Pierwszą plagą która dotknęła uprawy ziemniaków była zaraza ziemniaka, potem przyleciała stonka. Najtrudniej jednak poradzić sobie z kaprysami pogody. W tym sezonie w rejonach centralnej i zachodniej Polski deszcz nie padał przez kilka miesięcy. Wszystko to sprawiło, że plony na polach były niższe od oczekiwanych. Nawet pola, które były nawadniane nie dały odpowiedniego wyniku, ponieważ wysokie temperatury i palące słońce niszczyły rośliny.
By nie przestały rosnąć
Widząc zmieniającą się klimat producenci środków ochrony i nawozów starają się stworzyć takie rozwiązania by maksymalnie zmniejszyć straty w plonie. W uprawie ziemniaka najważniejsze jest by roślina rosła cały czas nie zatrzymując wegetacji. W okresach posuchy mogą one przechodzić w stan uśpienia ale nie można dopuszczać do całkowitego wyhamowania wegetacji.
Kierując się tym celem firma Osadkowski SA opracowała technologię „Dont Stop Grow”. Idea utrzymania ciągłego wzrostu roślin oparta została na trzech produktach: Maxi-Grow, Barrier Si-Ca i H-850.
Maxi-Grow to nawóz w którego skład wchodzi ponad 50 różnego rodzaju substancji o działaniu biostymulującym. Produkt zawiera specjalnie opracowaną technologię zatrzymywania energii w roślinie PEST (ang. Plant Energy Saver). Nawóz ten wspomaga procesy metaboliczne w najważniejszych okresach dla wzrostu roślin.
H-850 to nawóz na bazie kwasów humusowych, jednak jako jeden z niewielu jest w formie krystalicznej co świadczy o wysokiej koncentracji. Jego stosowanie wpływa pozytywnie na glebę, poprawiając jej strukturę, zwiększając sorpcję wody i składników pokarmowych. Można go nazwać „koncentratem z próchnicy”.
Barrier Si-Ca to unikatowe i jedyne na rynku połączenie wapnia i krzemu w formie organicznej, całkowicie przyswajalnej dla rośliny. Łatwo się miesza z insektycydami, fungicydami i nawozami dolistnymi dostępnymi na polskim rynku.
Podstawowe działanie Barrier Si-Ca w roślinie polega na regeneracji i wzmacnianiu tkanki roślin po uszkodzeniach mrozowych, szkodnikach i patogenach. W ziemniaku jako partner do fungicydów chroni przed wnikaniem patogenów, tworzy fizyczną barierę na powierzchni liścia i łodygi.
Na start
Cała technologia utrzymywania roślin ziemniaka w dobrej kondycji rozpoczyna się już przed sadzeniem. Do zaprawiania sadzeniaków, oprócz fungicydów stosowane są również produkty z technologii DSG. Przy zaprawianiu na mokro sadzeniaki poodkrywane są mieszaniną zaprawy, Maxi-Grow i H-850.
Taka mieszanka pozwala na błyskawiczny i wyrównany start bulw i dobry rozwój wiosną, kiedy to jeszcze w glebie jest odpowiednia ilość wilgoci dla wykorzystania przez roślinę.
W trakcie sezonu, wraz z ochroną fungicydową stosowany był preparat Barrier Si-Ca, który miał na celu wzmocnienie tkanek i uchronienie ich przed negatywnym wpływem upałów. Jego stosowanie zmniejsza również ryzyko infekcji patogenów, ponieważ grzyby mają trudniejszą drogę by przebić się przez twardą ścianę komórkową. Również szkodniki mniej chętnie żerują na roślinach wysyconych krzemem. Dodatkowo stosując ten nawóz wnosi się do rośliny wapń który jest niezbędnym budulcem dla każdej komórki roślinnej.
W okresach największego zapotrzebowania energetycznego, co u ziemniaka zbiega się z okresem kwitnienia, podano Maxi-Grow by wspomóc krzewy w tym ważnym okresie.
Zwraca się w plonie
Technologia | Plon w t |
Technologia DSG plon netto | 54,830 t |
Kontrola – plon netto | 45,350 t |
Cała zastosowana technologia pozwoliła na uzyskanie plonu dużo wyższego niż w kontroli, a potwierdzają to badania wykonane na polach na polach RZD Żelazna koło Skierniewic gdzie zwyżka plonu sięgała 21%.
Doceniona przez ekspertów
Ta innowacyjna technologia została dostrzeżona przez specjalistów z branży rolnej o czym świadczy nagroda Ministra Rolnictwa za innowacyjny produkt dla nawozu Barrier Si-Ca, którą z rąk ministra Ardanowskiego odebrał Artur Śliż firmy z Osadkowski SA. Wręczenie nagrody odbyło się podczas największej imprezy ziemniaczanej czyli Krajowych Dni Ziemniaka w Nidzicy odbywających się w dniach 23-25 sierpnia.