Warzywnicze podsumowanie tygodnia: 18-22 listopada

Image by Piotr Zakrzewski from Pixabay

Jak niemal w każdy piątek zapraszamy Was na warzywnicze podsumowanie tygodnia. Znajdziecie w nim zarówno nasze materiały, które w ostatnich dniach zamieściliśmy na portalu warzywapolowe.pl, jak również garść najważniejszych informacji i komunikatów od ministerstwa rolnictwa oraz agencji i instytucji państwowych.

Na początek cofnijmy się do poprzedniego tygodnia, kiedy to podsumowanie się nie pojawiło, natomiast opublikowaliśmy dwa warte uwagi teksty dotyczące upraw kapusty. Pierwszy dotyczy dobrze opracowanego planu nawożenia – dowiecie się z niego, na co zwrócić szczególną uwagę. Drugi opisuje odmiany firmy Bejo, które dobrze sprawdziły się podczas tegorocznego, wymagającego sezonu.

Zapraszamy Was także do odwiedzin w gospodarstwie Michała Kwietnia z Krakowa, który opowiedział nam o tajnikach uprawy dyni.

Termin „permakultura” może zainteresować konwencjonalnych producentów warzyw. Co to za termin? Jakie są założenia permakultury i jak wdrożyć je w swoim gospodarstwie? – o tym możecie przeczytać poniżej.

Pomidory i zioła to nie zawsze dobre połączenie – zwłaszcza, jeśli w uprawie chcemy wykorzystywać preparaty biologiczne. Podczas konferencji naukowej w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach dowiedzieliśmy się sporo na temat oddziaływania, jakie zioła mają na pomidory oraz na preparaty biologiczne stosowane zwłaszcza w uprawach ekologicznych. Wyniki są dość zaskakujące.

Rolnictwo 4.0 to termin, który coraz mocniej wbudowuje się w świadomość polskich producentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w obszarze maszyn rolniczych, jeśli chcemy modernizować nasze gospodarstwo właśnie w duchu Rolnictwa 4.0.

Ściółki organiczne w rolnictwie ekologicznym to rozwiązanie warte popularyzacji i powszechniejszego wprowadzenia. O zaletach takich rozwiązań oraz o tym, jaki rodzaj ściółki będzie najlepszy możecie przeczytać w tekście, który także powstał na bazie wykładu z konferencji naukowej zorganizowanej w IO PIB w Skierniewicach.

Ważne informacje i komunikaty

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w czwartek, 21 listopada w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz w posiedzeniu komitetu KIG, które były okazją do podsumowania polskiego członkostwa w Unii Europejskiej i szans wykorzystanych przez polski sektor rolno-spożywczy. Podczas spotkań omówiono również wyzwania, przed którymi stoi sektor w kontekście zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE i dalszej integracji.

Rolnicy od 21 listopada do 30 grudnia 2024 r. będą mogli ubiegać się o wsparcie na Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność. Wnioski będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że w przypadku praktyki: Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, realizowanej w ramach ekoschematu: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, w sytuacji uprawy międzyplonów ozimych rolnicy mają obowiązek ich utrzymania co najmniej do 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. Mulczowanie międzyplonów dopuszcza się po 15 listopada.

Za nami 12. edycja wydarzenia „Narodowe wyzwania w rolnictwie”, która odbyła się pod hasłem „Odporność na zmienność”. Szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski wraz z przedstawicielami środowiska rolników, ale też nauki, biznesu i bankowości uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. „Jaka ma być, a jaka powinna być Wspólna Polityka Rolna (WPR)?”.

Ok. 9,2 mld zł ma trafić na konta beneficjentów tegorocznej kampanii dopłat do 22 listopada. Wypłata zaliczek zakończy się 29 listopada, natomiast 30 listopada to data, o której powinni pamiętać poszkodowani przez powódź, którzy ubiegają się o dofinansowanie w ramach dwóch praktyk ekoschematu Rolnictwo węglowe.

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające potencjał produkcyjny gospodarstw. Nabór prowadzą oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do 29 listopada 2024 r. trwają dwa nabory skierowane do kół gospodyń wiejskich. Mogą one otrzymać nawet 10 tys. zł na działalność statutową i 5 tys. – jeśli działają na terenie gmin z wysoką frekwencją w ubiegłorocznych wyborach. W obu przypadkach wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR.