Szkolenie, jakie 24 lutego w Mniszewie zorganizowała firma Agroplant.pl wraz z partnerami, było doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszą ofertą rozwiązań do ochrony, nawożenia i produkcji warzyw i owoców. Zaproszeni specjaliści mówili o tym jak poszczególne produkty optymalnie stosować na etapie produkcji, tak by czerpać z nich jak najwięcej korzyści.
Dobry start to dobra rozsada
Marcin Portka z Grupy Mularski przedstawił ofertę firmy specjalizującej się w produkcji rozsad zarówno warzyw gruntowych jak też tych przeznaczonych do upraw pod osłonami. Prelegent przedstawił jakie korzyści niesie zakup gotowej rozsady z Grupy Mularski. Rozsada produkowana jest tu w specjalnych tacach na wysokich nogach, co wpływa na znakomity rozwój systemu korzeniowego i odpływ nadmiaru wody/pożywki. Posługiwanie się takimi tacami, sprawia że system korzeniowy nie wyrasta poza obręb komórki i nie ma możliwości kontaktu z glebą, gdy rozsada jest wyładowywana u klienta, a czasem nawet kilka dni przetrzymywana przed wysadzeniem. Używa się tu 2 typów tac z 150 otworami jak też 240 otworami. W pełni kontrolowane warunki produkcji rozsady, sprawiają że czas na uzyskanie finalnej rozsady jest ściśle określony. Przy produkcji rozsad warzyw kapustnych na dostawy w maju wynosi 45 dni, a przy dostawach w czerwcu-lipcu – 37 dni. Wysadzanie takiej wyrównanej i w odpowiednim stadium rozwoju rozsady, pozwala dokładnie planować nasadzenia, a czas produkcji w polu jest zgodny ze specyfikacją danej odmiany – mówił specjalista z Grupy Mularski. Podkreślał też ogromną rolę hartowania rozsady w procesie jej produkcji. Jest to realizowane w specjalistycznym hartowniku o powierzchni 2,5 ha. Atutem naszej rozsady jest jakość systemu korzeniowego, co później wpływa na przyjęcie rozsady po wysadzeniu w pole oraz tempo wzrostu roślin młodych roślin – podkreślał Marcin Portka.
Ciekawe odmiany
Przedstawiciel firmy HM Clause Hubert Tabor przybliżył informacje o odmianach warzyw do uprawy w tunelach oraz w gruncie. Zachęcał do uprawy dyni, gdzie firma HM Clause posiada w ofercie kilka ciekawych odmian. Spitfire tworzy owoce do 3,5 kg a Gomez jest odmianą o nieco mniejszych owocach do 2,5-3,5 kg, przydatną do długiego przechowywania. Obie odmiany polecane są jako odmiany na Halloween. Wśród dyni jadalnych szeroka jest oferta jest różnych typów odmian. Wśród odmian ogórków polecane do uprawy gruntowej są Cross Country oraz Faster. Pierwsza jest swego rodzaju pewniakiem przy uprawie do kwaszenia. Z kolei Faster to odmiana tolerancyjna na chłody, a więc przydatna na wczesne terminy uprawy. Wśród cukinii do uprawy w gruncie ciekawą propozycją jest Lanka F1, odmiana o bardzo dużej wydajności, zapewniająca wczesne i szybkie plony, jest przy tym łatwa do zbioru. Polecana jest przede wszystkim do upraw dla przemysłu.
Skuteczna ochrona
Justyna Wasiak, przedstawicielka firmy Sumi Agro, przypomniała o szerokiej ofercie środków do zwalczania przędziorków. Zwracał przy tym uwagę, by zwalczanie tych szkodników rozpoczynać już w chwili zauważenia pierwszych osobników, gdyż przędziorki mają bardzo szybki tempo namnażania i w krótkim czasie są w stanie zbudować silną populacje. Do zwalczania przędziorków firma Sumi Agro poleca takie znane produkty jak Ortus 05 SC czy Nissorun Strong 250 SC. Pierwszy z nich zwalcza skutecznie wszystkie stadia ruchome różnych gatunków przędziorków. Wśród dotychczas stosowanych akarycydów, Ortus 05 SC ma najszybsze działanie natychmiastowe (tzw. knock down). W temperaturze powyżej 20°C efekt ten występuje już po niespełna godzinie, a w temperaturze ok. 30°C w ciągu niespełna 20 minut. Posiada rejestrację w uprawach jabłoni, gruszy, truskawki, chmielu oraz warzyw uprawianych pod osłonami (pomidora, ogórka, cukinii i oberżyny), roślin ozdobnych uprawianych w gruncie i pod osłonami oraz szkółek. Nissorun Strong 250 SC przeznaczony jest do zwalczania przędziorków w uprawie jabłoni, gruszy, truskawki oraz w uprawianych pod osłonami pomidorze, papryce i ogórku. Zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków z wyjątkiem osobników dorosłych. Na roślinie wykazuje działanie powierzchniowe.
Nowością w uprawach ogrodniczych jest też Yamato, zawierający 2 substancje aktywne (tiofanat metylu i tetrakonazol). Posiada zarówno szeroki zakres rejestracji w uprawach jagodowych (truskawki, poziomki, porzeczki czarnej, porzeczki czerwonej, porzeczki białej, agrestu, maliny, jeżyny, borówki wysokiej, winorośli oraz uprawianych pod osłonami ogórka, cukinii i roślin ozdobnych), a przy tym szerokie spektrum zwalczanych chorób (w truskawkach: mączniak prawdziwy, szara pleśń, biała plamistość liści). W uprawach warzyw posiada rejestrację do ochrony buraków ćwikłowych oraz ogórków i cukinii pod osłonami. Ciekawa jest też możliwość stosowania w temperaturze od 5°C, co pozwala stosować go we wczesnych stadiach rozwojowych roślin, np. jako zabieg niszczący patogeny w truskawkach zaczynających wegetację. Prelegentka przypomniała też o produkcie Slippa, który jest zwilżaczem polecanym do stosowania łącznie ze środkami ochrony roślin, poprawiając tym samym pokrycie chronionej powierzchni roślin, jak też wzmocnić działanie stosowanego środka. Zapewnia to lepszą skuteczność zabiegów zwłaszcza podczas zwalczania takich kłopotliwych szkodników jak przędziorki, pordzewiacze, roztocza czy wielkopąkowiec porzeczkowy, a także mszyce.
Flagowe nawozy
Ryszard Przybylski z Grupy Inco przybliżył informacje z zakresu nawożenia upraw ogrodniczych. Flagowym produktem firmy jest nawóz Florovit Agro. Najnowszym produktem firmy jest Florowit Agro Complex, nawóz granulowany, bezchlorkowy, zawierający wszystkie makro i mikroskładniki jak B, S, Zn, Mn, Cu i Fe. Ciekawe jest też dedykowany dla truskawek i malin – Florovit Agro Truskawki i Malina, z podwyższoną zawartością potasu. W ofercie Grupy Inco jest też wapno nawozowe, wymagane praktycznie na wszystkich glebach z racji ich tendencji do zakwaszania i spadku Ph. Zbyt niskie pH ogranicza pobieranie niektórych składników, a to przyczynia się do zahamowania wzrostu roślin – przypomniał prelegent. Florovit Agro Wapno Nawozowe PMG to z kolei nawóz zawierający wapń w formie CaCO3, ale też wyselekcjonowane mikroorganizmy glebowe, które przyśpieszają rozkład resztek pożniwnych, pozostałych w glebie korzeni a zarazem ograniczają rozwój patogenów grzybowych. Nawóz ten zawiera również dodatek kwasów humusowych, które poprawiają właściwości sorpcyjne gleby, i równomierny rozkład składników pokarmowych w glebie. Liczne doświadczenia potwierdziły wpływ stosowania wapna PMG, na wielkość plonu ale też jego jakość (wielkość i parametry owoców).
Wśród nawozów płynnych na uwagę zasługuje Florovit Agro Bionawóz, pochodzenia organicznego, zawierający N, K, mikroelementy ale też wolne aminokwasy. Jego charakterystyczną cechą jest szybkie wchłanianie – po zastosowaniu nalistnym pobierany jest w ciągu 4-6 godzin przez rośliny. Bardzo przydatny jest też do fertygacji. Jest to przy tym jeden z najtańszych nawozów na rynku – podkreślał prelegent. Florovit Agro Azotowo-Siarkowy, zawierający obok azotu, tiosiarczan amonu. Florovit Agro Wapniowy zawiera z kolei mrówczan wapnia, będąc dla roślin źródłem wapnia, który bardzo szybko jest wchłaniany i przemieszczany w roślinie, a zarazem ma działanie fungistayczne. Flagowy produkt grupy Inco to Florovit Uniwersalny, który od 40 lat produkowany jest w niezmiennym składzie, i cały czas cieszy się bardzo dużą popularnością. Jego szczególną cechą jest zawartość adiuwantów, a więc zmniejszenie napięcie powierzchniowego cieczy, co zapewnia bardzo dobre pokrycie roślin, a tym samym szybkie wchłanianie. Sprzyja temu również fakt, że Florovit zakwasza wodę. Dodatek 1 l/100 l wody sprawia znacząco spadek pH wody, co przy łącznym stosowaniu ze środkami ochrony roślin, zwiększa ich skuteczność. Markę Florovit cały czas rozwijamy wprowadzając zarówno innowacje w ich działaniu, ale zapewniając przystępną ich cenę dla producentów – podkreślał Ryszard Przybylski.