W ramach projektu Kalafiorowa Demo Farma (KDF), który w 2023 roku odbywa się w rodzinnym gospodarstwie państwa Goleniów w Grabicach w Gminie Cielądz weryfikacji poddane zostały 3 rodzaje agrowłokniny. Celem doświadczenia jest stwierdzenie ich przydatności i wpływu na wzrost kalafiorów z wczesnych terminów sadzenia.
Co daje agrowłóknina?
Płaska okrywa z agrowłokniny to zdecydowanie tańsza od tunelowej opcja na uzyskanie wczesnego plonu. To także polisa ubezpieczeniowa na wypadek wystąpienia dość częstych u schyłku zimy i wczesną wiosną zimnych wiatrów, które mogłyby zdewastować młode kalafiory. Agrowłóknina zapewnia im lepsze warunki termiczne w wypadku wystąpienia przymrozków. Choć materiał ten chroni przed zimnem i wiatrem, to przepuszcza wodę. Dzięki temu kalafiory będą mogły się cieszyć jej dostatkiem po deszczach, a w okresie stabilnej pogody plantację będzie można deszczować bez odkrywania osłony. Firma Agrimpex od lat dostarcza polskim plantatorom rozmaite rozwiązania do wyścielania gleby i formowanych z niej zagonów, a także agrowłókniny do ochrony upraw przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Jej kierownictwo zdecydowało się na udział w KDF i do gospodarstwa Goleniów przysłano 3 różne produkty. W zeszły piątek, 17 marca, bezpośrednio po wysadzeniu rozsady kalafiory zostały nimi okryte.
Agrowłóknina 19, 21 czy 23 g/m2?
Do doświadczeń w gospodarstwie warzywniczym dostarczono okrywy o zróżnicowanej gramaturze. Wszystkie trzy rodzaje są z powodzeniem stosowane w polskich gospodarstwach m.in. do wiosennego zabezpieczania kalafiorów. Tu jednak materiały o innej masie w przeliczeniu na tę samą powierzchnię zastosowane zostaną na tym samym polu, na tych samych odmianach roślin sadzonych w tym samym terminie i prowadzonych następnie dokładnie w taki sam sposób. Dzięki temu można będzie ustalić faktyczny wpływ poszczególnych materiałów na wegetację roślin i uzyskiwany plon. Moim faworytem jest całoroczna Agro Marina MAX. To agrowłoknina o gramaturze 21 g/m2 wykonana w technologii, która umożliwia osłonie od samego początku jej używania przepuszczanie wody. Nawet w razie wystąpienia ulewnych deszczy na powierzchni nowego materiału nie utworzą się kałuże, nie obciąży on więc chronionych roślin. Przekonamy się jak produkt ten spiszę się w teście u naszych dzisiejszych gospodarzy. Mamy tu także agrowłokninę Agrimpex PRO (dawniej Pegas Agro) o masie 19 g/m2 i 23 g/m2, liczę więc na ciekawe porównanie – mówił w trakcie spotkania na plantacji kalafiorów Paweł Tamborski z Agrimpexu. Potem dał się namówić na nagranie filmu w trakcie którego przekazał wiele ciekawych informacji o praktycznych aspektach zastosowania agrowłókniny w uprawach kalafiorów.
Więcej informacji na filmie
Zapraszam na film nagrany zaledwie kilka dni temu. Oprócz wypowiedzi Pawła Tamborskiego można na nim także zobaczyć w jaki sposób państwo Goleniowie rodzinnie sadzą kalafiory i jak okrywają je potem agrowłókniną. To moim zdaniem ciekawy materiał i niezwykle aktualny o tej porze roku: