W dniu 1 września w miejscowości Zemborzyce Dolne w gospodarstwie Tomasza Stefaniaka odbyło się spotkanie paprykowe. W gospodarstwie tym gatunek ten uprawiany jest na areale 12 ha. Po zbiorach owoce trafiają do komór przechowalniczych a po 2 dobach do zakładów przetwórczych. W trakcie spotkania poruszono zagadnienia związane z przygotowaniem i poprawą kondycji gleby, żywieniem roślin, sadzeniem ich z gotowej rozsady oraz doborze właściwych odmian. Organizatorami spotkania były firmy Bayer Crop Science-Seminis i Reheza. Swój wkład w wydarzenie wniosły także GPR Krasoń, Yara Poland i Agraplant.
Część polowa
Pierwszy dzień września był ostatnim, przynajmniej na razie, dniem upalnej pogody. Zwiedzanie pól na których rosła papryka nie trwało więc długo. W trakcie części plenerowej Piotr Dutkowski z Seminis dokonał prezentacji odmian. Wywiązało się także kilka ciekawych rozmów w których przedstawiciele firm i plantatorzy mogli przedstawić swe opinie. Dominujący udział w strukturze nasadzeń papryki w wizytowanym gospodarstwie miała odmiana Aristotle F1. Ważnymi pozycjami były też takie kreacje jak King Arthur F1 czy Red Mountain F1. Dokładnej prezentacji cech tych i innych odmian poświęcony zostanie odrębny wpis zaopatrzony w materiał filmowy.
Prezentacje stacjonarne
Po zakończeniu prezentacji odmian i zwiedzaniu uprawnych kwater uczestnicy spotkania przenieśli się w zacienione miejsce, gdzie w komfortowych warunkach wysłuchali wystąpień przedstawicieli firm zaopatrujących gospodarstwa w środki produkcji. Pierwszym prelegentem był Łukasz Wasiak z Agraplant. Przedstawił on produkty w ofercie handlowej podmiotu, takie jak BacterPlant i HumiAgra. Po nim głos zabrał Michał Wojcieszek z Yara Poland który mówił o znaczeniu dobrze skonstruowanego i skrojonego na miarę potrzeb programu nawożenia papryki. Firma Yara ma szeroki wachlarz produktów, które można w tym celu wykorzystywać. W tym kontekście warta szczególnej uwagi jest seria Kristalon. Hubert Tabor z GPR Krasoń zachęcał do zakupu gotowej rozsady papryki. Wykazał zalety takiego rozwiązania, takie jak oszczędność pracy, brak konieczności wznoszenia, konserwacji i ogrzewania rozsadnika czy pewność uzyskania rozsady z zamówionej ilości.