Już niebawem rozpoczną się przygotowania do wczesnej produkcji kalafiorów. Najwcześniejsze uprawiane są w tunelach różnego typu, dalsze nasadzenia pod płaskimi okryciami. Jakie odmiany wybrać do takiej produkcji? Wczesne odmiany kalafiorów oferowane przez firmę Syngenta sprawiają, że w sprzyjających warunkach już w końcu kwietnia, a na pewno w pierwszych dniach maja możliwa jest sprzedaż pierwszych kalafiorów.
Artykuł reklamowy
Wczesne odmiany kalafiorów
Najwcześniejszą odmianą kalafiora w ofercie firmy Syngenta jest Speedstar F1. Odmiana ta daje wyrównane róże w bardzo wczesnym terminie. Rośliny cechuje silny wigor, co zapewnia pewność produkcji w zmiennych wiosennych warunkach. Zbiór tej odmiany jest skoncentrowany, a okres wegetacji trwa 52-56 dni.
W celu zapewnienia ciągłości wiosennych dostaw firma Syngenta rekomenduje uprawę odmiany Solistar F1. Jest ona średnio o 6-8 dni późniejsza niż Speedstar F1. Jest to zatem wciąż jedna z pierwszych odmian, dobra do uprawy tunelowej. Odmiana ta wykształca nieco większe, także nieskazitelnie białe róże. Ich okrycie jest tu bardzo dobre. Odmiana Solistar F1 jest polecana do uprawy na zbiór od połowy maja. Plonowanie rozciąga się na 1,5-2 tygodnie. Rośliny odmiany Solistar F1 cechuje mocny wzrost, wysoka odporność na mączniaka rzekomego. To bardzo ważne, gdyż nasilenie tej choroby wpływa ujemnie na wygląd kalafiorów. Odmiana Solistar F1 zapewnia plon o wysokich walorach eksportowych. Uprawa tej odmiany możliwa jest także pod płaskimi okryciami.
Następna w kolejności osiągania gotowości do zbioru jest odmiana Bering F1. Można ją rekomendować do późnych nasadzeń tunelowych, jak i pod płaskie okrycia i w otwartym gruncie. Odmianę tę odznacza doskonały walor przechowalniczy i długa trwałość w obrocie handlowym. To umożliwia unikanie chwilowych okresów dekoniunktury powodowanej przejściowymi okresami wysokiej podaży kalafiora.
Po wycięciu odmiany Bering F1 zaczynają się zbiory kalafiorów Guideline F1. To odmiana uniwersalna, o krótkim okresie wegetacji. Polecana jest do uprawy letniej, ale dobrze radzi sobie w uprawie agrowłókninowej wiosną. Umożliwia to dość krótki okres wegetacji, wynoszący 70-73 dni. Omawiana odmiana daje plon o wyjątkowej jakości róż. Doskonale nadaje się do sprzedaży marketowej i na eksport.
Jak te odmiany sprawdzają się w różnych miejscach w Polsce?
Jak informuje Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta, w okolicach Igołomii sezon kalafiorowy rozpoczyna się od odmiany Speedstar F1 uprawianej pod folią. W warunkach klimatyczno-glebowych tam panujących kalafiory tej odmiany na rynku pojawiają się najczęściej 3-5 maja. Przy udanych warunkach uprawy wiosną i dobrej agrotechnice jest oczywiście możliwe przeprowadzenie pierwszych zbiorów wcześniej – mówi Władysław Tokarczyk. W niektórych gospodarstwach na pierwszy zbiór uprawia się jednak z powodzeniem odmianę Solistar F1. Dużym uznaniem cieszy się Bering F1, lecz najszybciej popularność zdobywa w Małopolsce odmiana Guideline F1.
Na Mazowszu, w okolicach Wyszogrodu czy na wschodzie województwa łódzkiego, na przykład na terenie Gminy Cielądz, z grona opisanych odmian popularnością cieszy się zwłaszcza Bering F1. Ta odmiana bardzo fajnie wychodzi w tej części Polski. To idealna odmiana do uprawy w tutejszych warunkach klimatycznych pod agrowłókniną. Coraz więcej osób chce także uprawiać kalafiory odmiany Guideline F1. Róże są tu śnieżnobiałe, nadają się i na świeży rynek i do przetwórstwa. – informuje Mariusz Kwiatkowski z firmy Syngenta, który działa na terenie Polski centralnej.
W okolicach Piątku i Łęczycy, gdzie plantatorom doradza Grzegorz Goździk z Syngenty, podobnie jak w Małopolsce wciąż bardzo popularna jest uprawa tunelowa. Być może dlatego też bardzo popularna jest tu odmiana Speedstar F1. Wiosną we wczesnej produkcji ważny jest właściwie każdy dzień. Ponieważ Speedstar jest bardzo wczesną odmianą, a więc szybko zyskał uznanie producentów, którzy chcą uzyskać bardzo wczesne zbiory. Bardzo popularną odmianą jest też Guideline F1, który w tych okolicach przyjął się bardzo dobrze. Ci, którzy go uprawiają, mają bardzo dobre wyniki produkcyjne i ekonomiczne – mówi doradca.
Biorąc pod uwagę bogate portfolio odmian kalafiorów jakie oferuje Syngenta, możliwe jest zaplanowanie produkcji od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wczesne odmiany dają szansę na rozpoczęcie produkcji znakomitej jakości kalafiorów i jej kontynuację w oparciu o odmiany późniejsze.