Tegoroczny przebieg warunków atmosferycznych nie sprzyjał uprawie niektórych gatunków warzyw, w tym porów. Tymczasem to właśnie one są specjalnością Ireny i Tadeusza Korczyńskich, którzy prowadzą gospodarstwo ogrodnicze pod Kaliszem. Poprzez dobór odmian i praktykowaną technologię starają się produkować najwyższej jakości warzywa, co w przypadku porów udaje się im znakomicie.
Tylko pory
Gospodarstwo należące do państwa Ireny i Tadeusza Korczyńskich położone pod Kaliszem wyspecjalizowane jest w produkcji porów. Co roku produkuje się tu ok. 100 tys. sztuk tego warzywa, które po pęczkowaniu znajdują swych odbiorców na Rolno-spożywczym Rynku Hurtowym Giełda Kaliska. Właściciel gospodarstwa uprawia pory w zagęszczeniu 200 tys./ha, więc do wyprodukowania docelowej ilości co roku nie jest potrzebne posiadanie dużego areału.
Nawożenie roślin prowadzi się w oparciu o Polifoskę 6 dodatkowo uzupełnioną saletrą. Łącznie zużywa się 800-850 kg/ha nawozów w ciągu roku, co zapewnia odpowiednią ilość mikro i makroelementów do harmonijnego wzrostu porów. Ochronę przed chwastami głównie prowadzimy ręcznie. Wspomagamy się z początku preparatem Afalon 450 SC, ale w dalszej części sezonu do odchwaszczania angażowana jest także żona i syn. Przed szkodnikami plantację chronimy za pomocą środków Karate Zeon 050 CS a także Spintor 240 SC – mówi gospodarz. W poprzednich latach w gospodarstwie uprawiano też selery, lecz obecnie uprawia się tu wyłącznie pory. W planach na przyszłość zakłada się dalszą koncentrację na uprawie tego gatunku, aby pozyskiwać produkt najlepszej możliwie jakości, który zaspokoi oczekiwania dotychczasowych nabywców i szybko znajdzie nowych kupców. W tym roku nie dopisała jednak pogoda. Pomimo, że pory uprawiane były w kończącym się sezonie na stanowisku w pobliżu łąki, a więc dość zasobnym w wodę, to brak regularnych i odpowiednio obfitych opadów deszczu uniemożliwił pełne wykorzystanie potencjału uprawianych tu odmian.
Uprawiane odmiany
Wśród uprawianych w gospodarstwie Tadeusza Korczyńskiego odmian zwłaszcza 4 zasługują na wyróżnienie. Najwcześniejszą z nich jest Chinook F1.
To odmiana mieszańcowa, która doskonale sprawdza się w uprawie pod folią czy agrowłókniną, ale radzi sobie także w uprawie polowej bez okrycia. Cechuje ją wysoka tolerancja na wybijanie w pędy kwiatostanowe oraz szybki wzrost nawet w niskich temperaturach, które niekiedy utrzymują się wiosną. Zaletą jest także długa łodyga, łatwa w czyszczeniu i przygotowaniu do sprzedaży. Liście mają barwę ciemnozieloną, są wzniesione. To jedna z dwóch odmian, z których jestem najbardziej zadowolony. Na rynku rolnym sprzedaje się najlepiej ze względu na walory wizualne. Drugą z moich ulubionych odmian jest Takrima F1 – informuje Tadeusz Korczyński. Takrima F1 to także odmiana mieszańcowa. Poleca się uprawiać ją wiosna, ale można także latem a nawet wczesną jesienią. Także odznacza się wysoka tolerancja na wybijanie w kwiat. Łodyga jest tu długa, co sprawia, że odmiana nadaje się do uprawy na pęczki i w skrzynki. Liście są jaśniejsze niż w przypadku odmian typowo jesiennych. Chinook F1, jako odmianą wczesna, ma krótsze okno zbiorcze niż Takrima F1 i jest polecany szczególnie w pierwszych terminach nasadzenia. Zaś Takrima F1 zapewnia wydłużone okno zbiorcze i jest naturalną kontynuacją wcześniejszej odmiany na uprawy wiosenne.
Kolejne odmiany, które w warunkach gospodarstwa państwa Korczyńskich sprawdziły się dobrze, to Comanche F1 (E65B.096) i Cherokee F1. Pierwsza z nich daje dobre rezultaty w uprawie letniej i wczesnojesiennej. Wykształca ona liście o ciemnozielonej barwie, dość odporne na choroby. Łodyga jest bardzo długa, często ponad 25 cm. Odmianę wyróżnia bardzo dobre wyrównanie w uprawie o dużym zagęszczeniu. Polecana na zbiór pęczkowy i w skrzynki.
Druga z odmian to najnowszy mieszaniec w ofercie firmy Enza Zaden do uprawy jesiennej i późno jesiennej. Cechy właściwe dla tej odmiany to ciemny wzniesiony liść z wysoką tolerancją na wciornastka i choroby. Rośliny budują łodygę długości ok 25 cm. Cherokee F1 nadaje się do uprawy w bardzo dużym zagęszczeniu. Warzywa są łatwe w przygotowaniu i czyszczeniu.