Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych informacji z mijającego tygodnia oraz artykułów, które w ostatnich dniach dla Was przygotowaliśmy.
Przybliżamy zmiany prawne, które już od 1 stycznia wejdą w życie, w zakresie oznakowania owoców i warzyw. To bardzo istotne kwestie z punktu widzenia nie tylko dystrybutorów i producentów, ale także samych konsumentów.
Zapraszamy na pierwszy z cyklu artykułów, w których chcemy podsumować zmiany w areałach upraw różnych warzyw. Na początek zajęliśmy się marchwią – ten tekst to nie tylko garść aktualnych danych statystycznych, ale również ciekawy komentarz od jednego z ekspertów w branży.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zatrzymała 18 ton ogórków pochodzących z Rosji. W ostatnich dniach instytucja ma pełne ręce roboty i co i rusz zatrzymuje transporty kolejnych artykułów spożywczych.
W ramach projektu „Burak ćwikłowy #profesjonalnie” zachęcamy do przeczytania tekstu i obejrzenia materiału wideo na temat odpowiedniego doboru odmian i technologii uprawy dla tego warzywa. To porcja bardzo konkretnej i klarownie podanej wiedzy.
Najważniejsze komunikaty ministerstwa rolnictwa i agencji rządowych
Trwa przekazywanie na konta rolników dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kampanii 2024. Od 16 października do 29 listopada wypłacane były zaliczki. 2 grudnia wystartowały płatności końcowe. Dotychczas zrealizowano przelewy na kwotę 11,16 mld zł. Więcej.
Producenci owoców, którzy ponieśli w tym roku straty w uprawach w wyniku przymrozków wiosennych, które wystąpiły od 15 do 30 kwietnia, a także na skutek gradu, który spadł między 1 a 31 maja, otrzymali niemal wszystkie pieniądze w ramach wnioskowanej pomocy – ponad 470 mln zł. Więcej.
Do 30 grudnia 2024 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające potencjał produkcyjny gospodarstw. Więcej.
Do 30 stycznia 2025 r. można się starać o pomoc na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Dofinansowanie pochodzi z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Więcej.
3 grudnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła przepisy, zgodnie z którymi producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2024 r. deszczu nawalnego lub powodzi i wynoszące powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej, będą mogli ubiegać się o wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wnioski będzie można składać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ARiMR do 31 stycznia 2025 r. Więcej.
W środę, 4 grudnia odbyła się konferencja „Kobiety w rolnictwie”. Konferencja Fundacji Agro Woman jest poświęcona roli kobiet w polskim i europejskim rolnictwie. Premierowa edycja wydarzenia dotyczyła ich rozwoju zawodowego i osobistego. W wydarzeniu wziął udział minister rolnictwa Czesław Siekierski. Więcej.
Warunki prowadzenia wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi między Polską i Ukrainą po przyszłym wygaśnięciu obowiązujących już od 3 lat unijnych preferencji handlowych (ATM) były jednym z ważnych tematów rozmowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Witalijem Kowalem, która odbyła się we wtorek, 3 grudnia. Więcej.
Spotkanie Trio prezydencji odbyło się w poniedziałek, 2 grudnia w Warszawie. Na zaproszenie ministra Siekierskiego w rozmowach uczestniczyli minister żywności, rolnictwa i rybołówstwa Danii Jacob Jensen oraz minister rolnictwa, rozwoju wsi i środowiska Cypru Maria Panayiotou. Więcej.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi właśnie rozpoczyna ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną Kupuj Świadomie Produkt Polski, w której podkreśla wagę informacji umieszczonych na etykietach produktów spożywczych. Więcej.
Wkrótce…
W minionym tygodniu odwiedziliśmy m.in. Klwów, gdzie odbywało się seminarium warzywnicze zorganizowane przez firmę Enza Zaden. Wkrótce przedstawimy Wam polecane odmiany warzyw tej firmy oraz najciekawsze aspekty związane z ochroną, nawożeniem i biostymulacją omówione podczas wykładów.