Warzywa w liczbach: uprawy buraków ćwikłowych w Polsce 2024

Burak ćwikłowy jest coraz chętniej uprawiany przez producentów w kilku regionach Polski – wynika ze statystyk Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ciągu ostatnich 5 lat areał uprawy tego warzywa wzrósł o 25%. Jednocześnie jednak produkcja buraków ćwikłowych spadła w tym samym czasie o 23% – wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Dziś przyjrzymy się statystykom dotyczącym uprawy buraka ćwikłowego w naszym kraju.

Produkcja buraków ćwikłowych

Dane GUS z lat 2020-2024 wskazują, że produkcja buraków ćwikłowych znacząco spadła w ciągu ostatnich lat. Największy spadek zanotowano pomiędzy 2020 a 2021 rokiem. Produkcja malała do 2023 roku, kiedy zanotowano 11% wzrost, a w roku 2024 zbiory ponownie spadły do poziomu 240 tys. t. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to w dużej mierze wina niekorzystnej pogody, która praktycznie co roku krzyżuje plany rolników.

Najważniejsze województwa

W siedmiu województwach o największym areale buraka znajduję się aż 90% powierzchni wszystkich upraw tego warzywa w Polsce. Co równie istotne – wszystkie te województwa zaliczyły w ostatnich latach wzrost powierzchni uprawy buraka. Niepodzielnie podium dzierżą wciąż województwa łódzkie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, ale dogania je Małopolska, w której areał uprawy buraka wzrósł o 91%.

W wielu pozostałych województwach areał spadł, w niektórych bardzo znacząco – w województwie warmińsko mazurskim zlikwidowano 92% upraw.

Najważniejsze powiaty

Podobnie, jak w przypadku niedawno omawianej kapusty, w przypadku buraka możemy wyróżnić trzy widoczne zagłębia produkcyjne: na pograniczu województw kujawsko-pomorskiego i łódzkiego, na pograniczu woj. łódzkiego i wielkopolskiego oraz na pograniczu Małopolski i woj. świętokrzyskiego, gdzie niedawno realizowaliśmy projekt Burak Ćwikłowy #profesjonalnie. Oprócz nich znaczne plantacje buraka ćwikłowego zlokalizowane są w powiecie warszawskim zachodnim. Dziesięć najważniejszych powiatów odpowiada za 38% całego areału buraka w Polsce.

TOP 10 gmin

Dziesięć najważniejszych gmin odpowiada za niespełna 1/5 areału buraka – 17% całkowite powierzchni upraw w kraju. Plantacje są zlokalizowane przede wszystkim w gminach województw łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.