W dniu 6 września w gospodarstwie pana Stanisława Lesienia w Czajkowie odbyła się konferencja w ramach III AGRO AKADEMII WARZYWNICZEJ BASF 2016 pod hasłem „Nowe trendy i rozwiązania w uprawie kapusty”. Na dobrze prowadzonej plantacji spotkali się okoliczni plantatorzy z przedstawicielami firm organizatorów. W tym gronie, poza działem Crop Protection firmy BASF Polska, znalazły się takie podmioty jak Polcalc, Adob, Seminis i Rozsadnik.
Gospodarstwo Lesieniów
Gospodarstwo ma charakter rodzinny (zobacz również). Znajdują w nim zatrudnienie małżonkowie Anna i Stanisław Lesień, a także ich trzej synowie. Uprawia się tu ogółem 95 ha ziemi własnej, z czego ok. 30-40 ha zajmują nasadzenia kapusty, a na pozostałych polach rośnie pszenica i kukurydza. Cała produkcja kapusty trafia do prowadzonej przez Lesieniów kwaszarni przystosowanej do przerobu 5 tys. ton surowca i ok. 1 tys. ton ogórków. Gotowe produkty z zakładu trafiają do sieci handlowych. Przetwarza się tu także cebulę, która trafia do kolejnych zakładów lub jest eksportowana za granicę. Plony kapusty są w tym roku zadowalające. Dziękują za pomoc doradcom z firmy BASF, Adob. Polecam także wapno z firmy Polcalc, które daje świetne efekty w zwalczaniu kiły kapustnych i nasiona z firmy Seminis, zwłaszcza odmianę Vestri F1, która w moim gospodarstwie udaje się wybornie – powiedział we wstępie spotkania jego gospodarz Stanisław Lesień, właściciel kwaszarni Stan. Przywitał także wszystkich przybyłych gości dziękując za poświęcony czas na uczestnictwo w spotkaniu.
Firmy wspierające działalność Lesieniów
Firma Rozsadnik, z którą współpracują Lesieniowie, produkuje rozsady warzyw w Bogucicach. Oferta zawiera rozsadę odmian i gatunków zarówno szklarniowych jak i polowych. Na konferencji obecny był także dr Szulc z firmy Polcac, który jest w niej agronomem. Oferowane przez podmiot wapno, którego jakość docenił w swym wystąpieniu Stanisław Lesień, jest produktem do stosowania pogłównego. Wapń nie tylko wpływa na odczyn gleby, ale jest także elementem budulcowym kapusty. O żywieniu mówił podczas spotkania także reprezentant Adob Polska Włodzimierz Prus. Zaapelował o nawożenie wyłącznie w oparciu o analizy gleby a także o mieszanie pierwiastków w optymalny sposób. Bywa, że błędy popełniane w tym zakresie, niweczą wysiłki ogrodników zmierzające do zapewnienia roślinom dobrych warunków do wzrostu. Dodał także, że warzywa nie są przystosowane do przyswajania mikroskładników w formie tlenkowej. Lepiej jest stosować te elementy w formie schelatowanej.
Przedstawiciele firmy BASF regularnie wizytowali uprawy kapusty Stanisława Lesienia, aby od samego początku mieć pewność, że produkcja powiedzie się i spełni pokładane w niej nadzieje. Aby tak mogło się stać nasiona zaprawiane były zaprawą Rovral Aquaflo 500 SC. Zwrócono także uwagę na zbilansowane nawożenie i uniknięcie niedoborów poszczególnych pierwiastków. Bardzo ważna jest zwłaszcza obecność fosforu, który bierze udział w procesach podziałów komórkowych. Musi on zostać wymieszany dokładnie z glebą, gdyż warunkuje wzrost kapusty. Odchwaszczanie plantacji można wykonać przy użyciu Stomp Aqua 455 CS, zawierającym pendimatalinę w mikrokapsułkach. Można go bezpiecznie stosować po wysadzeniu roślin w pole. Rozkłada się przez około 3 miesiące dopóki warstwa ziemi pozostanie niewzruszona. Inny środek godny uwagi to Butisan Star, który likwiduje skutecznie kiełkujące chwasty.