Za nami ważna impreza w globalnym marchwianym segmencie ogrodniczej branży – Międzynarodowe Sympozjum na temat Marchwi i Innych Roślin Selerowatych. Odbyło się ono w dniach 19-22 września w Krakowie i była to już druga edycja tego wydarzenia. W gronie wykładowców znaleźli się przedstawiciele świata nauki i firm z sektora. Na audytorium zasiedli goście z całego świata. Ostatni dzień wydarzenia został poświęcony na wizyty polowe.
Zaangażowanie wielu podmiotów i organizacji
Międzynarodowe Sympozjum na Temat Marchwi i Innych Roślin Selerowatych odbyło się dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów. To wspólne przedsięwzięcie instytucji naukowych i świata biznesu. Głównym organizatorem konferencji był Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Znaczący wkład w organizację imprezy wniosło także Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych. Skala działań znacznie wykraczająca poza granice naszego kraju sprawiła, że swój udział w stworzenie sympozjum wniosło również Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Ogrodniczych. Platynowym sponsorem wydarzenia była firma Vilmorin-Mikado, wchodzący w skład grupy Limagrin.
Międzynarodowe Sympozjum na Temat Marchwi i Innych Roślin Selerowatych miało także złotego sponsora. Była nim firma Bayer. Brązowych sponsorów było dwóch – były to firmy Simon Group oraz KMK Agro. Przy organizacji wydarzenia współpracowały Spółdzielnia Producentów Owoców i Warzyw „Sielec” oraz Amplus SA. Wspólne wysiłki nie poszły na marne. W sympozjum uczestniczyło ok. 300 osób z niemal wszystkich kontynentów.
Część konferencyjna wysycona interesującymi wykładami
Pierwszy dzień został poświęcony na rejestrację uczestników i ceremonię otwarcia. Głos zabrał także jeden z amerykańskich prelegentów. Jednak kolejne dwa dni były już bardzo intensywnie wyładowane wykładami. Poranne sesje miały charakter plenarny, jednak w dalszej części prelekcje prowadzone były jednocześnie w mniejszych grupach, w panelach technicznym i naukowym. Ogółem odbyły się 43 wykłady. W gronie wykładowców znaleźli się Amerykanie, jak na przykład Philipp W. Simon z Wydziału Ogrodnictwa Uniwersytetu w Wisconsin-Madison. Licznie reprezentowani byli goście z Francji czy Niemiec. Prelegenci przybyli do Krakowa także z Wielkiej Brytanii, Tunezji, Japonii, Argentyny, Belgii, Holandii, Portugalii, Kazachstanu czy Arabii Saudyjskiej. Silnie reprezentowany był Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Jego pracownicy naukowi prezentowali wyniki swych badań, a także moderowali niektóre sesje.
Tak odpowiedzialne funkcje pełnił np. prof. Jacek Nawrocki czy prof. Rafał Barański. Głos zabierali także przedstawiciele firm oferujących rozwiązania do uprawy marchwi, jak na przykład dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer. Interesujące wystąpienie dotyczące zagospodarowania plonu stało się udziałem Anny Pawłowskiej-Kruzińskiej z firmy Marwit. Szeroki i ciekawy program sympozjum sprawił, że bez wątpienia każdy jego uczestnik mógł zdobyć nowe, przydatne w jego działalności informacje o czym szczegółowo będziemy informować w kolejnych relacjach z tego ważnego dla marchwianego sektora wydarzenia.
Więcej szczegółowych informacji z tego wydarzenia już niebawem na naszym portalu. Podążajcie za nami!