Region Igołomi znany jest praktycznie w całej Polsce z produkcji wczesnych warzyw. Produkcja rozsady w tym regionie Polski rozpoczyna się już od stycznia w ogrzewanych szklarniach, a następnie prowadzona jest w ogrzewanych tunelach foliowych. Najwcześniejsze uprawy prowadzone są zwykle w tunelach typu igołomskiego, a następnie pod perforowaną folią lub agrowłókniną.
Ważny udział w produkcji wczesnych warzyw kapustnych mają odmiany z firmy Syngenta – 10 maja była ona organizatorem pokazów polowych poświęconych uprawie wczesnych warzyw kapustnych w rodzinnym gospodarstwie państwa Ciastoniów, w którym uprawia się kapustę, kalafiory i paprykę. W ocenie właścicieli, jeszcze kilka lat temu, tak wczesne nasadzenia wydawały się niemożliwe, jednak wraz z dostępnością coraz lepszych odmian, przystosowanych do uprawy również w trudnych warunkach pogodowych uprawę można zaczynać bardzo wcześnie, a kalafiory czy kapusty oferować już w ostatnich dniach kwietnia. Jak pokazują doświadczenia z minionych lata, a także z tego sezonu, możliwość bardzo wczesnego oferowania warzyw kapustnych pozwala uzyskać w miarę zadowalające ceny.
Jak informował Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta, najwcześniejszą odmiana kalafiora w tym gospodarstwie był Speeder F1 – 10 maja, w czasie pokazu w większości był już wycięty. Jak informował specjalista, jest to obecnie najwcześniejsza odmiana kalafiora z oferty firmy (okres wegetacji 50-55 dni), gwarantująca uzyskanie róż dobrej jakości, a przez to w miarę stabilną opłacalność produkcji. Jest to odmiana typowa do produkcji w tunelach foliowych, raczej nie spotyka się upraw tej odmiany pod agrowłókninami. Kalafiory te dorastają równomiernie – na niektórych plantacjach w ciągu dwóch „przejść” można wyciąć nawet 80% róż.
Kolejną, również bardzo wczesną odmianą, o ugruntowanej pozycji w Polsce jest Solis F1, którego zbiory częściowo pokrywają się ze zbiorami odmiany Speeder F1, co pozwala zachować ciągłość podaży. Kalafior ten ma zdecydowanie silniej rosnące liście w porównaniu z odmianą Speeder F1, bardzo wiernie plonuje. Duże liście pozwalają uzyskać zdecydowanie większe róże niż u odmiany Speeder F1, dobrze okryte. Róże odmiany Solis F1 w zupełności spełniają wymagania eksportowe. Na uwagę zasługuje bardzo krótki okres wegetacji (54–59 dni), wysoki procent róż handlowych, atrakcyjny ich wygląd i brak omszenia – mówił W. Tokarczyk.
Nowością, firmy Syngenta, jeśli chodzi o wczesne odmiany kalafiorów jest Solis Star F1. Odmiana ta charakteryzuje się podobną siłą wzrostu jak Solis F1, w rejonie Igołomi dojrzewa kilka dni później. Dzięki temu pozwala zapewnić ciągłość podaży wczesnych odmian kalafiora. Odmiana ta wyróżnia się również bardzo dobrym kryciem róży przez duże liście. Według W. Tokarczyka, odmiana ta z uwagi na trochę późniejszy okres dojrzewania powinna się dobrze sprawdzać w uprawie pod agrowłókninami. I to właśnie agrowłókniny obok tuneli igołomskich mają coraz większy udział w okrywaniu polowych plantacji warzyw. Jak informował Andrzej Karwat z firmy Agrimpex, szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się szerokie agrowłókniny, które pozwalają na jednorazowe okrycie szerokiego pasa plantacji.
Odmianą kalafiora, którą można uprawiać pod agrowłókniną o gramaturze 17 g/m2, posadzoną w tym roku w dniach 10-15 marca jest Bering F1. Odmiana ta nadaje się również do uprawy na tzw. drugi zbiór w tunelach. Odmiana ta w tym roku do sprzedaży powinna trafić na przełomie maja-czerwca, uprawiana w tunelu powinna dojrzewać około połowy maja. Jest to bardzo cenna nowa odmiana, która dzięki temu, że dobrze sprawdza się w uprawie pod agrowłókniną pozwala znacznie obniżyć koszty produkcji – mówił W. Tokarczyk.