Kolekcja odmian kapust firmy Syngenta na Małopolskie Dni Kapusty odbywające się w Charsznicy zlokalizowana jest w gospodarstwie Joanny i Piotra Gajdów. Gospodarza tych poletek, a równocześnie producenta m.in. warzyw kapustnych, poprosiliśmy o podzielenie się z nami swoją opinią na temat interesujących nowości, które jego zdaniem mają szasnę stać się ważnymi odmianami w uprawie towarowej.
Z szerokiej gamy nowości (więcej czyt. „Tylko o nowych odmiana kapusty”) Piotr Gajda Wybrał dwie odmiany kapust czerwonych oraz jedną białą.
Pierwszą wartą uwagi, nową odmianą kapusty czerwonej jest Chiara F1. Ma ona okres wegetacji, który w ocenie P. Gajdy może wynieść 110–120 dni. Katalogowo klasyfikowana jest jednak w przedziale 95-100 dni. Jest ona ulepszonym następcą kapusty Reball F1. Ta nowa odmiany kapusty czerwonej, ma wysoko osadzoną okrągłą główkę, ciemny kolor liści. Pokryta się silnym nalotem woskowym, masa główek od 1,5 do 2,8 kg zależnie od gęstości nasadzenia. Ma również długie okno zbiorcze. Rekomendowana jest do sprzedaży na świeżym rynku i przetwórstwa. Może być sadzona od końca marca do końca czerwca. Wyróżnia się bardzo długim oknem zbiorczym.
Kolejną, odmianą kapusty czerwonej, jest numer SGX0075 F1, odmiana ta ma dłuższy okres przechowywania, wynoszący około 110 dni. Będzie nadawała się do krótkiego przechowywania (do końca lutego). Wydaje się być dobrym uzupełnieniem dla odmiany Chiara F1. W obecnym, bardzo suchym roku, zbudowała duże główki. Wyróżnia się również bardzo silnym nalotem woskowym oraz dobrą odpornością na porażenia ze strony różnego rodzaju patogenów grzybowych czy też bakteryjnych.
Z nowości, w grupie kapust białych, z przeznaczeniem do przetwórstwa, P. Gajda, zwrócił uwagę na odmianę Kilaking F1, która jest odporna na porażenie przez kiłę kapusty. Odmiana, ta w minionych latach, znajdowała się już w ocenie na plantacjach kapusty białej z przeznaczeniem do kiszenia, zyskując bardzo dobre opinie osób ją uprawiających. Odmiana ta, jest doskonałym uzupełnieniem dla odmiany Kilaplon F1. Jej okres wegetacji to 135-140 dni. Ma również bardzo dobry potencjał plonotwórczy – główki osiągają masę 6-8 kg. Są osadzone wysoko i nie mają tendencji do przewracania się. Kapusta charakteryzuje się cienkimi liśćmi i nerwami.