Bieżący rok doskonale pokazał jak ważne jest dobre nawożenie kapusty w kontekście wysokich, dobrej jakości plonów. Przyczyniły się do tego m.in. chłodny maj oraz bardzo duże i gwałtowne opady deszczu zanotowana w okresie intensywnego wzrostu kapusty w wielu regionach Polski.
Nawożenie doglebowe
Celowe w tym roku było m.in. podawane nawozów w dawkach dzielonych. Zapewniało to w miarę równomierne pobieranie składników odżywczych przez system korzeniowy i ograniczało straty z powodu wymywania składników odżywczych.
Niezbędne było podawanie w tym roku w dawkach dzielonych np. takich nawozów jak Unika Calcium czy YaraLiva Nitrabor. Nawozy te są ważne jeśli chodzi m.in. o dobre odżywienie w azot. Warto wiedzieć, że przy późnej ich aplikacji, jeśli granule nawozu wpadną w kąty liści nie będzie problemów z przypaleniami. Takie zdarzają się natomiast w czasie późnych aplikacji saletrzaku czy też saletry amonowej – informował Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland.
Dolistnie – tylko raz
W wielu regionach Polski, gdzie tak jak np. w Charsznicy, pH gleby oscyluje w okolicach 8 ważne jest właściwe odżywienie kapusty w mikroelementy. W uprawie tego warzywa bardzo ważne są takie mikroelementy jak bor, mangan czy molibden. Te mikroelementy, w optymalnej ilości można dostarczyć poprzez dolistną aplikację roztworu nawozu YaraVita Brassitrel Pro. Jednorazowa aplikacja tego nawozu w sezonie zapewni pobieranie dostarczonych składników przez kilka tygodni. Jego pH powoduje również zwiększenie odporności kapust na patogeny grzybowe – informował W. Kopeć.
Więcej o poruszonych w tekście zagadnieniach, a także składniku mającym wpływ atrakcyjny kolor kiszonej kapusty dowiecie się z materiału filmowego: