W uprawie warzyw kapustnych producenci borykają się z wieloma szkodnikami, które ograniczają plonowanie lub zbiory ograniczając wartość biologiczną. Warzywa kapustne atakowane są przez śmietkę kapuścianą, mączlika warzywnego, tanisia krzyżowiaczka, piętnówki i wiele innych szkodników. Postaram się przedstawić metody ograniczenia i zwalczania tych o największym znaczeniu gospodarczym. Warto na nie zwrócić uwagę zwłaszcza teraz gdy robi się ciepło i presja szkodników rośnie.
Śmietka kapuściana
Jest to szkodni, który występuje w naszym kraju od wielu lat. Jeszcze około 20 lat temu mówiło się o dwóch pokoleniach śmietki. Za kilka lat zaczęto mówić o trzecim pokoleniu, które jednak się nie kończyło. Obecnie w Polsce mamy trzy pełne pokolenia tego szkodnika. Pierwsze pokolenie miało według mnie największe znaczenie gospodarcze bowiem potrafiło osłabić posadzoną rozsadę lub zniszczyć ją praktycznie całkowicie.
Jak zwalczać śmietkę kapuścianą?
Pierwsze pokolenie zaczyna się zwykle na przełomie kwietnia i maja. Są lata o bardzo ciepłej wiośnie gdzie pierwsze loty śmietki w otwartym gruncie i składanie jaj odbywają się do 20 kwietnia. Standardowo owad dorosły wylatuje pod koniec kwietnia i na początku maja składa jaja tuż przy szyjce korzeniowej roślin kapustnych. Po wylocie samice potrzebują około 7 dni aby dojrzeć i złożyć zapłodnione jaja. Do sygnalizacji lotów służą pułapki zapachowe, które trzeba obserwować co dwa dni. Progiem zagrożenia bowiem są dwie odłowione samice średnio z dwóch pułapek w ciągu dwóch dni. Obecnie niestety nie ma produktów chemicznych do podlewania rozsady po posadzeniu do gruntu (typu chloropiryfos). Jeżeli rozsada przed wysadzeniem była zaprawiona Verimakiem i zostało to wykonane prawidłowo to rośliny powinny się obronić. Oczywiście jeżeli będą to rośliny dopiero wysadzone, a larw będzie kilkanaście na jedną roślinę to niestety zanim padną mogą uszkodzić na tyle system korzeniowy, że rośliny zaczną słabiej rosnąć lub nawet wypadać. Verimark działa w roślinie systemicznie i szkodnik po pobraniu niewielkiej ilości tkanki przestaje żerować ( po około 20 minutach). Niestety ginie dopiero po kilku dniach co niestety denerwuje producentów. Larwy zatrute cyjazypyrem można rozpoznać po kolorze. Te zdrowe są perliście białe, a te zatrute i nie żerujące są niemal przezroczyste. Uszkodzenia które są powodowane są powierzchowne. Larwy nie wgryzają się w głąb łodygi a z uszkodzonej skórki łodygi wyrastają korzenie przybyszowe.
Drugie pokolenie występuje na przełomie czerwca i lipca. Wtedy to są nasadzane kalafiory i brokuły na zbiór jesienny, ale śmietka w tym czasie praktycznie nie generuje szkód gospodarczych. Jest ciepło i rośliny szybko rosną, a plantacje regularnie opryskiwane są insektycydami w skutek czego ograniczana jest znacząco populacja szkodników.
Trzecie pokolenie które zaczyna loty pod koniec sierpnia i na początku września składa jaja w różach kalafiora, a zwłaszcza brokuła. Wylęgające się tam larwy niestety na roślinach opryskanych Benevią muszą zacząć żerować aby zginąć. Z tego względu tak ważne jest monitorowanie lotów aby wyznaczyć moment kiedy należy opryskać plantację tuż przed wylęgiem larw. Do tego celu może służyć produkt SpinTor, który wykazuje również działanie jajobójcze, ale tylko tuż przed ich wylęgiem. Dużo trudniej jest walczyć nie tyle ze śmietką co z nagryzionymi tkankami i pozostawionymi tam odchodami kiedy rośliny tak jak w roku 2020 musiały dość długo przestawać na polu ze względu na duży wysyp spowodowany optymalnymi warunkami wzrostu.
Szkodniki warzyw kapustnych
Czytaj również: