapust do kiszenia nie spadły w środku sezonu, przez co cały czas można uzyskać dobrą cenę za kapustę kiszoną. Z informacji eksperta wynika, że dużo polskiej kapusty trafiło na eksport. Z drugiej strony producenci, zwłaszcza na południu kraju, borykali się z suszą, upałami i presją chorób, co obniżyło plony.

Tematykę odmian przedstawili Jakub Minor i Zygmunt Siekacz. Sygnenta posiada w swojej ofercie ponad 40 odmian kapusty białej, w tym coraz więcej odmian odpornych na kiłę kapusty. Specjaliści omówili najlepiej dopasowane do lokalnych warunków odmiany kapust do przemysłu, na świeży rynek, odmian uniwersalnych, w tym również kapust czerwonych, włoskich i pekińskich. Więcej o odmianach Syngenta na sezon 2025 w artykule poniżej:

Ochrona kapusty

Dr Michał Noworól przedstawił kompleksowy program ochrony kapusty z wykorzystaniem preparatów firmy Syngenta, skupiając się na dwóch nowych fungicydach: Orondis VIP i Orondis EVO.

Orondis VIP to dwuskładnikowy, mocno skoncentrowany preparat, do dwukrotnego zapobiegawczego zastosowania w trakcie sezonu w dawce 0,5 l/ha. Zwalcza mączniaka rzekomego, fytoftorozę i bielik krzyżowych. Jego okres karencji, w zależności od uprawy, wynosi od 10 do 21 dni. Charakteryzuje się szybkim działaniem – wgłębnym, powierzchniowym i układowym oraz wchłanianiem. Ma bardzo szeroką rejestrację.

Orondis EVO to preparat do stosowania zapobiegawczego przy zagrożeniu zarazą ziemniaka w pomidorach, przeciwko plamistości liści i mączniakowi rzekomemu. Działa wgłębnie i układowo. Zalecana dawka to 1 l/ha, dwa razy w sezonie – w sytuacji ryzyka wystąpienia chorób. Zastosowanie tych preparatów przed wystąpieniem objawów chorobotwórczych będzie chroniło rośliny przed wnikaniem jednostek chorobotwórczych – poinformował dr Michał Noworól. Przestrzegł przed stosowaniem ich interwencyjnie – gdyż można wówczas doprowadzić do wytworzenia odporności patogenów na oba produkty.

Specjalista poinformował też o powrocie do dystrybucji fungicydu RidomilGold r WG – w nowej formulacji, z mniejszą ilością metalaksyny M. Zalecana przez niego dawka to 5 kg/ha, dwa razy w sezonie. Przedstawił również ofertę biostymulatorów firmy Valagro, które weszły do portfolio Syngenta.

Rozsady

Aleksandra Wronka z Grupy Producentów Rozsad Krasoń omówiła dla zebranych ofertę rozsad na sezon 2025. Jeśli chodzi o kapustę, to firma ma jeszcze ostatnie miejsca na przygotowanie rozsad w terminie ostatni tydzień marca/pierwszy tydzień kwietnia lub na początek czerwca. Ten drugi termin to ciekawa propozycja dla producentów, którzy chcieliby posadzić kapustę jako poplon, w odmianach o krótszej wegetacji.

Fotogaleria