Mazowsze to niekwestionowany lider produkcji papryki w Polsce – to stan, który utrzymuje się właściwie od zawsze. Jednak ostatnie pięciolecie to potężny wzrost produkcji i areału tego warzywa, nie tylko w paprykowym zagłębiu, ale także innych regionach kraju. Większe plantacje pojawiają się też na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i województwie łódzkim. Przyjrzyjmy się, jak wygląda produkcja polskiej papryki w liczbach.
Produkcja papryki
W przeciwieństwie do wielu innych gatunków warzyw, Główny Urząd Statystyczny nie podaje dokładnych danych dotyczących produkcji papryki. Nie jest ona wyszczególniana w Wynikowych szacunkach głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych. Kilka lat temu produkcję tego warzywa w naszym kraju szacowano na ok. 100 tys. t. W ostatnich sezonach można było spotkać się z liczbami nawet do 200 tys. t, a w minionym sezonie Paweł Myziak, szacował produkcję w rozmowie z naszym portalem na ok. 150 tys. t.
Areał uprawy
Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Polsce papryka w 2024 roku uprawiana była na ponad 2,7 tys. ha. W porównaniu do 2020 roku to wzrost o 76% – wówczas areał papryki wynosił nieco ponad 1,5 tys. ha. Jednak prawdziwy wzrost miał miejsce w roku 2021, kiedy to areał osiągnął 2,5 tys. W latach 2022-2023 utrzymywał się na poziomie 2300 – 2500 ha. W minionym roku powierzchnia upraw znowu wzrosła – do 2743 ha.
Uprawa papryki w poszczególnych województwach
W podziale na województwa, Mazowsze odpowiada za 2/3 powierzchni upraw papryki w Polsce. Na drugim miejscu w ostatnich pięciu latach umocniła się Lubelszczyzna. Znaczący wzrost zainteresowania papryką nastąpił w Małopolsce, gdzie areał wzrósł aż o 160%. Zauważalne powierzchnie upraw znajdują się jeszcze w województwach łódzkim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim.
Najważniejsze powiaty
Mapa powiatów o największej powierzchni upraw papryki zdecydowanie lepiej obrazuje faktyczny rozkład plantacji na terenie naszego kraju. Dominują one na obszarze tzw. Południowego Mazowsza, jak nazywają ten obszar sami producenci tego warzywa. Zauważalne ośrodki produkcji znajdują się także na Lubelszczyźnie w powiecie hrubieszowskim i łęczyńskim, w Małopolsce w powiatach krakowskim i proszowickim oraz w województwie łódzkim w powiatach tomaszowskim i łęczyckim.
Najważniejsze gminy
Przodujące w uprawie papryki gminy z województwa mazowieckiego tylko umocniły swoją pozycję, często podwajając areał upraw. W wypadku Klwowa, który wskoczył w 2024 roku na podium powierzchnia upraw wzrosła o 242%! Również w pozostałych gminach TOP10 areał wzrósł, a szczególne wrażenie może tu zrobić gmina Igołomia-Wawrzeńczyce, w której uprawy papryki powiększyły się prawie czterokrotnie.