Na dobre rozpoczął się sezon zbioru kapust w rejonie Piątku i Łęczycy. Od pierwszych dni maja zbierane są tam wczesne kapusty, w ostatnich dniach zaczęto też zbierać pierwsze kalafiory.
Rejon Piątku i Łęczycy znany jest z produkcji wczesnych warzyw, przede wszystkim kapustnych. Uprawia się je tutaj w niskich tunelach foliowych, uzyskując w ten sposób znaczące przyśpieszenie wzrostu i zbioru kapust. W tym roku pierwsze rozsady wysadzano do takich obiektów na przełomie lutego i marca. Tak było m.in. w gospodarstwie Katarzyny i Piotra Jóźwiaków z miejscowości Boguszyce, którzy zbiory najwcześniejszych kapust rozpoczęli w tym roku od 30 kwietnia. Były to m.in. odmiany Constable F1, Pushma F1 i Delight Ball F1. Kilka dni później, bo od 13 maja rozpoczęły się zbiory pierwszych kalafiorów (odmiana Speeder F1).
Zarówno kapusty i kalafiory pakuje się tu w plastikowe skrzynki, i zaraz po zebraniu przewozi do chłodni. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku kalafiorów, gdyż szybko schłodzone po zebraniu, dłużej zachowują jakość i trwałość w obrocie handlowym. Najlepiej jest – jak podkreśla Pan Piotr – zbierać kalafiory wcześnie rano, wtedy są wychłodzone po nocy i szybciej je można schłodzić do temperatury 4-6°C. Za najwcześniejsze kapusty można było uzyskać w tym roku cenę w granicach 2 zł, w połowie maja wynosiła ona 1,3-1,5 zł/główkę, podczas gdy pierwsze kalafiory sprzedawano po 3,5-4 zł/kg.
Również Mariusz Błaszczyk z miejscowości Maszkowice koło Ozorkowa, specjalizuje się w uprawie wczesnych warzyw kapustnych, które co roku uprawia na powierzchni 4 ha. Nie posiada on tuneli, a dla przyśpieszenia wzrostu roślin okrywa plantacje folią perforowaną lub agrowłókniną. Ta pierwsza daje większe przyśpieszenie zbiorów (około 2 tygodnie w porównaniu do agrowłókniny), ale wcześniej trzeba ją usunąć z upraw, podczas gdy agrowłóknina może dłużej pozostać na roślinach.
W tym roku Pan Mariusz pierwsze partie rozsady wysadzał 10 marca, kończąc sadzenie 17 marca. Jedynie na najwcześniejsze nasadzenia produkuje samodzielnie rozsadę, na późniejsze terminy jest ona zamawiana w Grupie Producentów Rozsad Krasoń. Przed sadzeniem roślin wysiewany jest zazwyczaj nawóz wieloskładnikowy (w tym roku Polifoska 6) i saletra wapniowa YaraLiva Nitrabor później dodatkowo zasila się rośliny saletrą amonowa wysiewaną ręcznie bezpośrednio pod rośliny. Jak podkreśla Pan Mariusz przy uprawie pod płaskimi okryciami nie należy też zbyt długo pozostawić folii lub włókniny na roślinach, gdyż przy zbyt wysokich temperaturach może dochodzić do jarowizacji roślin. Wśród uprawianych tu kapust przeważają takie odmiany, jak: Jetma F1, Tucana F1, Gregorian F1, Gaja F1. Najszybciej w tym roku dorastała Jetma F1, której zbiory rozpoczęto już 12 maja.
Wśród kalafiorów uprawiane są takie odmiany jak Aerospace F1, Abeni F1, Bruce F1 i Raft F1. Oprócz warzyw kapustnych M. Błszczyk uprawia w swoim gospodarstwie również marchew, pory i selery, a na zbiór letni kalafiory (Clapton F1). Staram się nie sadzić dwa razy na tym samym stanowisku warzyw kapustnych, gdyż to sprzyja pojawianiu się problemów z chorobami, zwłaszcza kiłą kapusty. Dlatego po wczesnych warzywach wysiewane są zwykle owies lub facelia na przyoranie – informuje Pan Mariusz. Marchew uprawiana jest na wysokich redlinach, gdzie wysiewane są po dwa rzędy roślin. W tym roku siewy marchwi rozpoczęły się na początku kwietnia. Ochronę herbicydową prowadzono w tym roku w oparciu o Afalon Dyspersyjny 450 SC stosowany posiewnie, przed wschodami zastosowany był Roundup 360 Plus (1 l/ha) a w fazie 2-3 liści – Agil 100 SC (0,5 l/ha). Wschody marchwi w tym roku były dobre i można będzie się spodziewać dobrego plonu.