Uprawa kalafiora w Polsce ma długoletnie tradycje. Warzywo to jest powszechnie znane i cenione za swe właściwości smakowe i zdrowotne. Aby uprawiać go z powodzeniem należy zadbać o zapewnienie mu odpowiednich warunków. Kalafior ma też określone wymagania klimatyczne.
Wymagania siedliskowe
Dobrym przedplonem pod uprawę kalafiora są ziemniaki, szpinak, pory, ogórki, pomidory lub groch. Można uprawiać go także po gryce, czy marchwi. Należy jednak unikać kwater w których uprzednio rosły rośliny kapustne w szczególności, jeśli wystąpiła kiła kapusty, która jest najgroźniejszą chorobą kalafiora.
Uprawa kalafiora najlepiej udaje się na glebach o odczynie obojętnym 6,0-6,5 pH, zasobnych w próchnice i utrzymanych w wysokiej kulturze. Na glebach o niskim pH jest bardziej podatny na choroby, w tym kiłę kapusty. Godne polecenia są mady i lessy, czarne ziemie, nie nadają się gleby piaszczyste. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, choć kalafiory udają się lepiej, jeśli są osłonięte przed silnymi wiatrami.
Bardzo ważne jest za dbanie o odpowiednią żyzność gleby. W tym celu wykonuje się nawożenie, które powinno opierać się o analizę chemiczną gleby. Przydatne rezultaty daje badanie metodą ogrodniczą, zwana także uniwersalną. To właśnie na ich podstawie należy dobrać odpowiednie dawki makro i mikroelementów, których obecność zapewni dobre warunki do wzrostu i plonowania kalafiorów.
Uprawa kalafiora a warunki klimatyczne
Warzywo to uprawia się z rozsady. Można ją przygotować we własnym zakresie lub nabyć od profesjonalnych producentów. Odmiany wczesne trafiają do gruntu już w kwietniu, odmiany średnie i późne w czerwcu i lipcu. W zależności od odmiany i przeznaczenia stosuje się zagęszczenie 22-33 tys. szt./ha.
Kalafior ma płytki system korzeniowy i duże zapotrzebowanie na wodę. Dlatego profesjonalna uprawa kalafiorów wymaga nawadniania. Optymalna wilgotność podłoża zawiera się w przedziale 75-80%. Nie należy przesadzać z podlewaniem, gdyż nadmiar wody powoduje drobnienie róż. Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem jest nocne dostarczanie wody za pomocą deszczowni.
Kalafiory należą do roślin klimatu umiarkowanego i chłodnego. Idealne warunki do wzrostu to temperatura 16-18°C. Sprzyjającym czynnikiem jest występowanie znacznej ilości opadów atmosferycznych. Z tych względów w naszym kraju kalafiory uprawia się głównie jesienią, choć jest także duża pula odmian, które mogą być uprawiane wczesną wiosną i latem.
Pielęgnacja upraw
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie, które prowadzi się mechanicznie lub chemicznie. Bardzo ważne jest także chronienie róż przed dostępem promieni słonecznych. Pokrój nowoczesne odmian sprawia jednak, że rośliny same dbają o to, by zachowały one śnieżnobiały kolor, choć zdarzają się także odmiany o egzotycznym wybarwieniu – zielone, żółte, pomarańczowe czy fioletowe. Odmiany różnię się też podatnością na warunki klimatyczne, w tym zwłaszcza wysokie temperatury. Mogą one powodować omszenie róż, szybkie ich przerastanie czy rozluźnianie się róż, przez co te tracą wartość handlową. Kalafiory na świeży rynek o zwykle róże niewielkie o masie do 1 kg, podczas gdy odmiany typowo przemysłowe do różyczkowania mogą tworzyć róże o masie 2-3 kg.
Roślinę należy chronić także przed chorobami i szkodnikami. Do najważniejszych chorób poza wspomnianą kiłą kapusty należą mączniak rzekomy, zgnilizna twardzikowa, czarna zgnilizna, mokra zgnilizna kapusty, czerń krzyżowych, szara pleśń, rdza biała krzyżowych. Spośród szkodników największe straty powoduje mszyca kapuściana, mszyca brzoskwiniowa, bielinek kapustnik, bielinek rzepnik, mączlik warzywny, tantniś krzyżowiaczek, błyszczka jarzynówka oraz piętnówka kapustnica.
Zbiór przeprowadza się w kilku etapach po osiągnięciu przez róże wymaganych parametrów. Częściowo daje się mechanizować dzięki wykorzystaniu podajników taśmowych. Kalafiory dają się przechowywać w chłodni nawet przez okres 2-3 tygodni i dłużej. Predyspozycje odmian co do tego są bardzo zróżnicowane. Niektóre późne odmiany zachowują przydatność do sprzedaży nawet po spędzeniu 5-6 tygodni w komorze chłodniczej.
Uprawa kalafiorów może być realizowana z przeznaczeniem na świeży rynek, lub dla przemysłu przetwórczego, gdzie surowcem są gotowe do zamrożenia różyczki. Inna jest nieco technologia uprawy kalafiorów na świeży rynek, a dla przemysłu, gdzie w ostatnim przypadku sadzi się je zwykle w mniejszym zagęszczeniu.