W dniu 19 stycznia w Cedrowie Parceli pod Ozorkowem firma Frusto wraz z Elvita, Bayer oraz AgroLiedmann zorganizowała szkolenie dla swych klientów, na którym omawiane były wyzwania związane z nawożeniem i ochroną wiodących upraw warzywniczych. W spotkaniu udział wzięło blisko 100 plantatorów. W pierwszej części relacji przedstawione zostaną zagadnienia związane z żywieniem warzyw.
Radipak – wielokierunkowe działanie
Firmę Elvita reprezentował Patryk Jankowski. Omówił nowości w ofercie firmy zachęcając do ich stosowania. Nawozy, a zwłaszcza biostymulatory należy wykorzystywać na przykład po przesadzeniu roślin, gdy są one osłabione, ale także po okresie stresowym. Kompleksowym rozwiązaniem, pakietem produktów na taką okoliczność jest Radipak. Wzmacnia on system korzeniowy, podnosi biologiczną odporność na wnikanie patogenów i odżywia młode rośliny. Warto dbać o korzeń, by rośliny mogły w sposób optymalny pobierać wodę z podłoża. Ma to szczególne znaczenie w latach, kiedy suma opadów nie jest zadowalająca. Odpowiednio rozwinięty system korzeniowy pozwala także na wykorzystanie wilgoci pochodzącej z podsiąkania. Dobrze rozwinięty system lepiej też wykorzystuje składniki pokarmowe w glebie i zwiększa plonowanie – mówił prelegent. Dodał, że preparaty z pakietu Radipak dostarczają roślinie naturalne hormony w optymalnym stosunku, co wspomaga podziały komórkowe i w efekcie wspiera rozwój systemu korzeniowego. Produkty zawierają także kwasy humusowe, które polepszają przyswajalność innych składników zawartych w produkcie. Zwiększa się też właściwość sorpcyjna gleby, poprawia jej struktura gruzełkowata. Pakiet Radipak wspomaga ochronę biologiczną roślin poprzez intensyfikację wydzielania fitoaleksyn. Aby uzyskać pożądane efekty pakiet Radipak można stosować już na etapie produkcji rozsady. Warto pamiętać, że wspomaga on także zimowanie roślin.
Pojedyncze produkty dostosowane do aktualnych potrzeb
Dobre rezultaty produkcyjne dają produkty na bazie aktywnego fosforu. W okresie wiosny, gdy temperatury są zbyt niskie, zastosowanie preparatu Elviva Start wspomagają pobieranie tego składnika. Fosfor podany we wczesnych fazach rozwojowych sprzyja wykształcaniu się korzeni włośnikowych, a w późniejszych okresach polepsza kwitnienie i plonowanie. Nawóz Elvita NPK 8-45-8 to produkt wieloskładnikowy, szczególnie bogaty w fosfor. Polecany jest do użycia w pierwszych fazach rozwojowych. Poprawia tempo przemian fizjologicznych, dostarcza mikroelementy. Elvita NPK 3-10-45 zaopatruje rośliny przede wszystkim w potas oraz mikroelementy. Potas poprawia gospodarkę wodną rośliny, więc lepiej radzi sobie ona z okresowymi niedoborami deszczu. Roślina efektywniej także magazynuje cukry. Produktem przeznaczonym typowo dla roślin kapustnych czy cebuli, to Elvita Bor 15%. Aby uniknąć jamistości głąba w uprawie zwłaszcza kalafiora czy brokułu, zaleca się podać ten środek dolistnie. Taka forma żywienia borem jest najbardziej efektywna. Evita Promes zawiera hormony, takie jak auksyny i cytokininy. Wpływa na szereg procesów życiowych w roślinie, opóźnia proces starzenia. Produkt Elvita Antystres należy stosować tuż przed okresem niekorzystnych warunków dla wzrostu warzyw, lub bezpośrednio po wystąpieniu stresu. Jego zastosowanie wzmacnia tkanki rośliny i poprawia przechowywanie plonów. Zawiera on aminokwasy pochodzenia zwierzęcego. Usprawniają one transport potasu do komórek szparkowych, wspomaga aktywność chloroplastów. Kolejnym produktem, na który przy tej okazji warto zwrócić uwagę jest Elvita Ochrona, który zawiera miedź schelatowaną, więc wspomaga zdrowotność rośliny. Niebawem w ofercie znajdzie się też włoski produkt Siapton, który niweluje skutki stresów oksydacyjnych – mówił Patryk Jankowski. Elvita oferuje też granulowane wapno z mikroelementami. Szybko podnosi ono odczyn pH gleby. Granule są twarde i równomierne, dobrze się wysiewają. Elvita Calcio Plus to z kolei wapno, które roślinom aplikuje się dolistnie. Można to zrobić zwłaszcza w sytuacji pojawienia się tip-burn. Zwartość wapnia w produkcie to ok. 41%. Elplon to bezchlorkowy nawóz o formulacji NPK 12-12-15 z podwyższoną zawartością siarki i cynku. Jest bardzo dobrze rozpuszczalny w glebie, granule dobrze rozsiewają się. Można go stosować w żywieniu warzyw polowych w dawkach uzależnionych od wyników aktualnej chemicznej analizy gleby.
Agro Liedmann – regulacja odczynu pH gleby i żywienie warzyw
O nawożeniu mówił także Krzysztof Leszczyk, który reprezentował firmę Agro Liedmann. Wapniak Jurasjki G, będący w ofercie podmiotu, służy do podnoszenia odczynu pH gleby. Jest łatwo przyswajalny. Posiada rekomendację do użycia na glebach silnie zakwaszonych i ubogich w wapń. Wspiera rozwój systemu korzeniowego warzyw i rozwój humusu w glebie. Zalecane jest wymieszanie preparatu z gleba, choć można stosować go pogłównie. Wielkość dawki należy ustalić na podstawie aktualnego pH gleby – informował prezenter w trakcie prelekcji. Dodał, że w ciągu jednego roku dawka 500 kg/ha podnosi odczyn pH średnio o 1. Efektywniejszą formą aplikacji jest podzielenie dawek. Wysypanie na pole kilku ton nawozu raz na kilka lat sprawi, że znaczna jego część zostanie przepłukana, a więc efektywność zabiegu będzie daleka od spodziewanej. Pewnym problemem jest także niska zawartość magnezu w glebach naszego kraju. Na jego niedobór wrażliwe jest większość warzyw polowych, co skutkuje zaburzeniami wzrostu i zniżką plonowania. Aby temu zapobiec firma Agro Liedmann oferuje swym klientom produkt Dolomag G. Jest to nawóz o wysokiej reaktywności, przeznaczony do nawożenia wszystkich roślin polowych i użytków zielonych. Najlepiej sprawdza się na glebach kwaśnych, z wysokimi niedoborami magnezu. Jego zastosowanie reguluje odczyn pH gleby, wspiera rozwój systemu korzeniowego, co sprzyja dodatkowo pobieraniu innych składników. Agro Liedmann oferuje też produkt, który uzupełnia zawartość siarki w glebie. Pierwiastek ten jest łatwo wymywany z gleby, więc mogą zdarzać się jego niedobory. Aby uzupełnić straty tego elementu można stosować Siarkomix G. Jego odczyn pH to 7,0, więc nie wpłynie na zakwaszenie gleby. Daje doskonałe efekty w żywieniu kapusty białej, pomidora czy ogórka.
…………………..Więcej o firmie: