Okolice Piotrkowa Trybunalskiego słyną z produkcji wysokiej jakości sałaty i rzodkiewki. Jednym z gospodarstw, gdzie uprawia się te właśnie warzywa jest zlokalizowany w miejscowości Kargał Las podmiot prowadzony przez Magdalenę i Damiana Jędrychów. Choć gospodarstwo to w skali regionu w ujęciu warzywniczym nie należy do największych, to uprawy są zadbane i dochodowe, prowadzone w racjonalny sposób. Właściciele podmiotu przewidują, że ten kierunek produkcji żywności będą kontynuować w przyszłości.
Uprawa pod osłonami i w gruncie
To nowocześnie usprzętowiony, 25 ha podmiot, w którym poza warzywami uprawia się także zboża. Magdalena i Damian Jędrych produkcją warzywniczą zajmują się od 5 lat. Rzodkiewka jest tu uprawiana w 7 cyklach w ciągu sezonu, sałata w 5 powtórzeniach. Każde nasadzenia poprzedza dokonanie analizy gleby w celu identyfikacji zapotrzebowania na składniki odżywcze a następnie precyzyjnego ich uzupełnienia. Produkcja zaczyna się w styczniu od wysiewu rzodkiewki w celu dostarczenia jej na rynek na okres świąt Wielkanocy. Jesteśmy w stanie wyprodukować rocznie ok. 300-400 tys. szt. rzodkiewki zależnie od warunków atmosferycznych. Czasem z powodu opadów gradu, lub niższych temperatur nie udaje się któryś rzut. Pod osłonami mamy obecnie 0,6 ha, a warzywa uprawiamy łącznie na 2 ha i stąd te wahania ilościowe – mówi Magdalena Jędrych. Damian Jedrych dodaje, że tunele foliowe częściowo są ogrzewane, co pozwala na przyspieszenie wiosenne. Piece opalane są miałem, a koszt jego zakupu sprawia, że produkcja na przełomie marca i kwietnia jest zdecydowanie kosztowniejsza. Ze względu na wyższe ceny jest jednak opłacalna, a opalanie pozwala na przygotowanie jednej partii warzyw więcej w skali sezonu. Wszystkie uprawy, także w gruncie nawadniane są za pomocą zraszaczy.
Przymrozki spowolniły zbiory
Przebieg pogody sprawił, że dla lepszej wydajności plonowej nasadzeń konieczne okazało się okrycie upraw agrowłókniną. Te warzywa, których nie okryliśmy zbierane są dopiero teraz, a więc opóźnienie jest widoczne. – mówi Damian Jędrych. Za okoliczności sprzyjające uprawie uznaje jednak brak szkód spowodowanych chorobami, czy obecnością szkodników. To ważne, gdyż w trosce o wysoką jakość warzyw w ochronie upraw stosuje się wyłącznie preparaty biologiczne z firmy Biodevas , a z chwastami walkę prowadzi się tylko przy wykorzystaniu zabiegów mechanicznych. Także w tym celu w gospodarstwie zatrudnia się 5 pracowników, których dodatkowo wspierają członkowie rodziny. Sprawia to, że w przypadku laboratoryjnych badań warzyw które czasem przeprowadzają odbiorcy nie ma obawy o wykrycie niedozwolonych pozostałości.
Odmiany uprawiane w gospodarstwie
Właściciele w zakresie uprawianych odmian rzodkiewki i sałaty postawili na współpracę z firmą Hazera. Z odmian sałaty w nasadzeniach dominuje ‘Graffiti’ i ‘Kordula’. Obie odmiany można uprawiać przez cały rok. Zaletą pierwszej jest zupełna odporność na mączniaka rzekomego BI 16-30, drugiej także na rasę BI 31. Z rzodkiewki dominujące znaczenie ma ‘Merito F1’, którą uprawia się tu od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Kanały sprzedaży warzyw
Główni odbiorcy warzyw z gospodarstwa Jędrychów to hurtownie F.H. Nowalijka i Henryków. Współpraca z tymi podmiotami układa się poprawnie. Czasem pewne ilości towaru trafiają na rynki hurtowe, z których najważniejszą lokalizacją to podwarszawskie Bronisze. Nieduże partie warzyw wywożone są na śląskie rynki hurtowe. Pomimo dobrej organizacji zbytu trafiają się okresy niższego popytu, co przekłada się na okresowe trudności w prowadzeniu sprzedaży.
Plany na przyszłość
To przede wszystkim rozwój. Stale chcemy podnosić ilość oferowanych warzyw, ale niezmiennie przy zachowaniu najwyższej ich jakości. Kiedyś wystarczały 2-3 tuneliki, aby zarobić dobre pieniądze, ale dziś na każdej płaszczyźnie prowadzenia gospodarstwa warzywniczego niezbędny jest progres. – mówi Damian Jędrych. Do gamy oferowanych gatunków nie zamierza jednak wprowadzać innych warzyw. Właściciele pragną skupić się na doskonaleniu umiejętności w uprawie sałaty i rzodkiewki.