Producenci wczesnych warzyw, prześcigają się w terminach uprawy kalafiorów na jak najwcześniejszy termin zbioru. Nie zawsze jednak wczesny wysiew nasion i rozpoczęcie produkcji rozsady oznaczać będzie wczesne wejście z warzywami na rynek. Dużo przecież zależy od pogody, a ta nie zawsze sprzyja wczesnemu wysadzeniu rozsady w tunelach jak również rozpoczęciu wzrostu młodych roślin. Niektóre zagrożenia w produkcji wczesnych warzyw pod osłonami, można zminimalizować przez dobór odpowiednich odmian.
Liderzy wczesności
Syngenta od wielu już lat czyni duże starania związane z wprowadzaniem do oferty nowych odmian kalafiorów w każdym praktycznie segmencie. Dotyczy to również wczesnej produkcji gdzie na dobre zagościły takie pozycje jak Speedstar F1 i Solistar F1. Speedstar to odmiana, którą swoją nazwę zawdzięcza bardzo szybkiemu wzrostowi i pozwala uzyskać plon w postaci handlowych róż już 52-56 dni po posadzeniu. Co jest bardzo ważne przy tak wczesnej odmianie – uzyskujemy tu już bardzo ładne handlowe róże – podkreśla Rafla Żmuda z Syngenta. Odmiana ta okazuje się bardzo przydatna zarówno do sprzedaży na giełdach i targowiskach, ale też do pakowania w łuszczki i sprzedaży w sieciach supermarketów, ponieważ ma kształtną różę i ładnie się prezentuje.
Druga z wczesnych odmian to Solistar zapewniający dwie ważne cechy w przypadku wczesnej produkcji – krótki okres wegetacji 55-59 dni z połączeniu wysoką jakością róż. Jest to bardzo ważna cecha, pozwalającą na dobrą sprzedaż kalafiorów nawet w nieco późniejszym okresie, nawet spod płaskich okryć – informuje Rafał Żmuda. Przy wczesnej produkcji w tunelach obie odmiany wzajemnie się uzupełniają, gdyż sadzone w tym samym terminie pozwalają rozłożyć w czasie sprzedaż finalnego towaru, przy zachowaniu bardzo porównywalnej jakości róż. Najpierw zbieramy kalafiory odmiany Speedstar, a kilka dni później zaczynamy zbiór Solistara – puentuje ekspert Syngenty.
To co wyróżnia obie odmiany to ich wysoka tolerancja wobec zmiennych warunków pogodowych. Trzeba pamiętać, że uprawa wczesnych warzyw nie jest łatwa, a rośliny są narażone na stresowe warunki uprawy zwłaszcza po wysadzeniu rozsady, które to przypada na drugą połowę lutego lub początek marca. Często bywa też tak, że niskie temperatury uniemożliwiają wysadzenie rozsady w zaplanowanym terminie. Wtedy jest ona przetrzymywana dłużej w rozsadnikach, a po wysadzeniu w całkiem inne warunki – narażona na jarowizację. W ostatnich sezonach producenci przekonali się że nasze wczesne kalafiory Speedstar i Solistar, nie są podatne na stres związany z niską temperaturą i nie mają tendencji do jarowizacji i zapewniają plon jakiego oczekują ogrodnicy – przypomina Rafał Żmuda.
Nie boi się słońca
Kolejną bardzo ciekawą i zarazem innowacyjną odmianą do wczesnej produkcji jest Andromeda F1. To kalafior z nowej linii hodowlanej Syngenty, który nie boi się słońca. Róże wystawione na bezpośrednie nasłonecznienie nie żółkną, a wręcz przeciwnie – robią się bardziej białe. Z tego względu Andromeda może być już uprawiana na zbiory od końca maja czy początku czerwca. Trzeba pamiętać, że nawet przy uprawie w niskich tunelach typu igołomskiego, tylko początkowy okres uprawy odbywa się pod osłoną, a później kalafiory są narażone na bezpośrednie działanie słońca. Wtedy w przypadku tradycyjnych kalafiorów zazwyczaj praktykuje się załamywanie liści w celu osłonięcia róży lub ich gumkowanie. W przypadku odmiany Andromeda nie jest to absolutnie potrzebne – a jakość pozostaje bez zarzutu nawet przy intensywnym nasłonecznieniu. Warto dodać, że jest to kalafior szczególnie przydatny do sprzedaży w łuszczkach z przeznaczaniem do supermarketów. Długo utrzymuje trwałość pozbiorczą i ma bardzo dobrą, wyrównana jakość. Ci którzy go już uprawiali wiedzą o tym doskonale – podsumowuje Rafał Żmuda.
Zapraszamy do obejrzenia filmów gdzie omawiane są najwcześniejsze odmiany kalafiorów:
Speedstar, Solistar i Andromeda to idealne kalafiory do najwcześniejszej produkcji. Na dalszą część okresu wegetacyjnego Syngenta proponuje równie ciekawe kreacje hodowlane jak Guideline F1, Almagro F1 i … ale o tym już niebawem.
Artykuł promocyjny