W dniu 18 lutego w Unisławiu odbyło się seminarium dotyczące uprawy warzyw kapustnych. Głównymi organizatorami wydarzenia były firma HM.Clause, Flortom, BASF i Azelis. Udział w wydarzeniu wzięło kilkudziesięciu plantatorów z Kujaw. Czy warzywa kapustne pozwolą w 2019 roku zarobić? Być może. Aby tak mogło się stać kwatery muszą być zadbane, a agrotechnika na wysokim poziomie. Liczy się także trafny dobór uprawianych odmian.
Odmiany kalafiorów HM.Clause
W gamie odmian kalafiorów Sławomir Mechacki z HM Clause wymienił 7 odmian o zróżnicowanym okresie plonowania. Dwie z nich, jego zdaniem, zasługują na szczególną uwagę. Chodzi tu o Ardent F1 i Durok F1, a zatem te kreacje, które cechują się bardzo dobrej jakości różą. Pierwsza z nich ma okres wegetacji wynoszący 75-80 dni. Optymalny okres zbioru to lipiec/sierpień. Choć odmiana pozwala osiągnąć bardzo dobry uzysk różyczki i poleca się ją do uprawy pod kątem przemysłu, to dobrze sprawdza się także oferowana na świeżym rynku. Durok F1 wymaga okresu wegetacji wynoszącego ok. 80-85 dni. To odmiana późniejsza, najlepiej udaje się zbierana we wrześniu i w październiku. To także kreacja oferująca sporą uniwersalność w zakresie zbytu produkcji. Preferowane zagęszczenie roślin tej odmiany wynosi 25-30 tys. szt. na 1 ha. To nowość w ofercie HM.Clause. Aby zachęcić plantatorów do wypróbowania jej została ona objęta promocją 3+1. Przy zakupie 3 opakowań nasion kolejne plantator otrzymuje gratis. Róże są bardzo dobrze okryte, co pomaga im zachować nieskazitelnie białą barwę. – mówił Sławomir Mechacki. Standardową, pewną odmianą w ofercie HM.Clause pozostaje Sabord F1. Dobrze okrywa róże, nie ma tu przebarwień antocyjanowych. Jest rekomendowany do uprawy na zbiór późny, najlepiej w październiku. Sprawdza się w trudnych warunkach uprawy. Typowo przemysłową odmianą jest Ardent F1. Zaletą jest krótki okres wegetacji wynoszący 75-80 dni. Jest to kreacja bardzo wydajna przy różyczkowaniu.
Obiecujące odmiany brokułów, cukinii i marchwi
Brokuł uchodzi za roślinę przyszłości. Konsumpcja tego warzywa rośnie. W portfolio HM.Clause znajduje się odmiana, którą chciałbym polecić – informował Sławomir Mechacki odnosząc się do Trajano F1. To odmiana o okresie wegetacji wynoszącym 77-80 dni. Zaletą jest wysoki udział różyczki w plonie. Róże są zwarte, kopulaste, o pączku drobnym do średniego. Ta odmiana także jest objęta promocją 3+1. Doradca wspomniał w swym wystąpieniu o innych ważnych gatunkach warzyw. W ofercie HM.Clause są też zielone i żółte cukinie. Tu zwłaszcza warto wymienić odmianę Lanka F1. To wczesna kreacja, dedykowana do uprawy pod katem zaopatrzenia przemysłu. Jest niewrażliwa na zgnilizny powodowane przez bakterie Erwina. W gronie odmian marchwi Sławomir Mechacki polecał uprawę odmiany Muleta F1. To odmiana przeznaczona do mrożenia i produkcji soków.
Warzywa kapustne – ich nawożenie i ochrona
Poza tematyką odmianową sporo dyskutowano o ochronie i nawożeniu roślin. Warzywa kapustne, jak i inne warzywa polowe mają szeroki wachlarz szkodników i chorób. Przeglądu tych najpoważniejszych dokonał Piotr Borczyński z K-PODR w Minikowie, Oddział w Zarzeczewie. Przedstawiciel BASF Maciej Wita zaprezentował kilka sprawdzonych produktów do ochrony kalafiorów i brokułów oraz nowości, jakie podmiot ten będzie oferował plantatorom począwszy od 2019 roku. W gronie prelegentów znalazł się także Ireneusz Motylewski z firmy Azelis. W gamie nawozów oferowanych przez t firmę znajduje się wiele interesujących preparatów nalistnych i nie tylko. Wszystkie te zagadnienia zostaną szczegółowo omówione w kolejnych częściach relacji z seminarium w Unisławiu.