W trakcie zimowych szkoleń jakie w połowie stycznie zorganizowała firma Hazera wraz z partnerami można było dużo się dowiedzieć o podstawowych elementach kształtujących uzyskiwane plony. Wpływ na to ma wiele czynników poczynając od sposobu przygotowania gleby, nawożenia, wyboru odmiany, poprzez agrotechnikę w trakcie wegetacji roślin.
Rijnsburgery i typy hiszpańskie
Piotr Manista z firmy Hazera na wstępie spotkania przybliżył ofertę cebulową na sezon 2023. Zawiera ona przede wszystkim dość szeroką paletę odmian w typie rijnsburger, poczynając od wczesnych jak Fasto Fi i Redflash F1 (37-219) poprzez odmiany średniowczesne: Centro F1, Firmo F1, Paradiso F1, Redshine F1 (37 123), Redrover F1 oraz najpóźniejsze: Dormo F1 i Rijnsburger 5. Wśród nich warto zwrócić uwagę na odmianę Dormo F1. W trakcie wzrostu cechuje ją mocny, rozbudowany system korzeniowy oraz wzniesiony szczypior pokryty mocną osłoną woskową. Cebule tej odmiany są bardzo twarde, przez co nadają się do długiego przechowania również na pryzmach.
Kolejna grupa odmian proponowana przez Hazerę to typy hiszpańskie. Tu również jest w czym wybierać poczynając od odmiany Plesco F1 do zbioru sierpniowego, poprzez odmiany średniowczesne: Meranto F1, Rhino F1, Carlos F1, Derek F1, Venus F1(biała), 37-128 F1, oraz dwie średniopóźne odmiany czyli Franzisco I Red Mech. Z grona tych odmian bardzo interesująca jest odmiana Rhino F1 tworząca duże cebule o średnicy 80 mm +. Cechuje się wysoka tolerancją na jarowizację i może być przechowana do marca. Dla tych, którzy uprawiają cebulę na polach już zmęczonych uprawą cebuli godna uwagi jest odmiana Merato F1 odporna na różowienie korzeni. Jest to bardzo plenna i wyrównana odmiana, z mocnym szczypiorem i wysoką tolerancją na jarowizację. Cebule tej odmiany są kuliste, do lekko wydłużonych, o cienkiej szyjce i jasnej złoto-miedzianej łusce.
Nasiona podkiełkowane cebuli
Wart podkreślenia jest fakt coraz większego zainteresowania nasionami podkiełkowanymi cebuli. Zapewniają one uzyskanie lepszej obsady i dają możliwość obniżenia normy wysiewu o około 10%.
Pozostałe korzyści stosowania nasion podkiełkowanych to:
- Szybsze i bardziej wyrównane wschody
- Łatwiejsza ochrona herbicydowa –mniej zabiegów herbicydowych w okresie przedwschodowym
- Znacznie lepsze wyrównanie cebuli od początkowych faz wzrostu
- Równe załamywanie szczypioru
- Zbiór w optymalnym momencie
- Wyższy plon handlowy
Wszystkie nasiona podkiełkowane od Hazera są produkowane wewnętrznie w firmie. Zakup to przeciętny koszt wyższy o około 400 zł/ha ale może to przełożyć się na wymierne korzyści dla plantatorów.