Monitoring plantacji w ostatnich dniach wskazuje na pojawienie się mszyc w uprawach warzyw kapustnych, z kolie w marchwi stwierdzana jest obecność mszycy topolowo-marchwianej. Warto zatem uważnie skontrolować plantacje iw razie potrzeb podjąć odpowiednie działania.
Warzywa kapustne
Mszyce żerują na roślinach w koloniach. Opanowane liście skręcają się i odbarwiają w miejscu żerowania. Jeśli mszyce zasiedlą środkowe liście, kapusta nie wiąże główki, a kalafiory i brokuły – róż. Przy bardzo silnym zaatakowaniu młode rośliny mogą zamierać. Progiem zagrożeniem jest 5-6 mszyc 10 roślinach. W momencie pojawienia się mszyc należy rozpocząć opryskiwanie roślin środkami mszycobójczymi, powtarzając zabiegi w miarę potrzeby.
Do ochrony chemicznej – polecamy preparaty
- Proteus 110 OD – Do ochrony plantacji warzyw kapustnych przeciwko wyżej wymienionym szkodnikom, stosowany w dawce 0,75 l/ha działa na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie. Preparat Proteus 110 OD zwalcza również gąsienice bielinka kapustnika , bielinka rzepnika i piętnówki kapustnicy oraz ogranicza populacje śmietki kapuścianej i tantnisia krzyżowiaczka.
- Movento 100 SC – Do ochrony przeciwko mszycą w uprawach warzyw kapustnych w dawce 0,75 l/ha. Preparat Movento 100 SC zwalcza również mączlika szklarniowego. Przypominamy również o pozytywnym działaniu preparatu w ograniczaniu populacji śmietki kapuścianej.
Przypominamy, że w uprawach warzyw kapustnych aktualny jest komunikat z dnia 10.08.2015 r dotyczący mączlika szklarniowego.
Marchew
W całej Polsce trwa lot kolejnego pokolenia bawełnicy topolowo-marchwianej (Pemphigus phoenix). Konieczna jest zatem wzmożona uwaga i monitoring plantacji.
Bawełnica topolowo-marchwiana jest gatunkiem dwudomowym. Od czerwca uskrzydlone osobniki zaczynają przelatywać na plantacje marchwi. Zasiedlanie korzeni marchwi rozpoczyna się od początku sierpnia i trwa do pierwszych przymrozków. Rozwija się około 6- 9 pokoleń. Na korzeniach żerują pod białą, watowatą woskowiną. Skutkiem żerowania mszyc, przy braku widocznych symptomów uszkodzenia roślin jest zahamowanie wzrostu korzeń. W okresie jesiennym osobniki wracają na topole. Jest to gatunek mszycy, który częściej występuje na cięższych glebach. Może powodować większe straty w plonie (około 50 % masy) niż połyśnica marchwianka.
Progiem zagrożenia jest obecność średnio 25 bawełnic na jednym korzeniu.
Kontrolę obecności tego szkodnika na korzeniach marchwi prowadzi się przy pomocy „odkrywek”. Należy w 3-4 miejscach na odcinku 0,5 m rzędu wykopać marchew i dokładnie obejrzeć korzenie. Jedna kolonia tej mszycy – obecność „białej waty” – jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Zabieg należy powtórzyć po 10 dniach.
- Ochrona- Do zwalczania Bawełnicy topolowo – marchwiowej polecamy preparat Proteus 110 OD w dawce 0,75 L/ha. Okres karencji w marchwi to tylko 7 dni
Przypominamy, że w uprawach marchwi aktualny jest komunikat z dnia 10.08.2015 r dotyczący chorób:
- Alternarioza naci marchwi
- Mączniak prawdziwy