Szkolenie zorganizowane 9 września w Igołomii w gospodarstwie Andrzeja Skocza było doskonałą okazją do zapoznania się z trzema odmianami selera od firmy Novisem oraz nowościami w technologii uprawy tego warzywa. Obecni na spotkani plantatorzy z uznaniem oceniali jakość selerów, ich zdrowotność i zapowiadający się plon.
Materiał ze spotkania selerowego podzieliliśmy na kilka części. W pierwszej relacji z tego wydarzenia informujemy zaprezentowanych odmianach. Jak informował Marcin Wieczyński z firmy Rol-Spec (dystrybutor nasion marki Novisem), seler w tym gospodarstwie został wysadzony 17 maja w obsadzie 65 tys. szt/ha. Ochrona fungicydowa opierała się tutaj na takich produktach jak np. Amistar, Scorpion oraz Kier.
Pokazowa plantacja została założona z trzech odmian
Alpha – odmiana ustalona, dedykowana na najwcześniejsze nasadzenia, duża tolerancja na jarowizację. Opóźnienie jej nasadzenia pozwala przeznaczyć ja również do przechowywania.
Boston F1 – nowa odmiana, dedykowana na świeży rynek, przemysł i prawdopodobnie również do przechowywania. Rekomendowana do sadzenia po 15 maja. Wielkością selera można sterować tutaj gęstością nasadzenia.
Calgary F1 – to odmiana mieszańcowa, dedykowana typowo na świeży rynek i do przechowywania. Skierowana na dół broda korzeniowa pozwala na szybkie przygotowanie tego selera do sprzedaży.
Więcej informacji o tych trzech odmianach w materiale filmowym:
Jakub Wrona z firmy Luty Jacek, w nawiązaniu do wysokich kosztów energii, a co za tym idzie wysokich nakładów jakie należy ponieść na produkcję rozsady rekomendował zakup gotowej rozsady selera w ich firmie lub skorzystania z nasion otoczkowanych, podkiełkowanych. Tego typu nasiona nie wymagają wysokich temperatur w czasie kiełkowania, które odbywa się bardzo szybko bo już po około 3 dniach. Sam czas produkcji rozsady zmniejsza się o około 10 dni w porównaniu do tradycyjnych nasion.