Codzienna dieta, dostarczając niezbędnych składników odżywczych, bezpośrednio warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dieta ma przełożenie na jakość naszego życia, w tym nastrój, poziom energii, ocenę atrakcyjność, poczucie własnej wartości. Spożywana żywność stanowi źródło wielu związków biologicznie czynnych, istotnych w utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu chorobom.

Wśród najnowszych zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia jest 50% udział warzyw i owoców. Promowana przez plantatorów borówki zasada „Pół na pół” to szansa na zmianę nawyków żywieniowych. Lato to najlepszy czas by ją promować, bo to najlepszy czas by konsumenci mogli ją zastosować.
Wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych, uwzględniających posiłki zawierające duże ilości różnorodnych owoców i warzyw, jest warunkiem i szansą dla nas, że racjonalnie żywieni, unikniemy wielu chorób cywilizacyjnych i zachowamy dużą witalność w późniejszym wieku. Lato to czas kiedy mamy dostęp do największej ilości świeżych produktów. Latem promocja zdrowych nawyków ma sens. Ta trudna rzecz, jest bowiem latem najłatwiejsza. Warto zwrócić też uwagę, że latem jest najtańsza.

Jesteś tym co jesz

Współczesny tryb życia to bardzo dużo pracy, stresu, ciągła gonitwa, złe odżywianie, brak czasu, tak naprawdę na odżywianie. Jak już coś zjemy, to jest to niezdrowa żywność, przetworzona, gotowa, fast-food. Powinniśmy złapać owoc, warzywo, a nie to co nam wpadnie do ręki tylko po to, żeby po prostu coś zjeść. No i nie pijemy! – mówi dr n. med. Beata Dethloff – kliniki medycyny estetycznej i anti-aging Dr Beaty Dethloff, podczas Kongresu Food Forum – Przełomowe doniesienia medyczne i dietetyczne.

Zdrowe odżywianie i zdrowe życie to przede wszystkim mniej stresu, co jest trudne dzisiaj, ale przynajmniej ustabilizowanie tego, co mamy, zaplanowanie, zorganizowanie, bo jeżeli zorganizujemy sobie nasze życie w odpowiedni sposób, to wtedy będziemy mieli czas na tych kilka posiłków, zdrowych, zjedzonych w spokoju, a nie takich, że łapiemy coś-tam po drodze. To jest wypijanie tych dwóch – dwóch i pół litrów wody, to jest spożywanie owoców, warzyw, które zawierają olbrzymie ilości antyoksydantów, i walczą z wolnymi rodnikami, które nasz organizm wydziela wszędzie i cały czas. Powodem jest zanieczyszczenie, słońce, właśnie złe odżywianie – dodaje dr Beata Dethloff.

Dlaczego warzywa i owoce są zdrowe?

Aktywność prozdrowotną warzyw i owoców buduje bardzo duża ilość witamin, minerałów oraz polifenole, które wykazują silne działanie antyoksycadyjne – mówi Łukasz Sieńczewski, dietetyk, specjalista ds. żywienia, Centrum Medyczne VitaImmun w Poznaniu.

Przeważająca większość antyoksydantów nie jest syntetyzowana w organizmie człowieka, dlatego głównym ich źródłem powinny być świeże owoce i warzywa stanowiące element codziennej diety. Ze wszystkich owoców i warzyw produktem najbardziej bogatym w antyoksydanty jest borówka. Badania pokazują, że już trzy porcje borówki wielkości filiżanki na tydzień potrafią wpłynąć na obniżenie wysokiego ciśnienia czy złego cholesterolu, wspierają pamięć i koncentrację, poprawiają wzrok oraz mogą mieć wpływ na leczenie depresji. To owoc do zadań specjalnych wykorzystywany nawet w profilaktyce i leczeniu nowotworów.

Rys. Wartości całkowitego potencjału antyoksydacyjnego wybranych owoców w 100 g świeżej masy produktu wyrażona w μmol równoważnika troloksu [Cao 1998; Kalt 1999; Korkina 2005; Wang i in. 2009].

Owoce i warzywa, ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, powinny stanowić znaczną część spożywanej każdego dnia żywności.

Wzrost konsumpcji owoców i warzyw bogatych w antyoksydanty to skuteczna strategia ograniczania częstości występowania chorób cywilizacyjnych. Przeciwutleniacze wzmacniają funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, co obniżają ryzyko rozwoju wielu chorób.

Źródło: Fundacja Promocji Polskiej Borówki

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Lato z borówkami”.