Choć areał rośnie, to produkcja znacząco spada – tak można podsumować ostatnie pięć lat w produkcji kapusty w naszym kraju. Prym w produkcji tego warzywa wiodą zaledwie cztery województwa, a dwa duże zagłębia kapuściane odpowiadają właściwie za produkcję ponad połowy polskiej kapusty. Miniony rok najlepiej pokazuje, jak bardzo zła pogoda może odbić się na plonach.
Produkcja kapusty w latach 2020-2024 spadła o niemal 30% z poziomu ponad 800 tys. t do niespełna 571 tys. t. Jak pokazują dane GUS, w ostatnich latach jest to tendencja stała, ponieważ produkcja obniża się rok do roku. Może to być nieco zaskakujące, jeśli zestawimy te dane z informacjami ARiMR, wedle których areał upraw tego warzywa wzrósł w latach 2020-2024 o prawie 1/3 – z 10 341 ha do 13 586 ha. Jednak bardzo niskie tegoroczne plony to przede wszystkim efekt bardzo niesprzyjającej pogody dla kapusty.
Najważniejsze województwa
Cztery polskie województwa odpowiadają za ponad 75% areału uprawy kapusty: łódzkie, małopolskie, mazowieckie i wielkopolskie. We wszystkich w ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia upraw urosła, a najbardziej w Małopolsce – ponad dwukrotnie, co pozwoliło producentom z tego regionu na wyprzedzenie kolegów z woj. łódzkiego.
Najważniejsze powiaty
Mapa powiatów bardzo dobrze pokazuje, że produkcja kapusty w Polsce koncentruje się w dwóch zagłębiach – na pograniczu województw wielkopolskiego i łódzkiego (powiaty łęczycki, sieradzki i kaliski) oraz w Małopolsce (powiaty proszowicki, miechowski i krakowski). Większe ośrodki produkcji kapusty znajdziemy też na Mazowszu (powiaty kozienicki i sochaczewski), w Świętokrzyskiem (powiat sandomierski) oraz na Dolnym Śląsku (powiat średzki). Dziesięć powiatów o największym areale odpowiada za ponad połowę powierzchni upraw kapusty w Polsce.
Gminy o największym areale upraw
Dziesięć gmin o największej powierzchni upraw kapusty to ponad 37% całego areału tego warzywa w Polsce. Po cztery z nich znajdują się w Małopolsce i woj. łódzkim, a po jednej w Wielkopolsce i na Mazowszu. We wszystkich gminach, które znalazły się w TOP10 areał uprawy kapusty w ostatnich pięciu latach wzrósł.
Jaka przyszłość?
Czy w kolejnym roku uda się utrzymać areał kapusty na podobnym poziomie? Minionego sezonu większość producentów nie może zaliczyć do udanych. Loteryjna pogoda i presja chorób oraz szkodników doprowadziły do dużych spadków plonów. Pojawia się więc pytanie, czy część z rolników nie zrezygnuje z kapust na rzecz innych gatunków. Z drugiej strony, jeśli pogoda w kolejnym roku będzie łaskawa, a areał tak duży jak obecnie lub większy, to prawdopodobnie moglibyśmy oczekiwać rekordowych zbiorów – a jak taka sytuacja wpłynie na ceny?