Kilkanaście odmian kapust, w gospodarstwie Anny i Jakuba Kruszców, firma Bejo zaprezentowała 13 września podczas Charsznickich Dni Kapusty. Na uwagę zwracały nie tylko znane i nowe kreacje, ale również uprawa tych samych odmian w różnym zagęszczeniu.
Nowe odmiany kapusty
Jak informował Paweł Glanowski z firmy Bejo, z nowości na uwagę zasługują w tym roku m.in. takie kreacje jak Axel F1 o podwyższonej odporności na Xantomonas, która to choroba była bardzo dużym problemem w tegorocznej uprawie kapust. Ze znanych odmian na uwagę zasługiwały m.in. Cyclone F1, Expect F1, a z czerwonych Travero F1 czy Bandolero F1.
Mijający sezon w uprawie kapusty
Jak informował Jakub Kruszec, bieżący sezon był bardzo trudny w uprawie kapusty. Na początku sezonu producenci borykali się z niedoborem wody, następnie był jej nadmiar. Wszystko to spowodował nasilenie występowania wielu chorób i szkodników. W gospodarstwie w ochronie bardzo pomocna w terminie wyznaczania zabiegu jest stacja meteorologiczna. Nasze gospodarstwo specjalizuje się w uprawie kapust do kiszenia. Stanowią one tutaj około 70% nasadzeń. Reszta to odmiany do przechowywania. Ważne jest również dostosowanie gospodarstwa do aktualnych możliwości rynkowych. Jednym z takich wymogów staje się np. maksymalne zmechanizowanie zbioru – informował J. Kruszec.
Nawożenie poprawiające zdrowotność i jakość
J. Kruszec, w ostatnich latach trudnych sezonach, kiedy z wręcz skrajnej suszy wchodzimy w okres ulewnych deszczy, bardzo dobrze ocenia stosowany pogłównie nawóz YaraLiva Nitrabor. Zachęciły go do tego testy przeprowadzone w gospodarstwie, które pokazały, że nawet jeśli zalega w kątach liści nie uszkadza ich. Tym samym na stwarza wrót do infekcji przez patogeny chorobotwórcze. W przypadku nawozów podawanych dolistnie kapustę dokarmia się takimi produktami jak YaraLiva Brasitrel, który stosowany jest w połączeniu z ochroną fungicydową. Kapusty regularnie dokarmiane są również nawozami z grupy Kristalonów, z których w tym roku sięgano m.in. po Kristalon Zielony.
Jak informuje J. Kruszec, rozsadę na plantacje towarowe produkuje we własnym zakresie. To ułatwia mu lepsze zarządzaniem terminem sadzeni, które może dopasować do aktualnie panujących warunków pogodowych. Na etapie produkcji rozsady jednym ze stosowanych nawozów jest np. YaraVita Actisil, który zwiększa tolerancję roślin na warunki stresowe. Efektem ubocznym jego w produkcji rozsady jest zapobieganie jej przerastaniu poprzez ograniczenie wzrostu elongacyjnego. W celu zyskania takiego efektu Actisil rekomenduję stosować w dawce 10-20 ml w 10 l wody na etapie 2 lub 3 liścia właściwego. Powoduje on również wytworzenie przez rozsadę większej ilości korzeni włośnikowych. Poprzez zmiany morfologiczne korzenia rośliny pobierają również mniejsze ilości metali ciężkich np. kadmu. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny w uprawie takich warzyw jak czosnek, marchew czy seler – rekomendował Wojciech Kopeć z firmy Yara.