Tegoroczne Charsznickie Dni Kapusty z uwagi na pandemię wirusa w Charsznicy zostały odwołane. Niezależnie od tego kilka firm nasiennych zdecydowało się udostępnić plantatorom poletka odmianowe, gdzie zarówno ich przedstawiciele jak też obecni na poletkach przedstawiciele firm zapewniających środki do produkcji informowali o tym jak wyprodukować wysokiej jakości kapustę. Była też okazja do porozmawiania o tym jak może w tym roku dalej przebiegać sezon i czy jest szansa na lepszy popyt oraz wzrost cen, który na chwilę obecną jest mocno poniżej oczekiwań producentów kapusty w wielu regionach kraju. W pierwszej odsłonie wizyty na poletkach odmianowych kapusty w Charsznicy odwiedzamy firmę Seminis.
Odmiany kapusty w ocenie
Tegoroczne poletka odmianowe firmy Seminis po raz kolejny zlokalizowane było w gospodarstwie Magdaleny i Marcina Garus. Na poletkach odmianowych prezentowane było kilkanaście odmian, wśród których były znane i cenione w wielu regionach standardy jak też kilka nowości. Jak informował Marcin Garus, w jego gospodarstwie od lat z powodzeniem uprawiane są właśnie odmiany kapusty z portfolio firmy Seminis. W uprawie jak na Charsznicę przystało w moim gospodarstwie dominują odmiany do kiszenia, takie jak wczesna Tobia F1 oraz późniejsze Vestri F1 oraz Menzania F1. Odmianę Vestri F1 cenię szczególnie za doskonały smak kiszonki, a Menzanię F1 dodatkowo jeszcze za jej niezawodne plonowanie. Odmiana ta nawet w trudnych latach pozwala mi uzyskać bardzo dobrej jakości główki, które często swoją masą przekraczają 15 kg. W uzyskaniu tak wysokich plonów pomagają nam również nawozy z firmy Yara. Standardem, który stosuję pod uprawę kapusty jest nawóz Yara Mila Complex, pogłównie często stosuję natomiast YaraLiva Nitrabor oraz Unica Calcium. W tym roku widzę, że dobre efekty dało również zastosowanie dolistnie nawozu YaraVita Brassitresl Pro – informował Marcin Gargas.
Rynek kapusty
Według Piotra Dutkowski z firmy Seminis, runek kapusty w ostatnich latach zaczyna się stabilizować jeśli chodzi o areał uprawy. Oczywiście są niewielkie różnice między latami, szczególnie po sezonach z wysokimi cenami. W tym sezonie obserwuje jednak pewną stabilizację, gdyż kapustę uprawiają osoby które mają zapewniony w miarę pewny zbyt. Stabilnym, a wręcz wysyconym rynkiem w jego ocenie jest sektor produkcji kapust wczesnych. W tym roku trochę więcej było natomiast nasadzeń kapust na średniowczesny zbiór pod osłonami niskimi. W grupie odmian na letnie zbiory i do wczesnego kwaszenia chętnie z odmian oferowanych przez Seminis sadzono takie kreacje jak Rinda F1 i Tobia F1, i w tym segmencie było zapewne więcej nasadzeń. W przypadku dobrze już znanych i sprawdzonych odmian do kwaszenia jak Vestri F1 czy Ambrosia F1, nasadzenia są na stabilnym poziomie. Uprawa tych odmian w większości realizowana jest pod kontrakty czy też możliwości sprzedażowe danego gospodarstwa. Czasami zmiany w wielkości nasadzeniach obserwuje się w grupie kapust przechowalniczych, szczególnie jeśli nasadzenia realizowane są w uprawach poplonowych, a zachętą do ich zakładania jest korzystna koniunktura rynkowa. W tym roku w takich nasadzeniach sprawdził się np. Galvatron F1, który może być później sadzony, czy Ferro F1, które dobrze dorasta w z późniejszych nasadzeń. Muszę powiedzieć, że tych nasadzeń było faktycznie więcej, dlatego też i podaży tych kapust powinna być większa – ocenia P. Dutkowski.
Więcej informacji o sytuacji na rynku kapust dowiecie się oglądając materiał filmowy: