W kwietniu wróci mróz. Plantacje zagrożone!

Kalafiory uprawiane na późniejszy zbiór rosną jeszcze pod białą agrowłókniną

Czy czeka nas powtórka z ubiegłego roku? Prognozy długoterminowe opublikowane z komentarzem na portalu fanipogody.pl wskazują, że w ciągu najbliższych 16 dni pogoda będzie mocno się zmieniać. Słupki rtęci mogą spaść w okolice -6oC, a w reginach podgórskich nawet do -14oC, co może poważnie zagrozi plantacjom warzyw.

Susza i przymrozki – pogoda w kwietniu

Po nieznacznych opadach deszczu, które pojawiły się w kraju na przełomie kwietnia i marca czeka nas wejście w obszar wysokiego ciśnienia, który ustabilizuje pogodę. Wyż przyniesie kilka dni bez opadów. Spadnie zaledwie 5-20 mm deszczu, a w górach możliwe opady opady śniegu. Pierwsza połowa kwietnia zapowiada się na dość suchą, co utrudni wegetację roślin, a ponadto nocami i o porankach możliwe są dość duże przymrozki.

Mróz w kwietniu

W pierwszych dniach kwietnia możemy spodziewać się temperatur od 9-11 stopni na północy i północnym zachodzie do 14-16 na wschodzie i południu. Najcieplej zapowiada się druga część tego tygodnia, kiedy to niemal w całym kraju temperatury przekroczą 15-16 stopni, dochodząc nawet do 18 na południu i zachodzie Polski. Jednak wraz z weekendem przyjdzie duże ochłodzenie i pomiędzy 5 a 10 kwietnia czekają nas temperatury od 1 stopnia Celsjusza na wschodzie do maksymalnie 8-9 na zachodzie. Najzimniej będzie na Podlasiu, Warmi i Mazurach, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Możemy spodziewać się dużych wahań temperatur pomiędzy dniem i nocą.

Modele IMGW-PIB wskazują, że minimalne temperatury powietrza mogą sięgnąć -4 stopni na południu, wschodzie, w centrum i na północnym wschodzie, a w obszarach podgórskich i górskich temperatury spadną poniżej -10 stopni Celsjusza. W tym okresie możemy się tam spodziewać również powrotu śniegu – ale nie na długo. Lokalnie oraz przy samym gruncie temperatury mogą spaść jeszcze niżej.

Fot. IMGW-PIB. Prognoza pogody na najbliższy tydzień.

Co z plantacjami?

Podsumowując, kwiecień będzie miesiącem raczej suchym, z ujemną anomalią opadów i ryzykiem nawrotu częstych przymrozków. Z tego względu synoptycy nie przewidują wielu zjawisk burzowych – wzrost aktywności w tym obszarze spodziewany jest dopiero w maju, kiedy zrobi się cieplej i wilgotniej. Takie prognozy pogody muszą budzić niepokój wśród plantatorów – wegetacja ruszyła, dlatego w wypadku rzeczywistego zagrożenia dużymi przymrozkami niezbędne będzie podjęcie odpowiednich działań, które umożliwią roślinom przetrwanie niskich temperatur. W najbliższych tygodniach trzeba będzie bacznie obserwować prognozy pogody, żeby móc zareagować z odpowiednim wyprzedzeniem. Opisane zjawiska pogodowe z pewnością nie wystąpią równomiernie w całym kraju, a nawet w odniesieniu do poszczególnych regionów, dlatego tym bardziej należy trzymać rękę na pulsie i obserwować lokalne prognozy pogody i ostrzeżenia meteorologiczne.

Jak chronić plantacje przed przymrozkami?

W przygotowaniu się do ochrony plantacji przed przymrozkami mogą pomóc poniższe materiały – zachęcamy do lektury!