Wczesne uprawy warzyw kapustnych cały czas okazują się być na tyle dochodowe, że warto ponieść dodatkowe nakłady na ich produkcję. Za kapustę spod osłon czy kalafiory oferowane w końcu kwietnia lub na początku maja można uzyskać zadowalające dochody. Dlatego też stały się one domeną pewnych regionów – jak tego położonego między Piątkiem a Łęczycą.
Wczesne odmiany kapusty
Okolice Piątku i Łęczycy to miejsce, gdzie pod niskimi tunelami modułowymi i agrowłókniną uprawia się spore partie warzyw na przyśpieszony zbiór. Część plantatorów chętnie sięga po nowe odmiany kapusty z portfolio Rijk Zwaan.
Jedną z nich jest Pushma F1. To jedna z najwcześniejszych, może nawet najwcześniejsza odmiana na rynku. Jest to kreacja obecna na rodzimych plantacjach dopiero od roku, więc trudno o jednoznaczną ocenę tego akurat kryterium. Ma ona za to bardzo ważną cechę handlową, która dobitnie uwidoczniła się już teraz. Główka od samego początku przybiera kulisty kształt. Można ją wyciąć naprawdę wcześnie, gdyż szybko osiąga walory przyciągające nabywców, ułatwiające sprzedaż. W pełni dojrzałości jest lekko spłaszczona, co z kolei pozwala na bardzo dobre wypełnienie skrzynek – mówi Jarosław Wojtczak z Rijk Zwaan. Okres wegetacji odmiany waha się w przedziale 55 -63 dni. Rośliny cechuje dobry wigor, duży stopień wyrównania. Główki dorastają do 2,5 kg. Inną atrakcyjną nowością w ofercie wczesnych odmian kapusty Rijk Zwaan jest Jetma F1.
To z kolei idealna kreacja na taką pogodę jak w tym roku. Ta kapusta radzi sobie w każdych warunkach. Oczywiście notowane w tym roku skoki temperatury i nocne przymrozki po Wielkiejnocy mają jakiś wpływ na jej wegetację, ale z odmian które znam i obserwuję, to właśnie ta radzi sobie tej wiosny najlepiej – informuje Jarosław Wojtczak. To odmiana bardzo wczesna, o główkach kulistych, zbitych i również bardzo atrakcyjnych handlowo. Przeznaczona jest do uprawy szczególnie w tunelach foliowych, choć doskonale sprawdza się pod płaskimi okryciami. Okres wegetacji to ok. 50 dni od chwili wysadzenia na stałe miejsce pod osłony. Cechą charakterystyczną jest dość jasne wybarwienie liści, dobra jakość plonu. Firma Rijk Zwaan prowadzi obecnie doświadczenia z wdrożeniem 3 nowych, także bardzo wczesnych odmian. Być może już wkrótce trafią do oferty handlowej tego podmiotu.
Wczesne kalafiory
Tu standardem jest Opaal F1. To jedna z najwcześniejszych ustalonych odmian kalafiora. Zaleta ta ma swe źródła w przystosowaniu odmiany do warunków klimatycznych panujących w Europie Środkowej. Róże osiągają masę 1 kg, a okres wegetacji wynosi tu 60-70 dni. To dobry wybór do uprawy w tunelach. Sprawdza się także w uprawie polowej pod okryciem z agrowłókniny. Są rejony w Polsce, gdzie odmiana ta jest niesamowicie popularna. Jej przewagą jest to, że zbiór jest wieloetapowy. Tam, gdzie ograniczony jest dostęp do pracowników, albo gdzie chodzi o to by dostarczać niekoniecznie duże, ale regularne partie towaru jest to opcja szczególnie godna polecenia – przekonuje Jarosław Wojtczak.
Bardzo interesującym uzupełnieniem dla tej kreacji może być uprawa odmiany Celeritas F1. Jest ona także dedykowana do najwcześniejszych upraw. To, co wyróżnia tę odmianę, to jej silny wzrost już na etapie sadzonki. Młode rośliny rozwijają się szybko, ale są wyrównane. Bryła korzeniowa bardzo silnie się rozwija. To wszystko ma wpływ na jakość róży. Jest duża, lekko wypukła. Jest chroniona licznymi liśćmi. Pokrój rośliny jest wzniesiony, więc kalafior ten nie wymaga intensywnego gumkowania – wyjaśnia niuanse związane z uprawą omawianej odmiany Jarosław Wojtczak. Dodaje, że kalafiory Celeritas F1 zachowuje swój pokrój zarówno w uprawie tunelowej jak i spod płaskich osłon. Rośliny są duże, dorodne. Okres wegetacji trwa w przypadku tej odmiany 55-70 dni, choć przeważnie zamyka się w przedziale 62-67 dni. Róże są lekko kopulaste, śnieżnobiałe, dobrze okryte także od spodu.