Za nami pierwszy tydzień listopada. Odczuliśmy już pierwsze poważniejsze tej jesieni przymrozki, ale to nie oznacza, że mało działo się w branży. Na naszym portalu, w związku z czwartkowym webinarium, dominowały tematy kapuściane, ale nie tylko o tym mogliście przeczytać w naszych tekstach. Przedstawiamy zestawienie artykułów z mijającego tygodnia na portalu warzywapolowe.pl oraz najważniejsze informacje i komunikaty instytucji i agencji państwowych.
W związku z niedawno obchodzonym Halloween zajrzeliśmy do supermarketów sprawdzając, ile kosztują dynie w szczycie zainteresowania nimi konsumentów. Wybór był – i jeszcze jest – naprawdę spory, a ceny zróżnicowane.
W czwartek, 7 listopada odbyło się webinarium podsumowujące projekt Kapuściana Demo Farma. Zapis spotkania na żywo możecie znaleźć na naszych profilach Facebook oraz Youtube. W ramach wydarzenia przypomnieliśmy też kilka niezwykle ważnych aspektów związanych z uprawą, nawożeniem i ochroną kapusty. Poza obejrzeniem samego webinarium polecamy artykuły dotyczące ochrony przed przymrozkami (bardzo aktualny temat!), ochronie i biostymulacji kapusty oraz odmianach, które sprawdziły się w trakcie tegorocznej KDF.
Najważniejsze komunikaty i informacje dla rolników
Odbyło się 17. Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Wydarzenie jest największą konferencją biznesową poświęconą sektorowi spożywczemu, handlowemu i HoReCa w Polsce. Organizatorem Forum jest Grupa PTWP. Celem wydarzenia jest dyskusja o najważniejszych zagadnieniach, najciekawszych perspektywach i najbardziej obiecujących trendach w branży.
Tegorocznej, 17. edycji Forum przyświecały hasła: Rynek, Technologia, Odpowiedzialność, Inspiracja.
Tylko do 15 listopada rolnicy, którzy zostali poszkodowani przez powódź lub inne niekorzystne zjawiska pogodowe mogą składać wnioski o udzielenie pomocy. Kwoty dotacji wahają się od 1000 do 5000 zł/ha. Szczegóły na stronie Ministerstwa Rolnictwa.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowczo zaprzecza informacjom, że planuje degradację 1 mln hektarów terenów podmokłych poprzez wprowadzenie normy GAEC 2.Wprowadzenie normy GAEC 2 ma na celu ochronę gleb bogatych w węgiel oraz terenów podmokłych. Obowiązek wyznaczenia obszarów objętych tą normą wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
Do 8 listopada 2024 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje wypłacić z tytułu tegorocznej kampanii dopłat ok. 8,4 mld zł.
15 listopada 2024 r. o godz. 10:00 Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu organizuje webinarium dla doradców rolnych, zajmujących się współpracą z rolnikami i przedsiębiorcami zainteresowanymi pozyskaniem środków finansowych na rozwój przetwórstwa. Więcej informacji.
Do 15 listopada 2024 r. o wsparcie w opłaceniu trzeciej i czwartej raty podatku rolnego mogą się starać rolnicy, których uprawy zostały w tym roku zniszczone przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragan. Natomiast do 29 listopada 2024 r. czas na ubieganie się o pomoc w spłacie podatku za drugie półrocze mają producenci rolni poszkodowani przez powódź. Więcej.