15 kwietnia w Lublinie miało miejsce spotkanie zorganizowane przez firmę Agram SA, zajmującą się przetwórstwem owoców i warzyw, dla swoich dostawców – producentów owoców i warzyw. W jego trakcie przedstawiono jakie są prognozy skupu oraz zwracano uwagę na pewne aspekty związane z przygotowaniem dostaw, oraz zagadnienia produkcyjne.
Rozpoczynając spotkanie Dariusz Mróz prezes zarządu Agram SA przedstawiał jak wygląda produkcja owoców i warzyw w Polsce i jak są one zagospodarowywane.
W 2014 roku wyprodukowano 4 332 000 ton warzyw, czyli nieco więcej niż w 2013 roku, ale mniej niż w poprzednich latach. Nieco większa była w ubiegłym roku produkcja kalafiorów, również z roku na rok rośnie produkcja brokułów, co wynika ze wzrostu zapotrzebowania całego rynku europejskiego. Rośnie również produkcja mrożonych warzyw, choć w przypadku fasoli szparagowej widać zjawisko nadprodukcji w całej Europie. Patrząc na wielkość eksportu mrożonych owoców i warzyw dominującym odbiorcą owoców była Rosja, gdzie z puli 1, 5 mln ton w 2013 roku 739 tys. ton trafiło do Rosji. W przypadku warzyw
Z naszej perspektywy mrożone warzywa sprzedają się cały czas dość dobrze i powoli przygotowujemy się do skupu surowców w nowym sezonie – mówił Mróz. W przypadku innych firm, sytuacja jest bardzo różna i w dużym stopniu uzależniona od tego jaki udział produktów odbierał od nich rynek rosyjski. Nasza strategia zakłada poszukiwanie nowych rynku zbytu, w krajach pozaeuropejskich. To zapewnia stabilność nam jako zakładowi przetwórczemu, ale również naszym dostawcą – mówił A . Mróz. Przypomniał też o silnych działaniach konsolidacyjnych na rynku firm produkujących mrożone warzywa i owoce, co sprawia, że przybywa na rynku dużych konkurentów. Staramy się sprostać tej konkurencji poprzez pewne standardy jakościowe nad którymi pracujemy od kilku już lat – podkreślał prezes Agram.
Anna Olszewska z firmy Agram przypomniała o pewnych aspektach związanych z zasadami BHP podczas zbiorów i przygotowania owoców i warzyw do przetwórstwa. Dotyczy to m.in. obowiązku mycia rąk przed przystąpieniem do zbiorów lub korzystania z rękawiczek podczas zbiorów czy przygotowania produktów do sprzedaży. Coraz częściej badania na rampie wykonywane są nie tylko pod względem pozostałości ś.o.r. ale również zanieczyszczeń mikrobiologicznym związanych z obecnością bakterii czy wirusów – informowała A . Olszewska. Zwracała również uwagę na utrzymanie w należytej czystości opakowań w jakie zbierane są owoce czy środków transportu, którymi są one przewożone. Obowiązkowe jest też mycie skrzynek czy innych narzędzi używanych przy zbiorach, przy użyciu wody pitnej. Gdy produkty postawiane są przez jakiś czas na polu, trzeba odpowiednio o nie zadbać, zwłaszcza delikatne owoce jak truskawki czy maliny. Podkreślała również potrzebę przygotowania produktów zgodnie z obowiązującą specyfikacją, co jest związane z wielkością różyczek kalafiorów czy brokułów, długością nogi, ale również zwrócenie uwagi by w dostarczanych produktach nie znajdowały się ciała obce a skrzynki w jakich dostarczane są produkty nie były uszkodzone.
Jacek Malinowski z firmy Syngenta analizując rynek warzyw produktowych dla przemysłu mówił o wzroście ilości kalafiorów skupionych w ubiegłym roku przez zakłady przetwórcze. W ostatnich latach zyskuje na popularności brokuł, w przypadku którego ilości skupowane do mrożenia są coraz większe. Również dynamicznie rośnie (o 40 % rocznie) ilość zielonego groszku przerabianego przez zakłady. Zjawisko to dotyczy również kukurydzy cukrowej, której w ubiegłym roku skupiono 112 tys. ton, czyli o 33% więcej niż rok wcześniej. Na rynku fasoli szparagowej widoczne są wahania w ilości surowca skupowanego przez zakłady, ale w minionym roku skupiono jej więcej niż w latach poprzednich. Jacek Malinowski odnosząc się do europejskiego rynku kalafiorów i brokułów, poinformował, że w Hiszpanii, która najwięcej w Europie produkuje brokułów, w tym sezonie jakość surowca do mrożenie jest niska, co może wywołać na rynku pewien deficyt dobrych jakościowo mrożonych brokułów. W Belgii, która jest europejskim liderem w produkcji kalafiorów w tym sezonie nie widać wzrostu powierzchni uprawy tej grupy warzyw, co wskazuje poziom produkcji jak w minionych sezonach.
Prelegent przypomniał również o preparacie Scorpion 325, fungicydzie, który posiada rejestrację do ochrony kilkunastu gatunków warzyw oraz truskawki, przed szeregiem czynników chorobotwórczych. Uniwersalność tego produktu polega nie tylko na tym, że ma bardzo szeroki zakres stosowania w odniesieniu do gatunków, ale również zwalcza szereg groźnych chorób – podkreślał J. Malinowski. Wysoka skuteczność tego fungicydu to zasługa dwóch substancji aktywnych difenokonazolu o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym i systemicznym mechanizmie przemieszczania się w roślinach, oraz azoskystrobiny, która działa przede wszystkim zapobiegawczo. We wszystkich uprawach obowiązuje jednakowa dawka – 1 l/ha.
W odniesieniu do nowych odmian J. Malinowski informował o nowym pozycjach w sortymencie odmian brokułów czyli Monrello F1 polecana na zbiór w październiku. Zalety tej odmiany to bardzo dobrej jakości róża, z drobnym pączkiem i wysokiej masie róż i różyczek w porównaniu do odmian konkurencyjnych. Kolejna nowa odmiana to Batory F1, odmiana polecana do uprawy na zbiór od początku września. Odmiana ta dobrze znosi stresowe warunki uprawy, dobrze je toleruje i daje pomimo trudnych warunków uprawy dobrej jakości surowiec. W zakresie kalafiorów polecanych do uprawy jesiennej dla przemysłu cały czas czołową pozycję a sortymencie Syngenty zajmują 3 odmiany Cabral F1, Gohan F1 i David F1. Odmiany te docenione zostały tez przez zakłady i samych producentów, głównie za wydajność, a dokładnie masę różyczek uzyskanych po różyczkowaniu. Róże tych odmian są łatwe do różyczkowania i mają niski udział odpadu. Gohan F1, Cabral F1 i David F1 to idealne odmiany dla przemysłu również ze względu na jakość różyczek po różyczkowaniu. To zarazem odmiany dopasowane pod względem terminu zbioru, gdzie Gohan jest odmianą polecana na zbiór na przełomie sierpnia i września, Cabral do zbioru po 10 września i David do zbioru od końca września. Dzięki tym odmianom można uzyskać ciągłość zbiorów i dostaw surowca do zakładów – informował J. Malinowski. Na zakończenie przypomniał o dość bogatym asortymencie odmian fasoli szparagowej. Wśród nich podkreślał takie odmiany jak Pation F1 (dobrze plonująca nawet bez nawadniania). Serengeti F1 to również godna polecenia odmian u której długość strąków dochodzi do 15 cm, a większość strąków ma średnicę 8-9 mm. Jeszcze drobniejsze e strąki (średnica 7-8 mm)można uzyskać przy uprawie odmiany Auberon F1. Wśród odmian typu amerykańskiego prelegent polecał przede wszystkim odmiany Momentum F1, Ambition F1, Achiever F1 i Opportune F1.