W regionach związanych z uprawą papryki coraz większych problemów producentom przysparzają choroby systemu korzeniowego oraz szkodniki. Wśród trudnych do zwalczenia okazują się wciornastki. By je wyeliminować z uprawy istotne jest prowadzeni lustracji i monitoringu roślin, oraz odpowiednio wczesne wykonanie zbiegów ochrony. Pomóc w tym mogą rozwiązania biologiczne, jakie oferuje firma Koppert.
Biologiczna walka z wciornastkiem
Dotychczas największe zagrożenie dla upraw papryki stanowił wciornastek tytoniowiec i wciornastek różowiec, ale w ostatnim czasie spotkać można w uprawach papryki także wciornastka zachodniego. Jest to niepokojące pownieważ wciornastek zachodni jest odporny na wiele chemicznych środków ochrony i bardzo szybko się namnaża. Z tego względu celowe w walce z tym szkodnikiem jest sięgniecie po biologiczne metody jego zwalczania – mówi Tomasz Domański z Koppert. Do walki z wciornastkami można zastosować drapieżne roztocza Amblyseius swirskii wprowadzanego w postaci saszetek Ulti-Mite Swirski. Są one wykonane z biodegradowalnej folii a kryją w sobie 250 drapieżnych roztoczy i ich pokarm czyli rozkruszki zmieszane z materiałem nośnym (otrębami). Produkt Ulti-Mite Swirski jest dostępny w pudełkach po 100 lub 500 saszetek. Saszetka jest wykonana w 100% z przemysłowej folii kompostowalnej. Saszetki można więc utylizować wspólnie z odpadami rolnymi po zakończonej produkcji. Do walki z wciornastkami można też wykorzystać drapieżnego pluskiwaka Orius laevigatus, który odżywia się różnymi gatunkami wciornastków, zjadając larwy i osobniki dorosłe.
Pożyteczne grzyby mogą pomóc roślinom
Jeśli chodzi o zwalczanie chorób systemu korzeniowego to w uprawach ogórka i pomidora mamy zarejestrowany produkt Trianum-P zawierający pożytecznego grzyba Trichoderma harzianum T-22 – mówi Tomasz Domański. Trianum-P to biologiczny środek grzybobójczy służący do ograniczania występowania niektórych chorób przenoszonych poprzez glebę, w tym powodowanych przez patogeny Pythium spp., Rhizoctonia spp., Fusarium spp. i Sclerotinia. Produkt Trianum-P dodatkowo wspomaga wzrost roślin, a szczególnie proces rozwoju korzeni i części nadziemnych.
Więcej informacji w filmie: